NOVINARJEMA GROZI ZAPOR: Razkrila "kikiriki" v Vatikanu

Svet

V Vatikanu so začeli soditi novinarjema, duhovniku in vatikanskima uradnikoma, ki so razkrili zaupne podatke o finančnih goljufijah Cerkve. Med drugim novinarja v svojih knjigah pišeta o kardinalu, ki je z 200.000 evri vatikanske otroške bolnišnice prenovil 300 kvadratnih metrov velik apartma. 

Novinarja Gianluigi Nuzzi in Emiliano Fittipaldi sta obtožena, ker naj bi razkrila zaupne podatke, ki sta jih dobila od španskega misionarja Lucijana Velleja Balde, njegovega italijanskega sodelavca Nicole Maje in vatikanske svetovalke za odnose z javnostmi Francesce Chaouqui. Novinarjema grozi osem let zapora, preostali trojici pa deset let zapora, saj niso obtoženi le razkritja zaupnih podatkov vatikanske države, temveč tudi povezovanja v kriminalno združbo.

Odzvala se je organizacija za evropsko varnost 

Obtožena novinarja Nuzzi in Fittipaldi poudarjata, da sta opravljala svoj posel in da bosta to počela tudi v bodoče. Kot pravita, sta objavila novice, ki jih nihče ni zanikal ali ovrgel. Odbor za zaščito novinarjev ter Organizacija za evropsko varnost in sodelovanje so že pozvali Vatikan, naj opusti obtožbe. Kot so opozorili, mora biti novinarjem dovoljeno raziskovanje zadev, ki so v javnem interesu, brez strahu pred posledicami.

Vatikan sodi, Vatikan določa zagovornike 

Duhovnik Balde in svetovalka za stike z javnostmi Chaouqui sta najela vsak svojega odvetnika, vendar jima niso dovolili se udeležiti sojenja. Kar pomeni, da bo obtoženima odvetnika oziroma zagovornika odredilo kar vatikansko sodišče, ki jima v tem primeru tudi sodi.

Luksuzne apartmaje najemajo kardinali 

Nuzzijeva knjiga Križev pot in Fittipaldijeva Skopost temeljita na preverjenih vetikanskih dokumentih. Razkrivata razkošno življenje vatikanskih škofov, pa tudi upor Rimske kurije, ki ji reforme vatikanskih financ po navodilih papeža Frančiška niso povšeči. Kot pišeta Nuzzi in Fittipaldi, ima Vatikan v Rimu, Londonu, Švici in Parizu štiri milijarde evrov vredno premoženje, s katerim naj bi zelo slabo upravljal. Če bi z nepremičninami bolje poslovali, bi bilo premoženje vredno vsaj štirikrat toliko, trdi Nuzzi. Namesto tega naj bi se luksuzni apartmaji oddajali v najem kardinalom »za kikiriki«

Državni tajnik prenovil stanovanje z denarjem otroške bolnišnice 

Papež Frančišek se ni hotel preseliti v razkošno papeževo četrt, temveč je ostal v relativno skromnem apartmaju v Domu svete Marte, kjer kardinali zasedajo med konklavom. Zato pa nekateri kardinali živijo v stanovanjih velikih od 250 do 500 kvadratnih metrov

Fittipaldi je v knjigi zapisal, da je kardinal Tarcisio Bertone, državni tajnik v ponifikatu papeža Benedikta, porabil 200.000 evrov za prenovo apartmaja velikega 300 kvadratnih metrov. Za to je plačala vatikanska otroška bolnišnica, ki je Bertoneju organizirala tudi helikopterski prevoz za 24.000 evrov. Novinarja obsojata vrtoglave cene, ki jih terja Vatikan za beatifikacijo in kanonizacijo. Sponzorji naj bi za beatifikacijo italijanskega svetnika Antonija Rosminija plačali rekordnih 750.000 evrov.

Škandal je izbruhnil pred tremi leti 

Škandal Vatileaks je prišel na dan leta 2012 in globoko pretresel pontifikat papeža Benedikta. V medije so prišla zaupna pisma, za kar so obtožili sobarja papeža Benedikta, Paola Gabriele. Vatikansko sodišče ga je obsodilo na 18 mesecev zapora, vendar ga je papež hitro pomilostil. Nuzzi je na osnovi objavljenih pisem napisal knjigo Njegova Svetost.

Deli novico:

Bedarija |  25 .11. 2015 ob  07: 26
Kako so lahko zaupni podatki cerkve
- med drugim z 200.000 evri vatikanske otroške bolnišnice prenovil 300 kvadratnih metrov velik apartma, saj so obtoženi razkrili tudi povezovanja v kriminalno združbo.

Kriminal pa seveda moraš takoj prijaviti, ko zanj zveš, na takšen ali drugačen način.