Univerza v Novi Gorici je od leta 2007 sodelovala v 30 projektih, s katerimi je iz različnih evropskih skladov pridobila preko devet milijonov evrov in zaposlila 31 novih visoko izobraženih sodelavcev. Po besedah rektorja Danila Zavrtanika pa je lani že 70 odstotkov svojih prihodkov pridobila iz različnih raziskav.
Novogoriška univerza najuspešnejša v raziskavah
Po teh kazalcih je tako Univerza v Novi Gorica ena najuspešnejših slovenskih univerz na področju raziskovanja. O tem so na današnji predstavitvi univerze in njenih raziskovalnih projektov spregovorili z ministrom za gospodarski razvoj in tehnologijo Stankom Stepišnikom.
Minister je poudaril velik pomen raziskovalne dejavnosti za razvoj univerz. Po njegovih besedah je prenos tega znanja naprej v gospodarstvo izrednega pomena, brez tega pa gospodarstvo enostavno ne more biti konkurenčno.
V Sloveniji je po ministrovih besedah nakopičenega veliko znanja, kar 90 odstotkov vsega ne znamo nikjer uporabiti ali pa nam uide v tujino. Zato bi ga morali znati bolje izkoristiti, s tem pa svetu dati višjo dodano vrednost naših izdelkov. "Pomembno je, da se usmerjamo v tista znanja in raziskave, ki jih potrebuje naše gospodarstvo, in ta univerza to počne," je še dejal Stepišnik.
Za boljšo izkoriščenost različnih raziskav bi morale univerze skrbeti za ustanavljanje start up podjetij. Vendar je Zavrtanik povedal, da to na Goriškem počne Primorski tehnološki park, s katerim novogoriška univerza tudi sodeluje.
Novogoriška univerza se bo širila tudi na področje biomedicinskih znanosti
Novogoriška univerza se bo v prihodnje poleg razvoja sedanjih raziskovalnih laboratorijev in centrov širila tudi na področje biomedicinskih znanosti. "Osredotočamo se na tri ključna področja: to je raziskovanje sodobnih materialov, biomedicine in okolja. Ta tri področja bodo steber za raziskovanje na univerzi za prihodnje desetletje," je povedal prorektor za raziskave Univerze v Novi Gorici Gvido Bratina.
V zadnjem času so veliko pozornost namenili predvsem projektu Sungreen, za katerega so pridobili preko štiri milijone evrov evropskih sredstev. Po besedah Bratine je ta projekt pomemben za celotno Slovenijo, saj bodo s tem denarjem nakupili nekaj vrhunske raziskovalne opreme.
Novogoriška univerza se sooča še z eno težavo - to je velika razdrobljenost na več lokacij. Tako ima trenutno dve fakulteti v Gorici, eden izmed podiplomskih študijev se izvaja celo v Benetkah. Prostori univerze pa so razsejani od Rožne doline do Ajdovščine in Vipave, kjer bo v prihodnje univerza pridobila nove prostore za razvoj biomedicinskih znanosti.