Svet DL poziva premiera Janeza Janšo, naj v roku desetih dni odstopi ali pa naj pošlje v DZ predlog o glasovanju o zaupnici vlade. V primeru odstopa Janše od SDS pričakujejo, da bo predlagala novega mandatarja. Če bo prišlo do glasovanja o zaupnici vladi, pa bodo v DL glasovali proti, je po seji sveta povedal predsednik DL Gregor Virant.
Če Janša ne bo odstopil v tem času oz. ne bo v DZ poslal predloga o zaupnici, DL več ne bo članica koalicije, je povedal Virant na novinarski konferenci po seji sveta.
Svet DL namreč ocenjuje, da ugotovitve komisije za preprečevanje korupcije o premoženjskem stanju premiera Janše in ljubljanskega župana Zorana Jankovića terjajo njun odstop z javnih funkcij. Virant je tudi povedal, da DL ostaja zvesta koalicijski pogodbi. Kot je dejal, so v koalicijo so vstopili s programom, v katerem so kot ključen cilj izpostavili zagotavljanje delovanja pravne, zaupanja vredne države. Za DL je ključnega pomena, da se uspešno izvajanje reform, ki poteka na podlagi koalicijske pogodbe, nadaljuje.
Poudaril je, da koalicijo ogroža predsednik vlade Janša in SDS, ki svojega predsednika podpira, ne pa katera koli druga koalicijska stranka. Dejal je, da če bi Janša ostal, lahko nastane politična kriza. Hkrati pa Virant jasno poudarja, da bi bila to izključno odgovornost Janše in SDS. Za državo je po njegovem mnenju najpomembnejša vrnitev zaupanja v pravno državo in državne institucije.
Sklepi so bili na seji sveta sprejeti soglasno, pri čemer pa je član Bojan Starman, sicer poslanec DL, sejo zapustil predčasno in o sklepih ni glasoval.
Oba ministra iz vrst DL sta poudarila željo in potrebo, da ta koalicija nadaljuje delo in reformne ukrepe. "A to ni v naših rokah, je v rokah največje koalicijske stranke SDS," je poudaril minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič.
Oba imata možnosti, da dokažeta nedolžnost
Ob tem je dejal, da imata tako Janković kot Janša možnosti, da v postopkih dokažeta, da se je protikorupcijska komisija zmotila. Dejal je celo, da si želi, da bi to oba dokazala. Kljub temu pa je po njegovem mnenju že samo to, da je z ugotovitvami komisije posajen dvom v njuno poštenost, v demokratičnih državah dovolj, da se oba umakneta. Poudaril je, da bi Janša z odstopom s premierskega mesta naredil veliko, državotvorno potezo, veliko pa bi naredil tudi zase, "če bi zmogel ta korak" in če bi predlagal drugega mandatarja. Edino tako bi namreč omogočil, da se z reformnimi ukrepi nadaljuje.
Finančni minister Janez Šušteršič pa je tudi izpostavil, da je vlada in koalicija v zadnjem letu naredila ogromno delo in vzpostavila pogoje za to, da se vsaj na njegovem področju začnejo nekatere stvari uresničevati. Pri tem je navedel zakona o slabi banki in holdingu, katerih sprejetje je bilo po njegovih besedah kot dobro prepoznano tudi v tujini, kar da se pozna tudi v odzivih in obrestnih merah. A to po njegovih besedah ni vsa zgodba, ker ves svet ni samo ekonomija in kredibilnost te države ne sloni samo na gospodarstvu in njeni ekonomski politiki.
Virant glede špekulacij, da se je dogovarjal o tehnični vladi, ni želel komentirati, saj da internih pogovorov s predsedniki drugih strank ne želi razkrivati. Prav tako ni želel špekulirati o morebitnem vstopu v kakršno koli drugo koalicijo, da bi se s tem izognili predčasnim volitvam. O tem, da je Zoran Janković zamrznil svojo funkcijo predsednika PS, pa Virant pravi, da nobene zamrznitve niso dovolj.
Če bi do predčasnih volitev prišlo, pa je Virant prepričan, da bi DL dosegla dober rezultat. Pravi pa še, da če so predčasne volitve cena, da se slovenska politika prečisti, potem ta cena ni previsoka kljub nekajmesečnemu zastoju dela vlade.
Več novic:
Kučan: Najbrž bi bilo koristno, če bi se Janković začasno umaknil