Medtem, ko so Dekančani soglasno proti postavitvi sončne elektrarne med Rižano in Dekani, smo se spomnili na projekt, o katerem se po pompozni napovedi ni slišalo nič več. Pisal se je marec 2021, ko so v podjetju Elektro Ljubljana Obnovljivi viri energije (OVE) napovedali projekt postavitve domala največje sončne elektrarne v Sloveniji, pri katerem naj bi nastopali kot izvajalec. Ker nas je zanimalo, kaj se je zgodilo s projektom, smo jih po več kot treh letih spet pocukali za rokav.
KAJ JE S PROJEKTOM NAJVEČJE SONČNE ELEKTRARNE NA KRAŠKEM ROBU? To so povedali na Elektro Ljubljana po treh letih
Slovenija
Fotografije so simbolične.
Na Kraškem robu naj bi nastala fotovoltaična elektrarna, ki naj bi imela med 50 in 100 megavatov moči in prav zaradi tega bi lahko postala največja tovrstna elektrarna v Sloveniji. Domačini bi izgubili okoli 50 hektarjev kraških travnikov, ki jih uporabljajo za pašo goveda, vendar so v Elektro Ljubljana OVE zagotovili, da je projekt pomemben za razvoj področja obnovljivih virov energije in da so mu bili predstavniki tamkajšnje agrarne skupnosti večinoma naklonjeni.
Predstavnik Elektra Ljubljana OVE naj bi se s predstavniki Agrarne skupnosti Dol srečal samo enkrat in ob tej priložnosti "so bili projektu skoraj vsi naklonjeni".
V Elektro Ljubljana OVE, ki je hčerinsko podjetje Elektra Ljubljana, so takrat tudi navedli, da je krepitev njihovega deleža v strukturi proizvodnje električne energije v Sloveniji eden ključnih ciljev nacionalnega energetskega in podnebnega načrta Slovenije. Projekt sončne elektrarne na Kraškem robu pa so ocenili kot pomemben za razvoj tega področja.
V Elektro Ljubljana OVE so opravili tehnično evalvacijo projekta, v ostale aktivnosti pa niso bili vključeni, nastopili naj bi v vlogi izvajalca. Po neuradnih podatkih naj bi bil investitor rusko podjetje.
Po več kot treh letih smo se ponovno obrnili na družbo Elektro Ljubljana OVE. Zanimalo nas je, v kateri fazi je projekt in kje natančno naj bi sončna elektrarna stala, pa tudi katere vasi, kraje in zaselke naj bi zajemala. Kako veliko območje naj bi obsegala in s kakšno močjo naj bi delovala. Predvsem pa nas je zanimalo, kakšne zadolžitve imajo kot izvajalec pri projektu in kdo je investitor. "Elektro Ljubljana in Elektro Ljubljana OVE pri omenjenem projektu ne sodelujeta," so odgovorili.
Kot pojasnjujejo na okoljskem ministrstvu trenutno ni v teku nobenega projekta izgradnje sončne elektrarne na območju Krasa in Obale, razen elektrarne v Dekanih. So pa v začektu letošnjega leta objavili končni elaborat za sončno elektrarno Jezerce, ki naj bi jo postavili severno od Divače, kjer želi investitor znotraj avtocestnega razcepa Gabrk zgraditi sončno elektrarno z močjo 8,5 MW, transformatorsko postajo in priključni vod na elektroenergetsko omrežje. O tem pripravljamo poseben članek.