Osem od 25 držav, vključenih v študijo Evropske komisije o vplivih krize na proračune za izobraževanje, je od leta 2010 zmanjšalo naložbe v izobraževanje. Slovenija ni v tej osmerici, sodi pa v skupino držav, ki so proračun za izobraževanje v obdobju 2010-2011 povečale, v obdobju 2011-2012 pa zmanjšale.
V Grčiji, na Madžarskem, v Italiji, Litvi in na Portugalskem so se sredstva od leta 2010 zmanjšala za več kot pet odstotkov. V Estoniji, na Poljskem, v Španiji in na Škotskem pa od enega do pet odstotkov, so ta teden sporočili iz Evropske komisije.
Po drugi strani je pet držav članic v tem obdobju povečalo sredstva za izobraževanje za več kot en odstotek. V tej skupini so Avstrija, Danska, Luksemburg, Malta in Švedska ter nemško govoreča skupnost v Belgiji.
V preostalih državah članicah pa so se trendi porabe spreminjali. Tako so francosko govoreča skupnost v Belgiji, Ciper, Latvija, Finska, Francija, Irska, Slovenija in Wales ter prihodnja članica Hrvaška v obdobju 2010-2011 proračun za izobraževanje povečale, v obdobju 2011-2012 pa zmanjšale.
Prav obratno velja za Bolgarijo, Češko, Romunijo in Slovaško. Flamska skupnost v Belgiji je v obeh letih ohranila stabilen proračun.
"To so težki časi za nacionalne proračune, a potrebujemo konsistenten pristop k javnim investicijam v izobraževanje in usposabljanje. V tem je ključ do prihodnosti mladih ljudi in dolgoročnega vzdržnega gospodarskega okrevanja," je v sporočilu za javnost zapisala evropska komisarka za izobraževanje, kulturo, večjezičnost in mlade Androulla Vassiliou.
Študijo je za Evropsko komisijo pripravila evropska informacijska mreža za izmenjavo podatkov o izobraževanju Eurydice. V njej so upoštevali financiranje na vseh stopnjah izobraževanja v 35 nacionalnih in regionalnih izobraževalnih sistemih.
Študija je pokazala še, da so se plače in drugi prejemki učiteljev zmanjšali ali pa so bili zamrznjeni v enajstih državah (Bolgarija, Hrvaška, Estonija, Grčija, Madžarska, Irska, Italija, Latvija, Litva, Portugalska in Španija). Plače učiteljev sicer predstavljajo več kot 70 odstotkov vseh izobraževalnih proračunov.
Bolj pozitiven pa je podatek, da so se v obravnavanem obdobju zvišala sredstva za izobraževanje učiteljev v 18 evropskih državah. Prav tako so podatki pokazali, da je javna sredstva, s katerimi država podpira učence in študente, kot so štipendije in posojila, v večini držav v letih 2011 in 2012 niso zmanjšala.
Sorodne vsebine: