"Če se že gremo turizem, dajmo to početi za prav," pravi izolski župan Igor Kolenc, ki je pri svojih prizadevanjih najglasnejši, čeprav ima podporo praktično pri vseh županih turističnih občin. Svojo pobudo je predstavil tudi ministru za gospodarstvo Stanku Stepišniku, ta pa je dejal le, da bo zadevo predal notranjemu ministrstvu, v okvir katerega sodi urnik, ki določa javni red in mir.
Kaj predvideva evropska uredba?
Svet Evropske unije je v soglasju s parlamentom EU sklenil, da lahko turistične občine v času sezone spremenijo zakonodajo s področja zagotavljanja javnega reda in miru v nočnem času. Po omenjeni direktivi mora biti vsaj sedem ur določenih za nočni red in mir, največja razlika pa je ta, da dopušča možnost, da se ta začne šele ob 24. uri.
"S tem bi avtomatsko pridobili dve uri obratovalnega časa, več bi bilo dogajanja. Sedaj imamo turiste, ki trdijo, da mesto po deseti uri zaspi, nekateri pa še vedno nergajo, da je hrupa preveč. A zavedati se moramo, kaj pomeni turizem za Izolo in v končni fazi tudi za vsakega posameznika. Turisti niso le gneča na cestah in smeti na plaži. Z malce iznajdljivosti lahko posamezniki pristavijo svoj lonček in tako bi imeli vsi nekaj od tega," je še dejal Kolenc. Pravi tudi, da če cela "turistična" Evropa pozna 24. uro kot začetek javnega reda in miru, ne razume, zakaj tega ne bi implementirali tudi v Sloveniji.
Pobudo podpirajo vsi turistični in gostinski ponudniki, prav tako vsim ki se ukvarjajo s turističnim gospodarstvom. V Izoli so s svojimi prizadevanji začeli že v začetku Kolenčevega mandata, sedaj pa je bilo narejenih tudi nekaj konkretnih korakov. Vprašanje sedaj je, kakšen bo odgovor birokracije iz Ljubljane.