DZ bo o usodi notranjega ministra Vinka Gorenaka, proti kateremu je vložena interpelacija, odločal v torek, razprava pa naj bi po napovedih trajala kar 16 ur. Poslanci se bodo 22. decembra sestali tudi na slavnostni seji, na kateri bo zaprisegel novi predsednik države Borut Pahor, letos pa se obeta vsaj še ena izredna seja.
Poslanci 16 ur o usodi ministra Gorenaka?
Kolegij predsednika DZ Gregorja Viranta je namreč določil časovni potek zadnje letošnje redne seje DZ. Sejo bo DZ začel v petek s skoraj štiriurno razpravo o noveli zakona o bančništvu, s katero naj bi okrepili instrumente, ki jih ima Banka Slovenije na voljo za nadzor bank in ukrepanje.
Sledila bo prav obravnava dopolnitev zakona za uravnoteženje javnih financ. Varčevalni zakon je namreč posegel v pravice, ki nimajo podlage v vplačanih prispevkih in sredstva zanje zagotavlja država iz proračuna. Vlada pa sedaj predlaga, da bi posameznike, ki so vplačevali prispevke v sklade drugih republik nekdanje SFRJ, izvzeli iz znižanja pokojnin.
Isti dan bo DZ glasoval še o ratifikacijah nekaterih mednarodnih sporazumov, na dnevnem redu pa ima še mandatno-volilne zadeve, med njimi imenovanje nove sestave Državne volilne komisije. Seja se bo nadaljevala v ponedeljek z razpravo o novem zakonu o elektronskih komunikacijah, ki je veliko prahu dvignila zaradi predvidenih pooblastil policiji za poseg v komunikacijsko zasebnost uporabnikov, a so sporni člen na matičnem odboru iz predloga črtali.
V ponedeljek bosta na dnevnem redu še novela zakona o jamstvenem in preživninskem skladu ter novela zakona o izvajanju rejniške dejavnosti.
Ob 15. uri pa bodo poslanci sejo nadaljevali s poslanskimi vprašanji predsedniku vlade Janezu Janši in ministru. Torkov del zasedanja bodo poslanci namenili interpelaciji proti notranjemu ministru Vinku Gorenaku, o njegovi usodi pa naj bi po napovedih razpravljali kar 16 ur.
Interpelacijo zoper Gorenaka so sicer vložili poslanci Pozitivne Slovenije, v njej pa mu očitajo odgovornost za izginule podpise pod pobudo za referendum o zakonu za sanacijo bank. Poleg tega naj bi na ministrstvu za notranje zadeve zavlačevali z oddajanjem poročila v DZ glede ustreznosti podpisov.
Gorenak je že zavrnil vse očitke vlagateljev interpelacije in ob tem pojasnil ravnanje MNZ s podpisi pod zahtevo za referendum. V sredo bo DZ največ razprave, slabe štiri ure, namenil noveli zakona o prostorskem načrtovanju, s katero bi izjema, da lahko občinski svet dovoli manjšo širitev območja stavbnih zemljišč, veljala tudi za občine, ki že imajo sprejet občinski prostorski načrt.
Tri ure in pol bodo poslanci v sredo razpravljali tudi o noveli zakona o visokem šolstvu, ki naj bi bila potrebna zaradi podaljšanja rokov za podaljšanje akreditacij univerz.
Seja se bo zaključila v četrtek, ko ima DZ na dnevnem redu več novel, s katerimi vlada po vzoru poslancev za različne funkcionarje predlaga spremembe pravic po prenehanju mandata. Gre za predloge novel zakonov o funkcionarjih v državnih organih, o varuhu človekovih pravic, o ustavnem sodišču ter o zagotavljanju pogojev za opravljanje funkcije predsednika republike.
S slednjo vlada predlaga tudi črtanje pravice nekdanjega predsednika, da tudi po prenehanju prejemanja nadomestila dobiva mesečni prejemek v višini 80 odstotkov plače predsednika oziroma razliko med tem prejemkom in plačo oz. pokojnino.
Virant je predstavnike poslanskih skupin danes tudi obvestil, da bo v soboto, 22. decembra, slavnostna seja pred dnevom samostojnosti in enotnosti, na kateri bo zaprisegel tudi novoizvoljeni predsednik republike Borut Pahor. Člani kolegija so se dogovorili, da se bo začela ob 18. uri.
Prav tako se še letos obeta vsaj ena izredna seja, je pojasnil Virant. V nekaterih poslanskih skupinah so namreč napovedali zahteve za sklic izredne seje, na kateri naj bi med drugim obravnavali novelo zakona o igrah na srečo in novelo zakona o šolski prehrani. Kdaj bo izredna seja, še ni znano, je pa Virant med možnimi datumi omenil 21. oziroma 28. ali 29. december.
Sorodne vsebine:
Na Trgu republike spet solzivec, Gorenak čestital policistom