Ker vemo, da je med obiskovalci naše strani tudi veliko ljubiteljev živali in ponosnih lastnikov pasjih prijateljev, verjamemo, da bo današnja nagrada razveselila marsikoga. KD Obala namreč podarja tečaj šolanja psa − po vaši izbiri!
V Kinološkem društvu (KD) Obala Koper že 20 let šolajo pse. Društvo je 27. februarja 1993 ustanovila peščica kinologov, ki so želeli spremeniti odnos lastnikov psov do njihovih štirinožcev. Prvi dve leti so se posvečali predvsem šolanju psov, nato so začeli organizirati tudi pasje razstave. Danes njihova dejavnost poleg klasičnega šolanja psov po različnih programih obsega tudi raznovrstne dejavnosti, kot so športno-kinološka dejavnost agility, šolanje reševalnih psov in drugo. Veliko volje in časa člani društva posvečajo tudi izobraževanju in ozaveščanju širše javnosti, saj se radi odzovejo na vabila vrtcev, šol in drugih ustanov, organizirajo pa tudi najrazličnejše akcije ozaveščanja tako lastnikov psov kot tistih, ki psa nimajo, vendar se z njimi srečujejo v javnosti.
Poiščite nagradno vprašanje s klikom na spodnji gumb in če boste pravilno odgovorili in vam bo žreb naklonjen, boste s svojim pasjim prijateljem kmalu spoznavali prednosti učenja na poligonu.
Osnova dejavnost KD Obala je šolanje psov. Kosmatince in predvsem njihove vodnike vodijo inštruktorji šolanja z licenco Kinološke zveze Slovenije. V tečaje sprejemajo mladičke, stare med dva in osem mesecev, in tudi starejše pse vseh pasem, tudi "mešanih". V mali šoli se psički naučijo osnovnih vaj poslušnosti (sedi, prostor, čakaj, hoditi zraven in priti na lastnikov klic), učenje pa temelji predvsem na nagrajevanju in igri. Najpomembnejše, kar tečajniki osvojijo, pa je vzpostavljanje dobrega odnosa s svojim psom, pravilno obnašanje v urbanem okolju (v mestu in tam, kjer so tudi drugi ljudje) in socializacija psa. Starejši psi znanje nadgradijo s hojo ob nogi vodnika (hoja poleg), dolgotrajnejšim ležanjem in čakanjem, izvajanju vaj brez povodca (nenavezan pes), zelo velik poudarek pa je na obnašanju psa v mestnem okolju. "Inštruktorji največ pozornosti namenjamo vodnikom. Oni so naši pravi učenci. S svojim kinološkim znanjem jim svetujemo in jih usmerjamo, da se znajdejo v 'pasjem svetu', in da s svojim psom uspešno in zadovoljno sobivajo," pravi predsednik KD Obala Grozdan Grižančič.
Šolanje: Simon (041 421 939), kd.obala.kp@gmail.com
Agility: Tanja (031 592 268), agility.kdobala@gmail.com
Reševalni psi: Andreja (041 228 966)
Vodnike, ki jim šolanje ni dovolj in bi se radi s psom še rekreirali ter zabavali, v KD Obala povabijo v agility. To je po besedah inštruktoric agilityja "šport na šestih nogah". Je kinološko-športna disciplina, ki temelji predvsem na zaupanju in navezanosti med vodnikom in psom. Je idealna aktivnost za človeka in psa, je veselje do gibanja in tesnega stika s psom. Cilj agilityja je, da vodnik s pomočjo različnih vidnih in glasovnih signalov usmerja psa, da v čim krajšem času in brez napak premaguje ovire (višinske, dolžinske preskoke, most, gugalnico, palisado, slalom, gumo, togi in ohlapni tunel) in s tem dokaže svojo spretnost ter poslušnost. O uspehih "agilitašev" KD Obala pričajo številni osvojeni pokali, medalje, naslovi državnih in pokalnih prvakov, ekipa pa z vsake tekme domov prinese kakšno odlično uvrstitev.
Dejavnost, ki prav tako zaznamuje delovanje KD Obala, je šolanje psov reševalcev. Enota reševalnih psov KD Obala, ki deluje v okviru društva, je ena od najuspešnejših v Sloveniji. V enoti reševalnih psov so komunikativni in iznajdljivi vodniki z veliko volje do druženja in dela s psom ter so v dobri fizični kondiciji. Za reševalne pse ni predpisane pasme in ni potreben rodovnik. Pogoj je samo, da pes ni agresiven do ljudi in drugih psov. Imeti mora veselje do iskanja in dela, vse ostalo pa ga naučijo na treningih in tečajih.
Kaj vse se dogaja pri njih, izveste tudi z obiskom spletne strani KD Obala ali njihove Facebook strani.