Kam naprej? Kje nadaljevati šolanje? Katero srednjo šolo izbrati? Je to prava odločitev? Bom zadovoljen z izbiro svojega poklica v prihodnosti? Sem dovolj zrel, da si izberem pot, po kateri bom moral hoditi vse življenje? To so le nekatera vprašanja, ki se porajajo v glavah mladih takrat, ko se morajo odločati o izbiri svojega poklica in svoji prihodnosti. V nadaljevanju smo vsaka zase poskušale odgovoriti na ta in podobna vprašanja, ki nas begajo, saj se bomo tudi same morale prav kmalu spoprijeti z izbiro srednje šole.
Odločitev za vse življenje
Informativni dnevi so dobra priložnost, da bolje spoznamo šole, ki nas zanimajo. Večina učencev si je šla ogledat srednje šole že v petek, drugi so to opravili v soboto. Pogosto se zgodi, da se odpravijo na ogled (po njihovem mnenju) manj zahtevne šole, kot bi jo zmogli izdelati, zato se jim lahko zgodi, da zaradi nezaupanja v lastne sposobnosti sploh ne bodo prišli do poklica, ki si ga želijo. Iti na eno izmed srednjih šol samo zato, ker te na prvi, ki si jo želel, niso sprejeli, ni v redu, ker boš verjetno celo življenje nesrečen, saj ne boš imel možnosti, da bi si pridobil poklic, ki te veseli. Vsaka šola je po svoje zahtevna, a je verjetno drugače in enostavneje, če se potrudiš in učiš, ker tako zagotovo prideš do želenega cilja. Nikakor nam ne sme biti merilo pri izbiri zgolj strogost ali prijaznost učiteljev, bližina doma in s tem manjši stroški šolanja, želje naših staršev, zahtevnost programa … Slediti je treba svojim sanjam, svojim željam, svojemu cilju. Za vsak cilj pa se je potrebno potruditi. S trudom in dobro voljo pa tako ali tako veliko dosežemo, mar ne?
Erika Pezdirc
Tistim učencem, ki se ne znajo odločiti, kam naprej (in mednje spadam tudi sama), dajejo informativni dnevi možnost za spoznavanje šol in poklicev. To ne pomeni, da pred tem nismo dobili informacij od naših učiteljev, temveč obratno, zelo veliko smo jih dobili, morda celo preveč. Poleg mene je verjetno še veliko takih, ki še ne vedo, kam naprej, še veliko več pa je najbrž tistih, ki ne vedo, kaj bodo delali, ko bodo odrasli, saj je trenutna družba neprijazna in odrasli težko najdejo zaposlitev. Vsak od nas si želi, da bo imel po končanem šolanju želen poklic in bo dobil službo. Ne glede na to, v katero šolo se bomo vpisali, ali bo zahtevna ali ne, se bomo morali potruditi, da dosežemo cilj, ki smo si ga zastavili.
Sandra Udovič
Mladostniki smo si različni, nekateri so bolj odgovorni in že zdaj nimajo dvomov o tem, katero srednjo šolo želijo obiskovati, saj imajo že vnaprej izdelan svoj cilj in »vidijo« svojo prihodnost ter vedo, kaj vse bodo morali narediti, da do tega pridejo. A žal je med mladimi veliko več takih, ki niso tako samozavestni in samostojni in ne vedo, kaj bi sami s seboj, ne vedo, v katero šolo bi se vpisali, katera srednja šola bi jih sploh veselila, zato sledijo drugim kot "ovce", saj ne vidijo svoje prihodnosti in si ne postavijo nobenega cilja. Mnogi med njimi gredo pač na isto srednjo šolo kot njihovi sošolci in prijatelji, predvsem zaradi nadaljnjega druženja. Obstajajo pa tudi taki, ki jih hormoni malo preveč "razganjajo" in na izbiro srednje šole ne gledajo resno in se jim zdi to nekakšna nepomembna stvar, ki je tako preprosta. Žal se komaj čez čas zavejo, da to ni kar tako, vendar je lahko takrat že prepozno. Na srečo so za vse nas tukaj naši starši in učitelji, ki nam priporočajo in nas usmerjajo, še posebej dobrodošli pa so informativni dnevi, ki nam pri odločitvi pomagajo. Vseeno pa se lahko vsi skupaj vprašamo, ali je smiselno in primerno, da se moramo v teh zmedenih najstniških letih odločiti, kaj bomo počeli v življenju, pravzaprav vse življenje, saj lahko svojo odločitev kasneje močno obžalujemo.
No, pa morda ne bo odveč omeniti še dejstva, da kljub slabi odločitvi še ni vse izgubljeno. Pravijo, da imamo v življenju vedno "drugo možnost". Še vedno se lahko, če ugotovimo, da smo slabo izbrali ali če ne zmoremo, prepišemo na drugo, primernejšo šolo. S tem seveda izgubimo kakšno dragoceno leto ali dve, a kaj je to v primerjavi s celim življenjem!
Eva Lah