Dozdajšnji odzivi na pobudo o parku vetrnih elektrarn Senožeška brda, ki predvideva do 40 vetrnih elektrarn, se med drugim nanašajo na njihovo število, hrup, oddaljenost stojišč od naselij, vpliv na živali in zdravje ljudi ter podobo krajine, so danes sporočili iz družbe Vepa. Pripombe zbirajo do 9. septembra, nekatere študije pa so že v teku.
Odzivi na projekt 40 vetrnic na Krasu že prihajajo
Na območju, ki se razteza med Razdrtim in Senožečami, bi omenjena družba, ki je pred časom pridobila energetsko dovoljenje za projekt, postavila do 40 vetrnih elektrarn s skupno močjo do 120 megavatov. Pobudo o gradnji so konec julija predstavili na občini Divača in predstavnikom lokalne skupnosti.
Gradnja elektrarn bi lahko stekla najhitreje leta 2016. Pri projektu sodelujejo strokovnjaki z različnih področij. Opazovanje ptic in netopirjev ter prehajanja velikih zveri na tem območju že poteka in bo trajalo približno dve leti, še dodajajo v družbi.
"Opazovanje ptic izvaja Nacionalni inštitut za biologijo, svoje mnenje pa je podalo tudi Društvo za opazovanje in preučevanje ptic Slovenije. Področju Nature 2000 so se pobudniki projekta v največji možni meri izognili že pri pripravi gradiva za pobudo državnega prostorskega načrta," so v Vepi zapisali v izjavi za javnost.
"Na manjšem severnem delu parka, kjer delno ta seže na področje Nature 2000, proučujemo postavitev nekaj stojišč, vendar jih moramo umestiti glede na študije, ki so se že začele in glede na tiste, ki se bodo še opravljale v naslednjih fazah. Stojišča morajo biti tako z okoljskega vidika kot z vidika družbene sprejemljivosti ustrezna, kjer tem kriterijem ne bo zadoščeno, jih ne bo," pojasnjuje Aleš Musić iz podjetja Vepa in dodaja, da je danes zaživela spletna stran www.vepa.si, kjer bodo javnosti na voljo vse informacije o projektu.
V pobudi je predlaganih 49 možnih stojišč, od katerih bodo potem izbrali 40 najbolj ustreznih. Moč posamezne vetrne elektrarne v parku bi bila do 3 megavate, skupaj bi letno proizvedle 280 gigavatnih ur električne energije. To bi predstavljalo približno 2,2 odstotka celotne proizvodnje električne energije v Sloveniji, še pojasnjujejo v Vepi.