Republikanec Donald Trump bo v ponedeljek v Washingtonu prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti ob umestitvi 47. predsednika bodo v prestolnici ZDA, kjer napovedujejo hud mraz, potekale ves dan, vendar v zaprtih prostorih.
TRUMP BO JUTRI PRISEGEL NA POLOŽAJ 47. PREDSEDNIKA ZDA: Med povabljenimi desni politiki z vseh celin in številni milijarderji
Svet
Zaradi hudega mraza in močnega vetra je Trump v petek napovedal, da bo prisega potekala v kongresni palači, tradicionalna parada po aveniji Pensilvanija od kongresa do Bele hiše pa bo preseljena v športno dvorano Capital One.
Trump bo opoldne po krajevnem času v Washingtonu položil roko na Sveto pismo v rokah predsednika vrhovnega sodišča ZDA Johna Robertsa in izrekel naslednji stavek: "Slovesno prisegam, da bom zvesto opravljal funkcijo predsednika ZDA in po svojih najboljših močeh ohranjal, varoval in branil ustavo."
Nato bo imel govor, ki naj bi bil po njegovih napovedih pozitiven in združevalen. Sledilo bo kosilo v kongresu, nakar se bo Trump namesto po aveniji Pensilvanija predvidoma podal v športno dvorano s kapaciteto 20.000 sedežev na ogled parade in pozdrav privržencem.
Trump je na volitvah 5. novembra lani premagal demokratsko kandidatko Kamalo Harris. Dobil je 77,3 milijona glasov, nasprotnica pa 75 milijonov. V Belo hišo se vrača kot drugi predsednik ZDA doslej, ki je izgubil volitve za drugi mandat, po štirih letih pa spet zmagal.
Umestitev je tradicionalno ameriški notranjepolitični dogodek, na katerega od tujcev povabijo le veleposlanike. A Trump je letos razposlal vabila voditeljem držav in desnim politikom z vseh celin. Med drugim je povabil argentinskega predsednika Javierja Mileija, madžarskega predsednika Viktorja Orbana, italijansko premierko Giorgio Meloni, nekdanjega poljskega premierja Mateusza Morawieckega, nekdanjega brazilskega predsednika Jairja Bolsonara in celo kitajskega predsednika Xija Jinpinga.
Vsi ne bodo prišli, na seznamu gostov pa bodo številni milijarderji, kot so šef Tesle Elon Musk, ustanovitelj Amazona Jeff Bezos in ustanovitelj Facebooka Mark Zuckerberg, ki so za inavguracijske slovesnosti plačali po milijon dolarjev.
Med prisotnimi bo glavni izvršni direktor TikToka Shou Chew, ki upa, da Trump ne bo uveljavil zakona o prepovedi aplikacije v ZDA, če se ta ne loči od svojega kitajskega lastnika ByteDance.
Trump poraza na volitvah leta 2020 ni priznal in se ni udeležil Bidnove prisege. Biden bo v ponedeljek prišel skupaj z bivšimi predsedniki Barackom Obamo, Billom Clintonom in Georgem Bushem mlajšim. Obamova soproga Michelle pa je povabilo zavrnila.
Udeležbo na slovesnosti skupaj s soprogo Tino Kokalj je potrdil slovenski veleposlanik v Washingtonu Iztok Mirošič, ki je zagotovil, da si bo Slovenija tudi v času Trumpove vlade prizadevala za dobre odnose z ZDA.
Melania Trump naj bi na slovesnosti po poročanju časnika Delo med drugim povabila ljubljanskega pomožnega škofa Antona Jamnika, podjetnika Iva Boscarola in nekatere druge prijatelje iz nekdanje domovine. Udeležbo sta napovedala tudi poslanca SDS Žan Mahnič in Andrej Poglajen.
Melania je v pogovoru za televizijo Fox News pred dnevi potrdila, da bo živela v Beli hiši, vendar tudi v New Yorku in na Floridi. "Moja prednostna naloga je biti mama, prva dama in žena. Ko pa bomo 20. januarja nastopili mandat, bomo služili državi," je dejala nekdanja in bodoča prva dama, ki se je leta 2017 preselila v Belo hišo šele pet mesecev po prisegi.
Trump je takrat s težavo našel glasbenike za nastop na prireditvah ob umestitvi, tokrat pa so se med drugim povabilu odzvali pevka Carrie Underwood, skupina The Village People, operni pevec Christopher Macchio, Kid Rock, Billy Ray Cyrus, Jason Aldean, Rascal Flatts in Gavin DeGraw.
Na demonstracijah proti Trumpu v Washingtonu več tisoč ljudi
Na ulicah Washingtona se je včeraj zbralo več tisoč ljudi na protestih proti novoizvoljenemu ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu, ki bo prisegel v ponedeljek, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Shod je priredilo združenje skupin za državljanske pravice in socialno pravičnost. Nekateri udeleženci so nosili rožnate čepice, simbol veliko obsežnejših demonstracij pred Trumpovo prvo inavguracijo leta 2017.
Množica, v kateri je bilo veliko žensk, se je zbrala v treh parkih v središču Washingtona, nato pa se je napotila proti Lincolnovemu spomeniku. Udeleženci so izpostavili vrsto vprašanj, glede katerih se ne strinjajo s Trumpom, vključno z dostopom do splava, podnebnimi spremembami, potrebo po boljši zaščiti pred nasiljem z orožjem in pravicami priseljencev.
Tokratni protesti so precej manjši kot pred inavguracijo leta 2017, ko se jih je udeležilo več sto tisoč ljudi.
Mediji: V ZDA dan po Trumpovi inavguraciji racije proti nezakonitim migrantom
Nova ameriška administracija namerava dan po inavguraciji novega predsednika Donalda Trumpa začeti racije proti priseljencem, ki v ZDA živijo brez ustreznega dovoljenja, poročajo ameriški mediji. Operacija za pridržanje in deportacijo nezakonitih migrantov bi se lahko že v torek začela v Chicagu, kjer živijo številni priseljenci, poročata časnika New York Times in Wall Street Journal (WSJ).
Trump je med predsedniško kampanjo ponavljal, da bo izvedel največje deportacije priseljencev v ameriški zgodovini. Novembra lani je potrdil, da namerava za množični izgon nezakonitih priseljencev uporabiti vojsko. Za izvajanje načrta je za posebnega "mejnega carja" izbral nekdanjega agenta za priseljevanje in carine (ICE) Toma Homana. Homan je v pogovoru za televizijo Fox News ta teden napovedal veliko racijo po vsej državi.
Izgon nezakonitih migrantov je sicer ena od dejavnosti agencije ICE, vendar pa naj bi bila operacija, ki naj bi jo začela po Trumpovi inavguraciji, usmerjena proti mestom, ki omejujejo sodelovanje z zveznimi oblastmi, pristojnimi za priseljevanje. Poleg Chicaga sta med številnimi ameriškimi mesti s tovrstno politiko New York in Los Angeles.
Po poročanju WSJ, ki se sklicuje na neimenovane vire, seznanjene z načrti, naj bi racije proti nezakonitim migrantom izvedli tudi v New Yorku, Los Angelesu, Denverju in Miamiju.
Trumpova ekipa je sicer sporočila, da bo začela z izgoni migrantov, ki so zagrešili kazniva dejanja, vendar je po poročanju BBC večja verjetnost, da bodo aretirani in deportirani vsi nezakoniti migranti - tudi tisti, ki že več let živijo in delajo v ZDA ter nimajo kriminalne preteklosti.