ODZIVI HRVATOV NA ARBITRAŽO: Od Slovenije ne pričakujemo enostranskih potez (VIDEO)

Slovenija

Po razglasitvi sodbe arbitražnega sodišča o poteku meje med Slovenijo in Hrvaško se je oglasil tudi hrvaški premier Andrej Plenkovič, ki je dejal, da arbitraža nima nobenih pravnih učinkov. Od Slovenije pa po njegovih besedah "ne pričakujemo nikakršne enostranske poteze".

Andrej Plenković

Plenković je ponovil, da je Hrvaška jasno in nedvoumno sprejela svojo odločitev glede arbitražnega postopka 29. julija 2015, ko so poslanci v saboru soglašali o izstopu iz arbitraže zaradi "škandaloznih in protipravnih postopkov" slovenske strani. 

"Pričakujemo, da Slovenija ne bo vlekla nobenih enostranskih potez. Hrvaška ima možnosti, da zaščiti svoj teritorij in svoje interese," je izjavil Plenković na sedežu hrvaške vlade po branju odločitve arbitražnega sodišča v Haagu. 

Menimo, da morajo druge države in mednarodne inštitucije prepustiti Hrvaški in Sloveniji, da rešujeta spor bilateralno, je dejal.

Plenković je še dejal, da verjame, da bi katera koli druga članica EU, vključno z Nemčijo, storila enako, če bi bila v položaju, v kakršnem je Hrvaška. Omenil je tudi mnenje ameriške diplomacije v Zagrebu, ki je bilo objavljeno po prebrani sodbi, da se ZDA ne nameravajo postaviti ne na stran Slovenije ne Hrvaške, temveč pričakujejo, da bosta spor bilateralno rešili.

Plenković je poudaril, da je Hrvaška pripravljena na dvostranske pogovore s Slovenijo o reševanju spora o meji.

Ponovil je, da je Slovenija sosednja in prijateljska država, partnerka v EU in zaveznica v zvezi Natu, ter da si želijo po mirni poti reševati vsa odprta vprašanja, vključno s sporom o meji.

Pozval je vse politične akterje in inštitucije na Hrvaškem, naj ohranijo dosedanje enotno stališče in soglasje pri varovanju nacionalnih interesov na mednarodni sceni in tudi v odnosih s Slovenijo.

Poleg Plenkovića je bila na novinarski konferenci tudi podpredsednica hrvaške vlade in zunanja ministrica Marija Pejčinović Burić.

 Hrvaška opozicija zavrača sodbo, strokovnjaki opozarjajo na pristranskost do Slovenije

Hrvaške opozicijske stranke soglašajo s stališči hrvaške vlade, da danes objavljena sodba arbitražnega sodišča ni obvezujoča za Hrvaško, ki je arbitražo zapustila zaradi po njenem mnenju kompromitiranega arbitražnega postopka. Hrvaški strokovnjaki pa menijo, da je arbitražno sodišče spreminjalo kriterije pri določanju meje v korist Slovenije.

Predsednik največje hrvaške opozicijske stranke SDP Davor Bernardić meni, da je bila Hrvaška prevarana zaradi "poskusa podkupovanja sodnikov" med arbitražnim postopkom ter je bila potem zgodba za Hrvaško zaključena. Meni, da vsaka oblika političnega pritiska na Hrvaško ne glede na to, od kod prihaja, predstavlja obliko pasivne agresije na Hrvaško in njeno ozemlje.

Davor Bernardić

Bernardić je pozval vse na Hrvaškem in v Sloveniji, naj ohranijo hladno glavo in naj se ne spuščajo v incidente na obmejnem območju. "Hrvaška je pripravljena zavarovati svoje ozemlje v skladu z mednarodnim pravom in obveznostmi," je povedal novinarjem. Tako kot hrvaški premier je tudi Bernardić pozval Slovenijo, da s Hrvaško v dvostranskih dobrososedskih pogovorih uredi vse spore.

Bernardićev predhodnik na čelu SDP in hrvaški premier v času, ko je Hrvaška izstopila iz arbitražnega sporazuma, Zoran Milanović se je danes začudil, ker so se novinarji sploh zanimali za objavo arbitražne sodbe, ker, kot je dejal, "arbitražno sodišče ne obstaja". Spomnil je, da je kot premier nemudoma storil vse, da bi Hrvaška izstopila iz arbitraže, ko je bila razkrita "slovenska prevara", nakar je bilo arbitražno sodišče le skupina samooklicanih ljudi.

"Ne zanima me, kaj so oni odločili, saj nimajo mandata, da bi kaj odločili. To niso nepošteni ljudje ali goljufi, a je celoten postopek kompromitiran. Postopek ne velja več in treba je začeti novega pred novim svetom in novim pravosodnim telesom," je novinarjem povedal Milanović, ki se ukvarja z zasebnim svetovanjem in ga ni bilo v hrvaški javnosti več mesecev.

Zoran Milanović

Donedavni partnerji v hrvaški desnosredinski vladi iz stranke Most neodvisnih list so prav tako poudarili, da ne priznavajo odločitev arbitražnega sodišča, ki ga imajo za "globoko kompromitiranega". Menijo, da odločitev arbitražnega sodišča posega v suverenost hrvaške države.

Predsednik Mosta Božo Petrov je novinarjem v Zagrebu dejal, da od hrvaške vlade pričakujejo sklenitev postopka za izhod iz arbitraže in dodatne diplomatske napore za pojasnitev hrvaških stališč članicam mednarodne skupnosti.

