Gazprom naj se ne bi zanimal za Telekom Slovenije

V kranjski družbi Comita in družbi South Stream Telekom, slednjo je Comita lani ustanovila skupaj z rusko družbo Gazprom Telekom, so za STA pojasnili, da niso zainteresirani za sodelovanje v postopku privatizacije Telekoma Slovenije. Po njihovem vedenju za to nista zainteresirana niti Gazprom Telekom in družba Gazprom.

"Družba Comita in družba South Stream Telekom nista zainteresirani za sodelovanje v postopku privatizacije Telekoma Slovenije, ker to ni njuna dejavnost. Po našem vedenju niti družba Gazprom Telekom in družba Gazprom nista zainteresirani za sodelovanje v tem postopku," je pojasnilo vodstvo Comite. V Gazprom Telekomu se medtem še niso odzvali na posredovana vprašanja.

Hrvaški Poslovni dnevnik je sicer pretekli teden v članku o možnih interesentih za nakup državnega deleža v največjem slovenskem telekomunikacijskem operaterju zapisal, da je zanimanje za slovenski telekomunikacijski trg pokazal tudi ruski Gazprom Telekom, ki pa tudi za njih ni bil dostopen za komentar.

Družbi Comita in Gazprom Telekom sta namreč 13. novembra 2012 v okviru obiska slovenskega predsednika vlade Janeza Janše v Moskvi podpisala delničarsko pogodbo o ustanovitvi skupnega podjetja South Stream Telecom.

Družba South Stream Telecom je bila ustanovljena za namene napeljave in izkoriščanja magistralnega telekomunikacijskega omrežja na trasi plinovoda Južni tok na evropskem trgu in v državah partnericah projekta Južni tok. V ta namen so v omrežju in njegovi neposredni bližini predvidene povezave na obstoječa evropska vozlišča, piše na spletni strani Comite.

Gazprom Telekom je specializiran ponudnik telekomunikacijskih storitev. V sodelovanju s tujimi partnerji zastopa interese matične družbe Gazprom na področju telekomunikacij. Podjetje ima dolgoletne izkušnje in je realiziralo številne projekte, med drugim gradnjo optičnega omrežja na plinovodu Jamal-Evropa na ozemlju Ruske federacije in Belorusije.

Comita pa je ponudnik in proizvajalec tehnoloških sistemskih rešitev s področja telekomunikacijskih omrežij. Podjetje od leta 1991 intenzivno sodeluje z družbo Gazprom in ima večletne izkušnje na področju načrtovanja in gradnje tehnoloških zvez.

Ruski minister za zveze in množične komunikacije Nikolaj Nikiforov je sicer 29. julija letos ob obisku v Sloveniji dejal, da so ruske finančno-industrijske skupine vsekakor zanimajo za program privatizacije v Sloveniji, saj takšne investicije smatrajo za strateške. Predmet zanimanja je po ministrovih besedah zagotovo Telekom Slovenije.

Slovenski parlament je na izredni seji 21. junija dal soglasje k prodaji deležev države in državnih družb v 15 podjetjih, med katerimi je tudi Telekom Slovenije. Slovenska odškodninska družba bo v tem tednu najpomembnejšim finančnim institucijam poslala povabila na izbor svetovalca za prodajo Telekoma Slovenije. Svetovalec za prodajo Telekoma bo izbran v septembru, nato pa bo objavljen razpis za prodajo deleža v družbi.

Po poročanju medijev naj bi bil med glavnimi interesenti za nakup večinskega državnega deleža v največjem slovenskem telekomunikacijskem operaterju Deutsche Telekom oziroma hrvaški telekom, ki je v njegovi lasti. Med potencialnimi interesenti se med drugim omenjata tudi Telekom Austria in nordijski Telenor.