Odtekanje vode iz Fukušime naj ne bi vplivalo na varnost hrane

Odtekanje radioaktivne vode iz jedrske elektrarne v Fukušimi je za Japonce velik tehnični problem, vendar pa to ne bo vplivalo na kakovost naše hrane, je na današnji seji odbora DZ za kmetijstvo zagotovil direktor Uprave RS za jedrsko varnost Andrej Stritar. Poudaril je, da tako na Japonskem kot tudi v EU glede tega obstajajo varovalni mehanizmi.

Stritar je po predstavitvi poročila o varstvu pred ionizirajočimi sevanji in jedrski varnosti v Sloveniji za leto 2012 danes odgovarjal tudi na vprašanja poslancev, ki jih je med drugim zanimalo, ali lahko nesreča v Fukušimi vpliva na kakovost hrane v Sloveniji.

Ni razloga za strah

"Novice glede tega so globalno prenapihnjene," je poudaril. Pojasnil je, da je uhajanje visoko radioaktivne vode iz elektrarne za Japonce sicer velika tehnična težava, vendar pa Stritar ne vidi razloga za strah, da bi to vplivalo na hrano pri nas.

Radioaktivnost se bo porazgubila

"Tista radioaktivnost se bo v morju slej ko prej porazgubila, zato tukaj ni pričakovati kakšnih večjih posledic," je dejal. Dodal je, da na Japonskem kot tudi v EU obstajajo mehanizmi za nadziranje uvoza hrane.

Radioaktivna voda iz rezervoarja odteka v podtalnico

Upravitelj poškodovane jedrske elektrarne v Fukušimi, družba Tepco, je namreč danes sporočil, da bi visoko radioaktivna voda iz rezervoarja v elektrarni lahko odtekala v podtalnico, od tam pa v Tihi ocean.

Tepco je tokrat prvič priznal, da voda iz rezervoarja, ki se nahaja za reaktorjem, morda onesnažuje tudi podtalnico pod elektrarno. Družba je pred tem priznala le, da je radioaktivna voda v podtalnico in morje odtekala iz reaktorjev.

nuke |  05 .09. 2013 ob  17: 11
in svizec zavije čokolado