Hrvaški strokovnjak za mednarodno pravo, akademik in nekdanji član hrvaške skupine v pogajanjih o meji s Slovenijo Davorin Rudolf je ocenil, da današnja odločitev arbitražnega sodišča "predstavlja totalni amaterizem in grobo pristranskost, ko gre za mejo ob reki Dragonji in morju v Piranskem zalivu". Poudaril je, da so sodniki šli na roko Sloveniji.

Davorin Rudolf

V pogovoru za hrvaško tiskovno agencijo Hina je poudaril, da arbitražna sodba "ni še nič spremenila v teritorialnemu smislu, ker jo Hrvaška ni priznala in zanjo ne velja".

Meni, da mora meja potekati ob naravni strugi reke Dragonje in ne ob kanalu Sv. Odorika, ki je bil narejen leta 1953 kot zaščita pred poplavami na tem območju. "Če bi mejo povlekli na ta način, bi tudi območje velikosti štiri krat dva kilometra ob Piranskemu zalivu vrnili Hrvaški. Na tem območju je letališče Portorož," je povedal Rudolf.

Kot je izpostavil, arbitražno sodišče ni bilo konsistentno, temveč je določilo mejo na temelju katastra, slovenske meje in naravne meje, večinoma v prid Sloveniji. Povedal je, da je Slovenija z "junctionom" dobila vse, kar ji je Hrvaška že prej ponujala.

Upokojeni diplomat in nekdanji hrvaški veleposlanik v Ljubljani Ivica Maštruko je ocenil, da Hrvaška z arbitražno sodbo ni ničesar izgubila.

"Hrvaško teritorialno morje je formalno ostalo enako, edino pas, širok 2,5 milje, bo v režimu mednarodnih voda. Akvatorij pripada Hrvaški, a bo vsak lahko plul. V primeru nesreče, bo Hrvaška morala posredovati, ker je to njeno morje," je Maštruko izjavil za novičarski portal index.hr.

Že pred začetkom branja razsodbe o meji je nekdanja hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić dejala, da bo razsodba velik test za slovensko-hrvaške odnose.

Deli novico:

Kolinda Slovenska |  30 .06. 2017 ob  11: 06
je kakšen hrvat pristal v Sloveniji ?
Vladoiu |  30 .06. 2017 ob  09: 39
@vladoiu, kaj smo dobili??? Nemoteno plovbo po hrvaškem teritoriju!!!! Kaj si ti bolan???
Miha |  30 .06. 2017 ob  09: 33
srka@ ... kot izgleda pa je enostransko dejanje HR nepriznavanje mednarodnega prava

Sicer pa HR že dolgo časa z dejanji potrjuje, da ima težave z bivanjem v skupnosti. Mimogrede, Slo je zaprla zadnje mejno vprašanje, HR pa šele prvega. Resnici na ljubo najmanj kompliciranega. Schengen bi morali kar odmisliti, dokler meja ne uredijo. Glede na to koliko časa so potrebovali z nami, bo to trajalo še Zelo dolgo.
srka |  30 .06. 2017 ob  08: 14
enostransko dejanje vsekkaor ni uveljavljanje mednarodne priznane določitve arbitražnega sodišča.
meja ? |  29 .06. 2017 ob  22: 57
naj je ne sprejmejo, naj ne gredo v Evropo, še vizume bi jim dali
Pravnomočen |  29 .06. 2017 ob  22: 36
Jaz bi pustil najprej da Hrvati izvedejo volitve, da se strasti poležejo in če nova vlada ne bi spoštovala arbitraže pol tudi mi ni treba da spoštujemo mednarodnih pogodb z njimi.Mislim da bi bila dobra poteza jim blokirat dobavo elektrike iz jedrske elektrarne in pa da bi naslednje leto izvajali strog nadzor na meji in jim še zjebemo sezono... Mi smo v poziciji moči samo se naši tega ne zavedajo.
@Vladoiu |  29 .06. 2017 ob  21: 26
Ma,kaj ti znaš brat?Preberi še parkrat za kaj se sploh gre pri tem,kaj smo sploh pridobili.Dvomim,da je tebi in še komu sploh jasno,kaj sedaj imamo in streljaš v prazno kot ponavadi,ker pojma nimaš za,kaj se sploh gre,da nisi v sorodu z Jorasom.
pinkoponko |  29 .06. 2017 ob  21: 20
Enostavno kot pasulj bi bila zadeva. Za vstop v EU je bil sporazum. Ali ga spoštuješ ali iztopiš... Potem pa da vidimo mejo, carino brez EU sredstev ( za nazaj naj jih vrnejo )...
Enaostranske |  29 .06. 2017 ob  20: 01
bodo za hacetek samo kontrole, startamo z 10 min po avtu...
jurij |  29 .06. 2017 ob  19: 40
ne pozabite, da je sedaj zunanja Shengenska meja dokončno določena. Samo začeti moramo brezpogojno izvajati naloge in varovanje zunanje meje območja.
Vladoiu |  29 .06. 2017 ob  17: 42
Plenkic bi se pogovarjal. Ma nemoj, pogovarjaj se s Srbi, Bosanci in Črnogorci. Mi se s hrvati nimamo več kaj pogovarjati. Tako ali tako se ne držijo ničesar. Zanimivo pa je kako naši politiki obračajo zadevo na pozitivno stran, čeprav smo mi veliki poraženci arbitraže.
plenkovič |  29 .06. 2017 ob  17: 32
-1
Hočemo pol zaliva, nobenega koridorja, v ostalem pa smo zadovoljni.
1