DARS 'OPEHARIL' DEKANČANE? INVESTITOR: "Na pretekle dogovore nimamo vpliva"

Koper

SDS Koper je pred dnevi na Facebooku objavil zapis, da okoljsko ministrstvo kljub odločnemu nasprotovanju domačinov nadaljuje s projektom in je izdelalo elaborat postavitve sončne elektrarne nad avtocestnim predorom Dekani. Elaborat je bil objavljen že marca letos, čas za pripombe in predloge je bil do začetka aprila in pred dnevi so ga ponovno objavili dopolnjenega. Domačini se počutijo opeharjeni. Kot navajajo, so morali svoje parcele predati Darsu kot "nujnost vzpostavitve javnega dobra" in ob tem jim je bilo zagotovljeno, da se bo v prihodnje predvidevalo to območje za rekreacijo in urbano zelenje. Dars je zemljišča oddal Soškim elektrarnam za postavitev sončne elektrarne. 

"Pozivamo Vlado RS in pristojno ministrstvo, ki bi kljub zakonu, sprejetem v času Golobove vlade, morala upoštevati voljo ljudi, ki tam živijo – v tem primeru krajanov Dekanov in okolice. Žalostno je, da prav omenjeni zakon take posege omogoča. Odziv prepuščamo Mestni občini Koper, v kateri ima velik vpliv Svoboda, torej vladajoča in največja koalicijska stranka," so v odzivu zapisali v SDS Koper.

"Ministrstvo ni izdelalo elaborata. Investitor načrtovanih naprav je zagotovil, da je elaborat izdelal pooblaščeni prostorski načrtovalec, ministrstvo pa je poskrbelo, da se je končni elaborat (skupaj s stališčem do pripomb javnosti in občine) objavil na mestu objave osnutka elaborata," pojasnjujejo na okoljskem ministrstvu.

Lokacija postavitve sončne elektrarne Dekani

Lastnik zemljišč je Dars in država

Soške elektrarne Nova Gorica (SENG) načrtujejo na območju deponije odvečnega materiala Zamatavinc, ki se nahaja med Rižano in Dekani, nad avtocestnim predorom Dekani, zgraditi na 9,3 hektarja velikem zemljišču sončno elektrarno z močjo 8,4 MWp ter priključni vod na elektroenergetsko omrežje. Gre za zemljišče, na katerem je deponiran izkopni material iz predora avtoceste.

Območje ureja lokacijski načrt za avtocesto na odseku Klanec–Sermin. Vlaganja v javno komunalno infrastrukturo ne bodo potrebna, dostop do območja je urejen, priključek na omrežje financira investitor, piše v elaboratu. Lastnik zemljišč je Dars, ena parcela znotraj območja je v lasti države.

5. marca letos je SENG pozval javnost in Mestno občino Koper (MOK) naj podajo pripombe in predloge k osnutku elaborata. Slednji je bil objavljen dva dni kasneje na portalu javne uprave, pripombe in predloge pa je bilo potrebno podati v 30 dneh.

KS Dekani: Krajani so bili soglasno proti projektu

Krajevna skupnost (KS) Dekani je poslala več pripomb. Med drugim so navedli, da jih nihče od pristojnih ni obvestil o projektu. Ko so prebrali elaborat, pa so bili krajani soglasno proti. Menijo, da Zakon o uvajanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije (ZUNPEOVE) izključuje lokalno skupnost, poenostavlja postopke za pridobitev gradbenega dovoljenja in krši ustavno pravico do zdravega okolja.

Uredba o lokacijskem načrtu za avtocesto na odseku Klanec–Sermin namreč predvideva, da to območje ostane zelena gozdna površina, prav tako je v OPPN Koper določena namenska raba tega območja za rekreacijo in urbano zelenje. "Lokalno prebivalstvo ta prostor dojema kot del širšega naravnega območja, ki obkroža kraj," so v pripombah navedli krajani.

Prikaz območij varovanja narave

LD Dekani: V območje smo vložili 15.000 evrov

Pripombe je podala tudi Lovska družina (LD) Dekani, kjer so poleg številnih negativnih vplivov navedli, da so v zadnjih 15 letih v področje vložili 15.000 evrov. Na območju stojijo tri lovske preže, ki so jih financirali sami. V splošnem gledano pa je bilo na območju že veliko posegov, ki so spremenili življenjski prostor divjadi (avtocesta, gradnja železnice, plinovod). V Soških elektrarnah Nova Gorica (SENG) so jim odgovorili, da je zemljišče v lasti Darsa in da so ga dobili kot bremen prosto.

Na tem območju je stalno prisoten navadni jelen, ki je redka vrsta. Srna, divji prašič, poljski zajec, lisica in kuna belica, ki je prav tako redka vrsta. Pa jazbec, evrazijski šakal, navadni polh, raca mlakarica, šoja, sraka in siva vrana. Občasno sta prisotna tudi kuna zlatica in damjak, ki sta prav tako redki vrsti.

Člani Ribiške družine (RD) Koper so izpostavili, da se lokacija nahaja v neposredni bližini reke Rižane, ki je del varovanega območja Natura 2000. Investitor jim je na zaskrbljenosti zaradi morebitne onesnaženosti reke odgovoril, da je območje oddaljeno več kot 300 metrov in da vpliva ne pričakujejo.

