Vlada je na današnji seji sprejela predlog novele zakona o urejanju prostora, s katero želijo podaljšati rok za uporabo starih občinskih prostorskih načrtov (OPN) in rok veljavnosti starih prostorskih ureditvenih pogojev do leta 2026. Po prvotni ureditvi bi v 23 občinah, kjer še niso sprejeli občinskih prostorskih načrtov - med njimi tudi v Mestni občini Koper, občini Izola in Piran - prihodnje leto ne mogli več izdajati gradbenih dovoljenj za nobeno vrsto gradnje in objektov; zdaj imajo za sprejem OPN dve dodatni leti časa.
GRADBENA DOVOLJENJA TUDI PO NOVEM LETU: Občinam rok za nove prostorske načrte podaljšan za dve leti
Slovenija
V skladu z veljavnim zakonom o urejanju prostora se lahko stari občinski prostorski akti kot podlaga za izdajanje gradbenih dovoljenj in izvajanje posegov v prostor uporabljajo do 31. decembra 2024. Na vladi želijo z novelo podaljšati rok za uporabo starih občinskih prostorskih planov in rok veljavnosti starih prostorskih ureditvenih pogojev, je na novinarski konferenci po seji vlade dejal minister za naravne vire in prostor Jože Novak. Ob tem je izpostavil, da nekateri segajo celo v leto 1990. "Predlagamo torej podaljšanje veljavnostih starih aktov do oktobra 2026," je dejal Novak.
Po ministrovih besedah so s tem pomagali prebivalcem, da bodo kljub nesprejetju novih občinskih prostorskih načrtov (OPN) še naprej lahko pridobivali gradbena dovoljenja in urejali ostale upravne zadeve na teh območjih, je pojasnil.
Preostalih 23 občin, ki še nima sprejetega OPN, so po njegovih besedah spodbudili k pripravi novih načrtov že v letošnjem letu, tako da jih bodo lahko sprejeli do oktobra 2026. "S tem predlogom novele zakona pa jim bomo pomagali pri pridobivanju mnenj in soglasij, da bodo lahko vsi župani občin, še v tem mandatu dokončali pripravo novih prostorskih aktov in se s tem izenačili z vsemi ostalimi občinami, ki take prostorske načrte že imajo," je še dejal minister.
Na območju občin, ki še nimajo sprejetega OPN, med njimi so tudi tri obalne občine, in sicer MOK, Izola in Piran, s 1. januarjem 2025 sicer izdaja gradbenih dovoljenj ne bi bila več mogoča. Gradbenih dovoljenj ne bi bilo mogoče izdati za nobeno vrsto gradnje (novogradnje, prizidave, rekonstrukcije, spremembe namembnosti in tako dalje) in za nobeno vrsto objektov (stanovanjske stavbe, šole, vrtci, zdravstveni objekti, ceste železnice, daljnovodi, kanalizacija in vodovodi, objekti za gospodarske dejavnosti).