Po lanski rekordni je letošnja letina soli v Sečoveljskih solinah povprečna in pokriva potrebe po prodaji. Kot je za STA povedal direktor družbe Soline Klavdij Godnič, pričakujejo okoli 3000 ton soli in 30 ton solnega cveta. Sezona je bila zaradi spomladanskega slabega vremena krajša od lanske in se je začela poldrugi mesec kasneje kot lani.
Solinarji sol v manjših količinah še pobirajo, tako da bo natančna količina soli znana konec septembra. Je pa že znano, da je kakovost dobra oziroma da so solinarji z razmerjem med kakovostno in industrijsko soljo letos zadovoljni. Kot pravi Godnič, je v pridelku 3000 ton tako razmerje 70 proti 30 v korist kakovostnejše jedilne soli.
Prodaja na tuje trge se vztrajno povečuje
Družba Soline prodaja sol pod krovno blagovno znamko Piranske soline vsako leto na več trgov. Letos so tako začeli s prodajo na trgih Velike Britanije, Črne gore, Hrvaške in Avstralije, število držav, v katere izvažajo svoje izdelke, pa se tako bliža 20. Kot je še povedal Godnič, se prodaja na tuje trge vztrajno povečuje. Brez upoštevanja maloprodaje v lastnih trgovinah se izvoz količinsko približuje veleprodaji v Sloveniji.
Družba Soline, ki ima trenutno 96 redno zaposlenih, je lansko poslovno leto zaključila pozitivno. Letos beleži rast prodaje soli, ki letno prinaša okoli tri milijone evrov prihodkov, sicer pa letni prihodki skupaj s projekti presegajo pet milijonov evrov.
Izvajajo kar nekaj evropskih projektov
Kakšno bo celoletno poslovanje, pa je po Godničevih besedah odvisno od sodelovanja z državo in izvedbe evropskih projektov. Trenutno izvajajo kar nekaj evropskih projektov, največji je projekt obnove vseh nasipov in vzdrževanje habitata v solinah.