V okviru pobude Kilometer nič, s katero v Izoli spodbujajo ponudbo lokalno pridelane hrane v tamkajšnjih gostinskih lokalih, so včeraj predstavili prvo letošnjo akcijo, v okviru katere bodo v več gostinskih lokalih na voljo ciplji. V Izoli želijo, da bi gostje spoznali okuse različnih vrst domačih in kakovostnih rib, pravi župan Igor Kolenc.
S prvo tovrstno akcijo v letošnjem letu so celo nekoliko pohiteli, saj se je v ponedeljek ekipi ribičev pod vodstvom Fabia Steffeta pred Debelim rtičem posrečil ulov poldruge tone cipljev. Od včeraj pa vse do sobote, 16. marca, bodo tako v 16 različnih gostinskih lokalih v izolski občini ponujali različne jedi iz cipljev. Že aprila bodo pripravili dneve "pedočev" oz. užitnih klapavic, v naslednjih mesecih pa se bodo zvrstile še ponudbe sardonov, sardel, kalamarov itd.
Pobuda Kilometer nič zajema tri podprojekte, poleg projekta Zjutraj v morju, opoldne na krožniku, v okviru katerega bodo glede na sezonskost ponujali vse omenjene vrste rib, še tržnico viška pridelkov z njiv še Pozabljene okuse Slovenske Istre, pojasnjuje direktor Turističnega združenja Izola Danilo Markočič.
Kot je poudaril župan Kolenc, želijo promovirati Izolo zlasti skozi njeno pristnost in ob upoštevanju ribiške tradicije mesta. V akcijo so vključili tako ribiče in ribarnico kot gostinske delavce. Akcije, ki so okvirne, bodo sicer časovno prilagajali večjim izlovom sezonskih rib. Na ta način po županovih besedah želijo doseči, "da ljudje ponovno spoznajo različne vrste rib, ne samo gojene orade in brancine, ampak to ribo, ki pride v naš zaliv in ki jo lahko ponudimo direktno iz morja".
Prvi mož družinskega ribiškega podjetja Levante iz Kopra Fabio Steffe je z veseljem sprejel ponudbo k vključitvi v akcijo, saj, kot je dejal, je prav, da se oživi tradicijo ribištva v Izoli ter se tako domačinom kot obiskovalcem ponudi kakovostno in svežo modro ribo iz slovenskega morja. Kolenc pa je izrazil željo, da bi se pobudi pridružilo čim več domačih ribičev, čeprav bi s prodajo v Trstu zaslužili več. Če ribiči namreč za svojo dejavnost nekaj dobijo od države in od občin, bi bilo po njegovem prav, da tudi nekaj vrnejo lokalni skupnosti.
Steffe je ob tem dodal, da ne glede na cene, ki jih ponujajo v Trstu, zagotavljajo ponudbo svežih rib v svojih ribarnicah v Izoli in Kopru. Od zadnjega ulova cipljev tako "niti en cipelj ni šel v Trst".
Sorodne vsebine: