KOPRSKA CIRKUŠKA ŠOLA – ZGODBA O URESNIČENIH SANJAH: "Odrasli so me večkrat opozarjali, da cirkus ni resna izbira za življenje"

Koper

Cirkuško šolo Cirkus star, ki se nahaja v Kopru, je pred leti začela Larisa Levac. Danes šteje okoli 60 članic različnih starosti, od mladih, komaj 6 let starih nadobudnežev, pa vse do starejših članic. "Naš moto je, da ni nikoli prepozno za uresničitev sanj," pojasnjuje ustanoviteljica in trenerka Larisa Levac in dodaja, da ne gre za klasičen cirkus z živalmi in tradicionalnimi točkami. Združuje umetnost gibanja, zračne akrobatike ter elemente plesa in igre. V soboto pripravljajo predstavo Snežinka Belinka in v luči tega dogodka smo želeli koprski cirkus še malo bolj spoznati.

"Ko pogledam nazaj, so se temelji za nastanek društva Cirkus star začeli graditi že v mojem otroštvu. Moj dedek me je redno vozil na cirkuške predstave, kjer sem z občudovanjem spremljala umetnost gibanja v zraku, akrobacij in osupljivih točk. Že kot majhen otrok sem sanjala, da bom nekoč del cirkuškega sveta in potovala po svetu. A moja želja ni naletela na odobravanje – odrasli so me večkrat opozarjali, da cirkus ni resna izbira za življenje. Kljub temu ta želja nikoli ni ugasnila," uvodoma pripoveduje Larisa Levac.

Skozi leta je pridobivala različna znanja in se izobraževala na področju gibanja. Postala je inštruktorica skupinskih vadb, učiteljica joge, akrojoge, hulahupa in joge v visečih vrečah. "Vse te veščine sem združila pod eno streho, ki sem jo poimenovala Cirkus star – moj prostor za izražanje, učenje in ustvarjanje skupnosti," pove.

"A želela sem še več. Želela sem poleteti še višje," nadaljuje. Dodatno se je izobraževala na tečajih in delavnicah v tujini – v Barceloni, Španiji, Italiji in Nemčiji je poglabljala svoje znanje zračnih disciplin in cirkuške umetnosti. "Te izkušnje so mi omogočile, da sem Cirkus star obogatila z inovativnimi pristopi in tehnikami, kar našim članom odpira svet novih možnosti," dodaja.

Cirkus, ki ga ustvarjajo v Cirkus star, ni klasičen cirkus z živalmi in tradicionalnimi točkami. "Je sodoben cirkus, ki združuje umetnost gibanja, zračne akrobatike, plesa in igre. Pri nas se lahko člani učijo akrobatike v zraku na kar petih različnih zračnih rekvizitih, kot so tkanine, obroči, trakovi, svila in trapezi. Na tleh izvajamo talno akrobatiko, žonglerske in plesne točke, na novo pa smo uvedli tudi ure gledališča, kjer člani razvijajo svoje igralske spretnosti." Še posebej pa so ponosni na ekipo strokovnih sodelavcev, ki so pravi mojstri na svojih področjih in vsakemu posamezniku pomagajo razvijati talent in kreativnost.

Danes društvo Cirkustar šteje okoli 60 članic različnih starosti – od mladih nadobudnežev, starih komaj 6 let, do starejših članic, ki v cirkusu najdejo prostor za izražanje in sprostitev. "Naš moto je, da ni nikoli prepozno za uresničitev sanj," pove Levac.

Januarja potekajo vpisi v novi semester vadb, še posebej navdušeni pa so, da prvič odpirajo tudi skupino za dečke: "Verjamemo, da bo to pomemben korak k še večji raznolikosti in dostopnosti cirkuške umetnosti na obali."

"V današnjem svetu naglice in stresa je cirkus tisti, ki nas vrne nazaj k otroku, ki ga nosimo v sebi. Cirkus ni le prostor za fizično aktivnost ali kreativno izražanje; je priložnost, da ponovno začutimo veselje, igrivost in čarobnost, ki pogosto zbledijo v vsakdanjem življenju. Naš cilj v Cirkus star je, da vsak, ki stopi skozi naša vrata, začuti to otroško radost in se spomni, kako je, ko si svoboden v izražanju in ustvarjanju," opisuje.

Njihovi članici Ajda in Valentina sta se, kot smo že poročali, lani predstavili tudi v oddaji Slovenija ima talent, kar je bil tudi eden od vrhuncev delovanja društva. Žirant Lado Bizovičar jima je namreč namenil zlati gumb in s tem vstopnico v finale. 

"Njuna točka, ki je združevala moč, eleganco in inovativnost, je navdušila tako žirijo kot občinstvo, dodelili so nam zlati gumb ter na koncu smo pristali med 10 najboljšimi artisti celotne sezone SIT. Poleg tega smo lani sodelovali na prvih tekmovanjih v zračnih disciplinah, ki so potekala v Sloveniji. Ponosni smo, da smo domov odnesli veliko medalj in pokalov v posameznih kategorijah, kar je odraz trdega dela, predanosti in izjemnih sposobnosti naših članov," pojasnjuje trenerka. 

Želijo si, da bi lahko sodelovali na različnih prireditvah in tako širšim množicam pokazali to disciplino, svoje predstave pa bi radi popeljali tudi v druga gledališča po Sloveniji ter postali bolj vidni in vključeni v občinske prireditve. "Naša želja je, da bi naš cirkus in umetnost dosegli čim več ljudi ter jim omogočili doživeti edinstveno in navdihujočo izkušnjo."

"Cirkus star ni le društvo, ampak živ organizem, ki raste in se razvija z vsakim novim članom. Naša vizija je še naprej spodbujati ljubezen do cirkuške umetnosti, širiti obzorja ter ustvarjati prostor, kjer sanje postanejo resničnost. Cirkus ni le predstava – je način življenja, in to želimo prenesti na vse, ki se nam pridružijo," še doda.

V soboto, 7. decembra, se bodo s predstavo Snežinka Belinka predstavili v Tartinijevem gledališču v Piranu. "Predstava je čarobna izkušnja za vse generacije, saj združuje cirkuške in plesne elemente dih jemajoče akrobacije na kar petih različnih zračnih rekvizitih. Vabimo vas, da se pridružite v pravljični deželi Vremenarno, kjer spoznamo Snežinko Belinko in njeno sošolko Ledenko, ki se pripravljata na svoje prvo veliko potovanje na Zemljo prav na božični večer. Na poti jima veter in vreme postavita številne izzive, največji pa je medsebojno tekmovanje. Ko v deželi Božička naletita na nalogo, ki jima jo dodelijo palčki, spoznata, da pravo moč najdeta v sodelovanju in prijateljstvu."

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija