S 1. marcem bo voda na Obali dražja. Nove cene vodarine in omrežnine bodo v povprečju višje za 5,49 odstotka. Za tako občutno podražitev naj bi bilo krivo splošno zvišanje stroškov poslovanja Rižanskega vodovoda: zvišanje cen elektrike, poštnine in vodarine Kraškega vodovoda Sežana.
OD 1. MARCA BOSTE VODO PLAČEVALI DRAŽJE: “Zaradi splošnega dviga stroškov Rižanskega vodovoda”
Slovenija
Občani vseh štirih istrskih občin bodo višje položnice prejeli aprila. Gospodinjstva bodo po novem plačevala 5 centov več za kubični meter vode, z 0,8595 evra se bo cena dvignila na 0,9097 evra. Podjetja in samostojni podjetniki bodo plačevali 7,6 centa višjo ceno, namesto 1,3796 evra kot do sedaj, bodo po novem plačevali 1,4551 evra.
Dražja bo tudi omrežnina in sicer, za 26 centov. Namesto 4,8644 evra bo cena poskočila na 5,1235 evra.
Za primerjavo, gospodinjstvo, ki mesečno porabi 10 kubičnih metrov vode, bo odslej plačevalo 0,76 evra več. Prej 13,46 evra, od aprila dalje pa 14,22 evra.
Zakaj podražitev?
Na dvig cen naj bi vplivali stroški dobave elektrike, ki so se lani zvišali za 75 odstotkov. Za 40 odstotkov so se zvišali stroški poštnine, za 19 odstotkov pa cene vodarine Kraškega vodovoda Sežana. Dvignile so se plače v javnem sektorju, zaradi dviga neobdavčenega regresa in povračila za prehrano v času službe, so se dvignili stroški dela.
Martin Pregelj, direktor Rižanskega vodovoda
Kljub temu je cena vode pri Rižanskem vodovodu 'solidna', zagotavljajo na koprski, izolski, ankaranski in piranski občini, oziroma med najcenejšimi na območju Primorsko-notranjske regije. Cenejša je dobava vode le še na območju Vipave, Ajdovščine in Logatca. V ostalih 11 občinah so cene po javno dostopnih podatkih tudi za 20 odstotkov višje.