Na račun Luke Koper letijo očitki o nepravilnostih pri obračunu plač, zaradi katerih so nekateri delavci kar devet mesecev prejemali višje zneske, kot bi jim sicer pripadali. Po neuradnih informacijah naj bi šlo za napako pri vnosu podatkov, zaradi česar je bil obračunan dvojni količnik za zahtevno stopnjo dela. Zdaj naj bi preplačila morali vrniti, čeprav so zaradi tega že plačali višjo dohodnino in bili uvrščeni v višje razrede, tudi pri plačilu vrtca, pridobitvi štipendij in drugih socialnih prejemkov. V Luki Koper so nepravilnosti pri obračunu plač sicer potrdili, vendar so v pojasnilih precej skopi; kot navajajo, so informacije glede osebnih dohodkov "interne narave".
DELAVCEM DEVET MESECEV NAPAČNO OBRAČUNAVALI PLAČE? V Luki Koper podrobnosti ne razkrivajo
Koper
V Luki potrdili, a na večino vprašanj ne odgovarjajo
V Luki Koper naj bi približno 80 delavcem, ki opravljajo delo strojnika, napačno obračunavali plače zaradi dvojnega upoštevanja količnika za zahtevno stopnjo dela, kar je vodilo do višjih izplačil. V Luki so potrdili, da so bile nepravilnosti ugotovljene pri dveh delovnih mestih, vendar naj do oškodovanja zaposlenih ne bi prišlo. Na vprašanje, za katero obdobje izplačil gre in koliko so preplačani zneski presegali dejansko plačo, ne odgovarjajo. Prav tako niso razkrili števila delavcev, ki so prejeli previsoka izplačila, niti skupnega zneska preveč izplačanih sredstev.
Napaka odkrita šele po devetih mesecih?
Pri tem bode v oči dejstvo, da naj bi bila napaka odkrita šele po devetih mesecih, kar pomeni, da je v tem času skupen znesek preplačil, ki jih je prejel posamezni delavec, temu ustrezno visok. Zdaj naj bi Luka Koper preplačila zahtevala nazaj.
Delavci so zaradi tega zaskrbljeni; od njih Luka Koper zahteva več tisoč evrov, čeprav niso sami krivi za napako. Poleg tega opozarjajo, da so zaradi večjih prejemkov že plačali višjo dohodnino in bili posledično oškodovani pri otroških dodatkih, štipendijah ter drugih socialnih prejemkih. Na vprašanja o pravni podlagi za zahtevo vračila preveč izplačanih zneskov in možnosti odpisa dolga iz Luke Koper nismo prejeli neposrednega odgovora.
"Informacije, vezane na osebni dohodek posameznika, so interne narave in o njih ne moremo javno razpravljati, lahko pa povemo, da do oškodovanja zaposlenih ni prišlo. Pri izvajanju pregleda je bilo pri dveh delovnih mestih ugotovljeno, da so delavci prejemali višji dodatek, kot je priznan. Tako kot na vseh področjih dela tudi pri obračunu plač lahko pride do določenih neskladij, ki pa morajo biti odpravljena v čim krajšem možnem času in na način, ki je za zaposlenega najugodnejši. V tem trenutku nismo seznanjeni s primeri, ki jih navajate. Če bi jih posamezni delavec izkazal, bi jih tudi individualno obravnavali," je zapisala Marina Jelen, vodja področja odnosov z javnostmi Luke Koper v odgovoru na naša vprašanja.