Predsednik PS Zoran Janković je v pismu premieru Janezu Janši zapisal, da je politika nepremišljenega varčevanja in zaviranja gospodarske rasti, razgradnje javnega izobraževalnega sistema, predrugačenja medijske pokrajine in nekaterih drugih področij katastrofalna. Nujni so ukrepi za ponovni začetek gospodarske rasti, navaja predsednik PS.
Janković Janši: Nujni so ukrepi za začetek gospodarske rasti
Janković je Janšo obvestil o razpravi o paketu političnih reform, ki jih predlaga SDS, na seji izvršnega odbora stranke. Tako med drugim v PS zagovarjajo nadgradnjo obstoječega proporcionalnega volilnega sistema kot tudi možnost odpoklica županov ter spremembo referendumske zakonodaje.
A hkrati PS Janši sporoča, da "ne potrebujemo vaše t. i. 'druge republike', ampak konkretne gospodarske rešitve. In za vsiljevanje vaših rešitev nam ne grozite z volitvami! Če s predčasnimi volitvami mislite resno, preidite od besed k dejanjem," Janšo poziva Janković.
Kdo je kriv za današnje stanje?
Janković med drugim izpostavlja, da je po letu dni Janševe vlade gospodarska rast negativna, domače napovedi za leto 2013 so slabe, še slabše pa nam napoveduje OECD. Kriza, kot jo doživljamo državljani Slovenije, po mnenju PS izhaja iz obdobja med leti 2005 in 2010, ko so se ustvarile največje anomalije, med drugim tudi "tajkuni". "To je čas, v katerem je zadolženost v bankah poletela v nebo, z novonastavljenimi nesposobnimi direktorji pa ste ošibili ali celo uničili številna izjemna podjetja, kot so Luka Koper, Intereuropa, Hit, Istrabenz, Pivovarna Laško, NKBM, A Banka, itd.," navaja Janković v pismu.
Ostali del gospodarstva deluje, kolikor je v teh razmerah možno, njegovi ključni problemi pa izhajajo iz plačilne nediscipline in pomanjkanja kapitala, ugotavlja Janković. Dodaja, da so gospodarstvo dodatno prizadeli padci bonitet, za kar pa Janković krivi Janšo in ministra za finančne zadeve Janeza Šušteršiča z "nepremišljenimi in dobesedno narodnogospodarsko škodljivimi izjavami in potezami".
"Zato nehajmo zapravljati čas s predlogi za spremembe političnega sistema, ki ste jih zastavili izključno v korist vaše stranke in raje začnimo delati konkretne korake v dobro Slovenije," navaja Janković. Dodaja, da je treba zagnati gospodarstvo z velikimi infrastrukturnimi projekti, sanirati banke, poskrbeti za plačilno disciplino, izpeljati nujne reforme zdravstva, trga dela in javne uprave.
Jankovič: Gre za razgradnjo socialne države
Janković premieru očita še, da poskuša krizo izkoristiti za razgradnjo temeljev solidarno usmerjene družbe in javno šolstvo odreči novim generacijam, obenem pa da polni proračune zasebnim univerzam svojih političnih sopotnikov.
"Odtegujete denar javni televiziji, zasebnim strankarskim glasilom, kot je Demokracija in radiu Ognjišče pa dodeljujete državno pomoč. Pripravljate se na razprodajo podjetij, v katerih ima država pomembne deleže, in ignorirate osnovno ekonomsko logiko dobrega gospodarja, ki v krizi, ko so cene najnižje, tega ne počne. Kakšna bo naša suverenost, ko se bomo po krizi zbudili in ugotovili, da v svojih rokah nimamo več niti enega velikega podjetja? Takšna politika naše suverenosti, o kateri tako radi govorite, ne ohranja, ampak jo krni," navaja Janković.
V PS tudi obsojajo napovedi finančnega ministra, da je treba do pomladi prodati ključna domača podjetja. To bi bilo po njihovem mnenju nepopravljivo oškodovanje državnega premoženja, zato predlagajo zakon o kooperativah, ki bo v ključnih družbah v pretežno državni lasti uveljavil pravilo, da mora najmanj 25 odstotkov lastništva ostati v lasti zaposlenih.
Pozitivna Slovenija je, kot je v pismu zapisal njen predsednik, konstruktivna opozicija in pri tem navaja, da so pokojninsko reformo podprli. Prav tako so pripravljeni umakniti zahtevo za referendum o zakonu o Slovenskem državnem holdingu, če jim bo vlada prisluhnila in bodo našli skupno rešitev.
Če Sloveniji želi dobro, PS Janši predlaga, naj odpokliče ministra za notranje zadeve Vinka Gorenaka, ki "je objektivno kriv za največji škandal v naši demokraciji, ko so se 'izgubili' podpisi državljanov na poti od DZ do MNZ in nazaj".
Več iz rubrike Politka: