HUD PORAST CENE KURILNEGA OLJA: Višja za skoraj 25 odstotkov!

Slovenija

Vlada je z današnjim dnem določila najvišjo možno ceno pogonskih goriv, ne pa tudi kurilnega olja. To se je tako z današnjim dnem krepko podražilo. Cena za liter se je z 1,018 evra zvišala na 1,264 evra, kar predstavlja 24,17-odstotno rast.

Cene kurilnega olja so sicer regulirane od novembra lani, ko je vlada začasno, za tri mesece, omejila maržo distributerjev na maksimalno šest centov na liter kurilnega olja. Januarja se je odločila regulacijo podaljšati še za tri mesece.

Od februarja so v veljavi tudi znižane trošarine na energente, tudi na kurilno olje, a nižje trošarine ne pomenijo nujno tudi znižanja cen. Znotraj cene goriva poleg trošarin in davkov ter marže glavni delež namreč predstavljajo cene surovin, ta pa so se po ruskem napadu Ukrajine precej podražile.

Cena za liter kurilnega olja se je novembra, ko je vlada omejila maržo, spustila pod en evro za liter, nato pa se je nekoliko zvišala in se v letošnjem letu gibala nekoliko nad enim evrom. Še v ponedeljek je bilo treba za liter kurilnega olja odšteti 1,018 evra.

Maloprodajna cena neosvinčenega 95-oktanskega bencina na bencinskih servisih po državi od danes medtem ne sme preseči 1,503 evra za liter, najvišja cena za liter dizla pa je določena pri 1,541 evra. Vlada se je tako odločila z namenom umiritve stanja na trgu pogonskih goriv, ukrep pa bo veljal 30 dni.

Cene nafte se še naprej znižujejo

Cene nafte so danes še povečale občutne padce iz prejšnjega dne. 159-litrski sod teksaške nafte je zjutraj po evropskem času stal manj kot 100 ameriških dolarjev. Znižanje cen je posledica novih pogovorov med Rusijo in Ukrajino, ki so med vlagatelji vzbudili upanje glede reševanja konflikta med državama, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Cena teksaške lahke nafte, ki bo dobavljena aprila, se je do poldneva po singapurskem času znižala za 5,43 dolarja na 97,58 dolarja za 159-litrski sod. Majske terminske pogodbe za severnomorsko nafto brent pa so se šle glede na ponedeljek navzdol za 6,03 dolarja na 100,87 dolarja.

Analitiki po poročanju dpa razlog za nižje cene nafte poleg v pogajanjih med Rusijo in Ukrajino vidijo tudi v kitajskih ukrepih proti novim izbruhom koronavirusa. V kitajskem Shenzhenu so bili namreč zaradi razmaha okužb z novim koronavirusom uvedeni strogi protikoronski ukrepi oz. zaprtje tega tehnološkega vozlišča, kar je spodbudilo špekulacije o zmanjšanju povpraševanja po črnem zlatu.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija