Kras skriva marsikatero neodkrito in premalo cenjeno kulturno ter naravno vrednoto. Odkar pomnim, je bila ta barvita pokrajina znana tudi po odličnih osmicah in oštarijah, med katerimi marsikatera skriva še neodkrit potencial. Pojeduhov nos je tokrat odneslo skozi vrata ne toliko poznane gostilne v Šmarjah pri Sežani, ki pa bi jo lahko brez premisleka uvrstili v kraških TOP 10. Odkar sta gostilno Apolonia pred dvema letoma v svoje roke vzeli Marica Kocjan in njena hči Polona Kalšek, se tam piše popolnoma nova zgodba.
Pojeduh v gostilni Apolonia v Šmarjah pri Sežani
Kulinarika
Polona Kalšek v gostilni Apolonia
V gostilni Apolonia ponujajo mediteranske morske jedi v kombinaciji s sestavinami, ki rastejo na domačem vrtu in v kraški pokrajini. V vinskem listu lahko izbirate med vipavskimi, kraškimi in briškimi vini. Po obedu pa lahko s seboj odnesete različne domače izdelke: med s tartufom, različne marmelade, vložene jurčke, domače jajčne in sipine rezance, piškote, teranov liker in verbenino žganje.
Goste v svoje tople in z okusom opremljene prostore sprejemajo od torka do petka v večernem času, ob nedeljah le v času kosila, ob sobotah ves dan, ob ponedeljkih pa si vzamejo čas za počitek. V velikem notranjem prostoru in na poletni pokriti terasi lahko ob predhodnem naročilu postrežejo do 20 obiskovalcem.
Sveža domača skuta s pikantno gorgonzolo, medom s krhkim pršutom, frikom in čipsom iz hruške
Na majski večer so Pojeduhovo ekipico postregli z jedmi z naslednjega degustacijskega menija:
- pozdrav iz kuhinje: sveža domača skuta s pikantno gorgonzolo, medom s krhkim pršutom, frikom in čipsom iz hruške,
- brancinov carpaccio s kraškim medom s tartufom,
- škampi s hruškami, pikantno gorgonzolo in Amarettom di Saronno,
- sveža bučkina juha s svežo skuto in kozico,
- domači sipini rezanci z jastogom in papriko,
- mečarica, ovita v slanino, na posteljici iz melancanov (jajčevcev), s kremo iz pomaranč in Grand Marnierja,
- krema Chantilly s svežimi jagodami in piškotkom iz mandljev,
- čokoladni souffle s kremo iz sivke.
Mečarica, ovita v slanino, na posteljici iz melancanov, s kremo iz pomaranč in Grand Marnierja
Pili smo:
- Marmorno penino VinaKras letnik 2011
- rose Batič letnik 2011,
- sauvignon Batič letnik 2009,
- merlot Batič letnik 2009.
Za naštete jedi v okviru sezonskega degustacijskega menija boste v gostilni Apolonia v denarnico segli po 55 evrov na osebo, če boste ob hrani popili še našteta vina, pa bo vaša denarnica tanjša še za dodatnih 15 evrov.
Preverjeno priporočamo: svežo domačo skuto s pikantno gorgonzolo in z medom s krhkim pršutom, frikom in čipsom iz hruške; brancinov carpaccio s kraškim medom s tartufom; svežo bučkino juho s svežo skuto in kozico; domače sipine rezance z jastogom in papriko; mečarico, ovito v slanino na posteljici iz melancanov, s kremo iz pomaranč in Grand Marnierja; čokoladni souffle s kremo iz sivke.
Gostilna Apolonia:
N: Šmarje pri Sežani 79, Sežana
T: +386 (0)5 734 55 15
Če si res eden izmed tistih, ki obiskuje "slow food" gostilne potem veš, da cene varirajo od 35€ (tudi manj) na degustacijski meni, vse do astronomskih cen, ki segajo tudi do 400€ in več (no tako astronomskih pri nas ni).
Ponavaljam, da bi bilo prav, da se višja cena odraža tudi v "boljši" ponudbi (kar ni vedno tako).
Ni mi pa jasno zakaj prvo razglaš, da si dobro situiran potem pa praviš, da to nisi in sprašuješ, če se morda to jaz? Bi bilo prav, da nehaš blefirat. Si morda le sosed oz gostinec, ki pljuva v skledo kolega na istem tržišču? Taki se ponavadi najraje tako oglašajo.
Meni je žal ampak v tvojem komentarju vidim samo nevoščljivost in nobene konstruktivne kritike.
Tudi, če je kriza, nad katero se vsi pritožujejo, to ni razlog, da bi morali vsi imeti enotne cene.
Sicer pa, dokler je povpraševanje stvar laufa, ko ga ne bo bo pač obratno.
Kar se tiče cene pa tako: po tvojem bi se mroali gamberi s Kitajske in jadranski škampi prodajat po isti ceni?
Nisem gostinec ampak sem prepričan, da mora bit na trgu široka in raznolika gostinska ponudba: od tistih, ki prodajajo pizzo za 6 evrov, do tistih, ki ponujajo slow food za 150 evrov ali tudi več. Seveda pa, vsaka ponudba mora opravičit svojo ceno. Torej s ceno bi se morala kakovost stopnjevat - od kakovosti kuhanja, priprave, aražniranja, domiselnosti, raznolikosti, postrežbe, vse do lokacije, razgleda, okolice, ...ipd.
Če ta kakovost zadostuje ceni pa je tudi prav, da to ti kot gost oceniš in pokomentiraš oz se v gostilno vrneš čez mesec ali pol leta ali nikoli več.