Zasvojenost je pogosta težava, opredeljena kot pomanjkanje nadzora nad tem, da oseba nekaj počne, vzame ali uporablja do te mere, da ji lahko škoduje. Najpogosteje je povezana z igrami na srečo, drogami, alkoholom in kajenjem, vendar je mogoče biti zasvojen s skoraj vsem, vključno z odnosi, internetom, spolnostjo, hrano, nakupovanjem, delom. V nadaljevanju sledi šest znakov, na katere morate biti pozorni in ki nakazujejo, da vaša ljubljena oseba morda skriva odvisnost.
IMATE OBČUTEK, DA KDO OD VAŠIH BLIŽNJIH SKRIVA ZASVOJENOST? To so znaki, na katere morate biti pozorni
Trendi
Prvi korak pri pomoči ljubljeni osebi je, da se poučite o tej temi. O zasvojenosti obstaja veliko mitov in napačnih predstav, zato je pomembno, da ste dobro obveščeni. Zasvojenost je zdravstveno stanje, ki spremeni delovanje možganov. Zanj je značilno kompulzivno iskanje drog in nadaljnja uporaba kljub negativnim posledicam. Vpliva na razmišljanje, vedenje in odzivanje. Zasvojenost ni izbira in ne opredeljuje človekovega značaja. Tistim, ki potrebujejo pomoč pri premagovanju zasvojenosti, so na voljo številne oblike pomoči. Z zdravljenjem in podporo je mogoče doseči trajno okrevanje, vendar je treba težavo najprej prepoznati.
Tukaj je šest znakov, na katere morate biti pozorni in ki nakazujejo, da vaša ljubljena oseba morda skriva odvisnost:
1. Skrivnostno vedenje
Skrivnostno vedenje je eden najpogostejših zgodnjih znakov zasvojenosti. Če se vaša ljubljena oseba v vaši bližini nenadoma začne obnašati drugače ali se izmika, ko ji postavljate vprašanja o zasvojenosti, je to morda znak, da poskuša nekaj prikriti.
2. Sprememba videza ali rutine
Če se videz ali dnevna rutina vaše ljubljene osebe začneta spreminjati, je to lahko znak, da uživa droge ali alkohol, se prenajeda, strada, noči preživlja na internetu ... Te spremembe lahko vključujejo izgubo ali pridobivanje teže, temne podočnjake pod očmi, pomanjkanje skrbi za videz in spremembe vzorcev spanja.
3. Finančne težave
Drug pogost znak zasvojenosti so finančne težave. Če vaši ljubljeni osebi nenadoma primanjkuje denarja, si sposoja denar od vas ali drugih in ima težave s plačevanjem računov brez kakršnega koli logičnega razloga, je to morda zato, ker svoj denar zapravlja za droge ali alkohol, hrano, igre na srečo ...
4. Čustvena nestabilnost
Ljudje, ki se spopadajo z odvisnostjo, pogosto živijo na čustvenem toboganu, ker omenjena motnja ovira regulacijo živčnega sistema in povzroča kaos kemijskega ravnovesja v možganih. Ta kaos vodi v povečano stopnjo anksioznosti, depresije in žalosti. Čustva so lahko tako intenzivna, da vodijo v nadaljnjo uporabo drog oziroma škodljivo početje. Ta začarani krog je težko prekiniti brez strokovne pomoči.
5. Težave pri opravljanju obveznosti
Ljudje, ki se spopadajo z odvisnostjo, imajo pogosto težave pri izpolnjevanju svojih obveznosti, ker so njihove misli preokupirane s pridobivanjem, uporabo in skrivanjem snovi, s katero so zasvojeni.
6. Zmanjšana potreba po druženju
Ko oseba postane z nečim zasvojena, bo verjetno občutila spremembe v svoji osebnosti in vedenju. Morda se zapre vase in je manj zainteresirana za dejavnosti, ki so ji bile včasih pomembne. Lahko tudi zanemarja odnose ali se negativno odziva na svoje najbližje. S temi spremembami se njihovi bližnji in partner/-ica težko spopadejo, vendar je pomembno vedeti, da je zasvojenost ozdravljiva bolezen in da si ljudje lahko opomorejo.
Če sumite, da se nekdo, ki ga imate radi, bori z odvisnostjo, je najpomembnejše, da se z njim pogovorite in ga poslušate. K pogovoru pristopite sočutno in brez obsojanja. Povejte mu, da vas skrbi njegovo počutje. Mora se počutiti slišanega, razumljenega in podprtega. Če je zasvojena oseba dojemljiva, ji ponudite pomoč pri iskanju najboljših in najučinkovitejših možnosti glede na njene zdravstvene potrebe in želje, piše YourTango.
Če ni pripravljena poiskati pomoči, spoštujte njene želje, vendar še naprej izražajte svojo skrb in ji dajte vedeti, da ste ob njej, ko bo pripravljena. Ne pozabite, da je zasvojenost resna bolezen in lahko pomembno vpliva na vse vidike človekovega življenja, zlasti na to, kako se vede ali odziva na stresne situacije. Zdravljenje in okrevanje sta možna, vendar lahko predstavljata dolgotrajen in zahteven proces. Ljudje, ki se spopadajo z odvisnostjo, potrebujejo strokovno pomoč in podporo bližnjih, da bi premagali to stanje, se pozdravili in živeli izpolnjujoče življenje.