NEZADOVOLJSTVO ZAPOSLENIH V KULTURI: Se bodo pridružili protestnemu shodu?

Slovenija

V sindikatih Sviz in Glosa niso zadovoljni z denarjem, ki ga namerava vlada nameniti odpravi plačnih anomalij na področju kulture. Zato bodo razmislili o tem, ali se bodo 20. junija pridružili najslabše plačanim v javnem sektorju na protestnem shodu pred vlado, so sporočili iz sindikatov.

V sindikatih, ki predstavljajo zaposlene v kulturi, namreč navajajo, da je vlada na današnja pogajanja za odpravo anomalij v plačnem sistemu na področju kulture prišla z informacijo, da je za ta namen na voljo 106.000 evrov letno ali 0,15 odstotka od 70 milijonov evrov, koliko jih namerava vlada nameniti za odpravo anomalij v celotnem javnem sektorju.

Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) in Sindikat kulture in narave Slovenije Glosa pa predlagata "za zaposlene na področju kulture do vključno 26. plačnega razreda za odpravo anomalij pri skrajno nizkih plačah zboristov, plesalcev, odrskih in scenskih delavcev, konzervatorskih, arhivskih in muzejskih tehnikov in drugih dodatnih 1,05 milijona evrov za plače na letni ravni, kar še zmeraj predstavlja le 1,5 odstotka od vsote 70 milijonov".

Kot je za STA pojasnil glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj, ne gre le za razliko v oceni potrebnih sredstev, pač pa tudi v oceni števila ljudi, ki bi po mnenju ene in druge strani skozi odpravo anomalij morali dobiti višje plače. Teh je po mnenju sindikatov 670, po mnenju vlade pa 250, je dejal Štrukelj.

Sindikalna stran, ki jo poleg omenjenih sestavljajo še trije sindikati RTV, zato vladni predlog označuje kot "skrajno žaljiv", so zapisali v sporočilu za javnost ob pogajanjih. Prepričani so, da vlada "zavestno in namerno marginalizira tudi delo ustvarjalk in ustvarjalcev, strokovnjakinj in strokovnjakov ter tehničnega, administrativnega in računovodskega osebja na področju kulture".

"Sindikalna stran je pripravljena pogajanja nadaljevati, a izpostavlja, da je vlada z ultimativnim stališčem 'vzemi ali pusti' nadaljevanje le-teh blokirala," so še zapisali v sindikatih in dodali, da pričakujejo, da bo vlada od tega stališča odstopila in s pogajanji nadaljevala.

Medtem bosta Sviz in Glosa sklicala svoje organe, ki se bodo na izrednih sejah odločili o priključitvi zaposlenih v kulturi protestnemu shodu Skupaj za plače, ki bo 20. junija 2017 ob 13. uri pred sedežem vlade. Izvršilni odbor Sviza je namreč minuli teden sklenil, da bodo takrat na protestnem shodu delavke in delavci iz plačne skupine J ter pomočnice in pomočniki vzgojiteljic in vzgojiteljev zahtevali podpis dogovora, ki bi še omogočal zvišanje plač najslabše plačanim v javnem sektorju že s 1. julijem letos. Štrukelj pričakuje, da je udeležba kulturnikov na shodu skoraj gotova.

Vlada in sindikati javnega sektorja so konec aprila v okviru pogajanj o odpravi plačnih anomalij prešli k področnim pogajanjem. Potem ko so se v večini uskladili glede orientacijskih delovnih mest, se zdaj ločeno pogajajo po posameznih resorjih.

Deli novico:

Giovanni |  13 .06. 2017 ob  08: 28
Prepričan sem, da bi kulturniki in drugi bolje živeli, če ne bi bilo takih ministrstev kot jih imamo. Poleg tega, da je tam zaposlenih doooosti preveč ljudi (slednjim je torej potrebno zagotoviti plače) imajo ministrstva še razne druge komisjije in 'robe varie'.

Je pa najbolj smešno kaj tisti na ministrstvu počnejo saj danes brez tone birokratskih skropucal sploh ne gre več! Ena skupina državljanov torej poskuša z zapletenimi in neskončnimi birokratskimi fintami, ciljnim skupinam državljanov onemogočiti delo...
muffa |  13 .06. 2017 ob  07: 11
dokler se bo nešteto sindikatov sebično borilo za svojo ozko korist, ne bo pravic za delavce !!!! vse zhateve je potrebno poslati strankam in poslancem, ker oni največ obljubljajo potem pa tudi največ pozabijo !!!!!