Na Obali desetina neplačnikov rezervnega sklada

Slovenija

Življenje v večstanovanjski stavbi pomeni življenje v skupnosti, ki s seboj prinaša takšne in drugačne obevznosti. Ena takih je tudi mesečno vplačevanje v rezervni sklad, ki zagotavlja vzdrževanja večstanovanjskih stavb. Zgodi pa se, da etažni lastniki stanovanj rezervnega sklada enostavno ne plačajo. Takih je na Obali za desetino.

Po zakonu so v rezervni sklad dolžni vplačevati etažni lastniki v večstanovanjski stavbi, ki je starejša od 10 let, namen sklada pa je zagotoviti vzdrževanje stanovanjskega fonda in tako porazdeliti finančna bremena lastnikov na daljše obodbje. Gre sicer za nepovratna sredstva, ki jih torej lastnik ob morebitni prodaji stanovanja ne dobi nazaj, lahko pa to s kupcem stanovanja prodajalec poračuna ob dogovoru o višini kupnine.

Rezerni sklad naj bi plačevali lastniki, ne najemniki

Vplačevanje v rezervni sklad je torej obvezno za vse etažne lastnike, kar pa še ne pomeni, da se tega vsi držijo. Kot je ocenila Marjeta Vinčec s podjetja Dom Koper, ki je eden od upravnikov nepremičnin na Obali, je takih za okoli 10 odstokov ali več. Najpogosteje se zalomi pri lastnikih, ki svoja stanovanja oddajajo in se z najemniki dogovorijo, naj položnice plačujejo oni, ob tem pa niti ne spremljajo evidence, ali so računi zares plačani. A po stanovanjskem zakonu je vplačevanje v rezervni sklad izkjlučna obveznost etažnih lastnikov, ki se na najemnika ne more prenesti. Izjema je le, če se o tem stanodajalec in najemnik posebej sporazumeta.

Večina izvršb uspešnih

V primeru, ko nekdo ne vplača v stanovanjski sklad, etažni lastniki skupaj tožijo dolžnika, upravnik stavbe pa jim pripravi tožbo. Iz rezervnega sklada se krije začasna sodna taksa, ki jo kasneje dolžnik z obrestmi vplača nazaj. Tožbe so uspešne kar v 98 odstokih, ocenjuje Marjeta Vinčec.

Z vprašanji o neplačnikih smo se obrnili tudi na Upravljanje Piran, kjer pa nam v roku dobrega tedna niso uspeli odgovoriti na naša poizvedovanja.

Deli novico:

onurb |  28 .12. 2014 ob  20: 58
Če že nekdo "strokovno" tolmači zakon,naj bo dosleden in naj napiše tako,kot določa zakon.Sklad je obvezen v stavbah,v katerih je več kot 8 etažnih stanovanj in več kot 2 lastnika.
aries |  25 .11. 2014 ob  18: 08
Dom Koper ni pravi za "ugotavljanje" razmer. Cena njihove storitve (upravljanje objekta) je namreč tudi do tri krat večja kot je cena drugih upraviteljev. O rezervnih skladih pa je brez veze izgubljati besede. V rezervni sklad se nalagajo sredstva namenjena obnovi in vzdrževanju, vendar Dom nima takega mnenja. Namreč, iz osebnih izkušenj povem, da je po nekaj letnem plačevanju rezervnega sklada, v trenutku, ko je potrebno kaj popravit sklad vedno prazen in je treba dodatno plačevati. Denar iz sklada gre namreč za sponzoriranje sinka Vinčečevih, ki se ukvarja z dragim športom in je v tem športu, kot iz drugega primera, ki me tudi osebno zadeva zato, ker imajo starši tako podjetje, iz katerega preprosto vzamejo tudi denar, ki jim ne pripada, pa čeprav so lastniki podjetja. V tem primeru je to denar iz rezervnih skladov, ali pa npr. denar namenjen plačilu nadur delavcev. V primeru Dom-a sta tu še lažiranje razpisov za dela v objektih, ki jih vodijo, kjer se naredi razpis in se izbere na prvi pogled najcenejšega izvajalca, ki nato z raznimi aneksi postane naenkrat najdražji. Presežek se seveda razdeli med izvajalcem, Dom-om in nadzornem svetu objekta. Če je v takem objektu preveč kimajočih ovc in noničev, ki se bojijo kar koli rečt in nato jočejo, ker jim poberejo vso penzijo, se normalen človek lahko samo odseli, da se reši pijavk. Druga zadeva pa so števci na radiatorjih. Tu se spet tako na veliko krade, da kar peče. No pred števci si pa lahko videl kurjače, ki so v kantah odnašali gorivo iz kurilnic. Dom Koper en velim bruh... Za mnenje povprašajte raje kakega bolj poštenega upravnika!
kolikor ste plačali |  24 .11. 2014 ob  18: 50
toliko tudi svoje nepremičnine cenite.
lol |  24 .11. 2014 ob  15: 55
Seveda, če pa koštajo eno plačo na leto..
So hinavci kot je v spodnjem prispevku |  24 .11. 2014 ob  08: 38
http://www.youtube.com/watch?v=dOeTqHeNj6E
etažni lastnik |  24 .11. 2014 ob  07: 54
To se je plačevalo še v prejšnji ureditvi,ko je bila velika večina stanovalcev v stanovanjih podnajemna.Že takrat nam lastnikom niso barvali okna in polkna-škura,vzdrževalna dela smo si morali plačat sami,tako kot tudi popravila na vodni inštalaciji in tako je tudi dandanes.Tako ne razumem kaj prav za prav mislijo v tem Dom doo?