Prebivalce najbližjega zaselka Sv. Nedelja skrbi požarna ogroženost

Prebivalci zaselka Sv. Nedelja, kot najbolj izpostavljeni krajani, so v pripombah navedli, da so stanovanjske hiše v zaselku oddaljene manj kot 200 metrov od območja. Sicer pa že od postavitve deponije opažajo spremembo mikroklime lokacije in povečano prisotnost divjadi, kar bi se lahko s postavitvijo sončne elektrarne še poslabšalo. Predvideno območje je locirano v gozdnem območju, na katerem je bil leta 2022 zabeležen največji požar v obsegu 100 ha.

Pogled na obstoječe stanje z regionalne ceste Rižana–Dekani

Simulacija pogleda po postavitvi sončne elektrarne z istega mesta na regionalni cesti Rižana–Dekani

Opozorili so še, da v elaboratu ni ocene požarne ogroženosti. A investitor odgovarja, da le-ta ni potrebna za pridobitev gradbenega dovoljenja. Prav tako krajani nasprotujejo postavitvi hranilnikov energije – baterije, ki ob morebitnem gorenju predstavljajo dodatno nevarnost za okolje. Vendar pristojni zagotavljajo, da so sončni kolektorji izdelani iz silicija, kovinska konstrukcija pa iz aluminija, oba materiala nista gorljiva. Sprednja stran sončnih kolektorjev je prekrita z zaščitnim steklom, ki ni gorljivo.

Pogled na sončno elektrarno se bo odpiral iz stavbe na vzhodnem robu zaselka Rožniči, ki je oddaljen 250 metrov. Prav tako iz stavbe na robu zaselka Robida, ki je oddaljen 495 metrov, ter iz naselij Sv. Anton in Kortina, ki sta oddaljeni 1,8 kilometra. Elaborat predlaga barvna stekla v zeleni barvi, za boljšo vpetost v okolje.

Primer fotonapetostnih modulov z barvnim steklom v zeleni barvi

Dars s figo v žepu?

Krajani so morali za "ničelno odškodnino" svoje parcele predati Darsu kot nujnost vzpostavitve javnega dobra, "ob tem pa jim je bilo zagotovljeno, da se bo v prihodnje predvidevalo območje za rekreacijo in urbano zelenje", piše v elaboratu. "Investitor SENG je z lastnikom sklenil pogodbo za najem zemljišča za postavitev naprave OVE in nima vpliva na pretekle dogovore," so jim odgovorili.

MOK je v pripombah na elaborat navedla, da se po prostorskih sestavinah planskih aktov občine lokacija nahaja na ureditvenem območju za poselitev, rekreacijo in urbano zelenje, kjer se prostor prednostno namenja javnim zelenim površinam. Zato sončna elektrarna v to območje ne sodi. A se investitorji s tem ne strinjajo. Kot so navedli v odgovoru, gre za širše območje avtoceste oz. servisne prometne površine, ki se po Zakonu o uvajanju naprav za proizvodnjo električne energije uvršča med predpisana prednostna območja za postavitev fotonapetostnih naprav.

Prav tako je MOK navedla, da bi bilo potrebno pred gradnjo izdelati celovito presojo vplivov na okolje in pridobiti okoljevarstveno soglasje ter izvesti presojo vplivov na človekovo zdravje. Vendar, kot navajajo investitorji, zakon ZUNPEOVE tega postopka ne predvideva.

MOK je tudi pozval, da se preveri, ali makadamska dostopna pot do elektrarne zadostuje zakonskim zahtevam, pa mu je investitor odgovoril, da je pot v lasti Darsa in države in da jo bodo sanirali, v kolikor bo to potrebno.

Po mnenju MOK bi morali izdelati študijo prehoda divjadi, saj po Zakonu o divjadi in lovstvu ni dovoljeno izdati gradbenega dovoljenja, dokler niso zagotovljene ustrezne rešitev za prehod divjadi.

Investitor je naročil strokovno podlago – Presojo življenjskih možnosti divjadi na območju načrtovane sončne elektrarne, ki je pokazala, da bo nameravani poseg v okolje spremenil kvaliteto prostora s stališča življenjskih potreb divjadi. Ob tem bo prišlo lokalno do izgube naravnih življenjskih okolij, vendar so strokovnjaki ocenili, da kljub temu ne bo pomembnih negativnih posledic.

Katera so prednostna območja za postavitev sončnih elektrarn?

MOK je predlagala še izvedbo geološko-geomehanskega poročila, ker gre za plazljivo območje, a je tudi slednje pokazalo, da "sta obe brežini stabilni, plazovi se ne pojavljajo, temeljna tla so dobro nosilna in stabilna".

Celoten elaborat je dostopen na tej povezavi.

Veliko pomislekov, ob katerih se predvsem domačini počutijo nemočni. Slovenija je po Nacionalnem energetskem in podnebnem načrtu zavezana doseči 27 odstotkov obnovljivih virov energije do leta 2030. Potrebe EU po samooskrbnosti z električno energijo naj bi bile vse večje.

Prednostna območja za umeščanje fotonapetostnih naprav so strehe objektov, utrjene površine parkirišč, cestni objekti in zemljišča, železniško območje, območja zaprtih odlagališč, opuščenih kopov mineralnih surovin in območja neaktivnih odlagališč odpadkov. Električno energijo je po novem mogoče proizvajati tudi na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, če to ne otežuje njihovega osnovnega namena.

Za pojasnila smo se obrnili tudi na Krajevno skupnost Dekani, vendar odgovora še nismo prejeli.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
vseved |  07 .11. 2024 ob  15: 39
Kaj ni DARS v rokah in pod kontrolo SDS-a?
kokodek |  07 .11. 2024 ob  13: 39
naj sveti in greje sonce, ko pade mrak pa gremo vsi spat