Dolgotrajno brezposelni bodo morali opravljati družbeno koristna dela

Britanska vlada namerava reformirati izplačevanje nadomestil za čas brezposelnosti. Dolgotrajno brezposelni, torej tisti, ki so brez dela že več let, bodo morali po novem predlogu, če se bodo želeli izogniti sankcijam, opravljati družbeno koristno delo.

Konservativni britanski premier David Cameron je prepričan, da trenutni sistem ne zagotavlja dovolj iniciativ, da bi si ljudje poiskali delo, zato je njegova vlada pripravila osnutek nove sheme, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

V spremembe, ki naj bi zaživele aprila prihodnje leto, naj bi bili vključeni vsi, ki jim ne bo uspelo poiskati dela prek osrednjega vladnega programa, v okviru katerega so jim dve leti na voljo podpora, usposabljanje in nabiranje delovnih izkušenj.

Predlog predvideva, da bodo dolgotrajno brezposelni prisiljeni na teden opraviti za 30 ur družbeno koristnih del, kot so pobiranje smeti, pripravljanje hrane za starejše in dobrodelna dela, ali pa se vsak dan zglasiti na pristojnem uradu za zaposlovanje.

Tisti, ki bodo nova pravila kršili enkrat, naj bi izgubili nadomestilo za čas štirih tednov, kar pomeni, da bi bili ob okoli 230 funtov (275 evrov), tisti, ki bi predpise kršili še drugič, pa bi lahko izgubili nadomestilo za čas treh mesecev.

Velika Britanija počasi okreva po globoki recesiji. Četudi brezposelnost upada in je v obdobju med majem in julijem nazadovala na 7,7 odstotka, dolgotrajna brezposelnost vztraja na visokih ravneh. Po uradnih številkah je bilo v tem obdobju več kot dve leti brez dela 469.000 Britancev, kar je 27.000 več kot v enakem trimesečju leto dni pred tem.

Nov ukrep vaba za konservativce

Nov ukrep gre sicer tudi v smeri privabljanja konservativnih volivcev oz. priprav na parlamentarne volitve, ki bodo leta 2015, danes pa ga bo na letni konferenci konservativcev v Manchestru predstavil finančni minister George Osborne.

Konservativna stranka sicer zmanjšuje zaostanek za opozicijsko laburistično stranko, ki so ga zabeležile javnomnenjske ankete, a jih ogroža tudi desničarska evroskeptična stranka Ukip.