Občina Piran je 31. januarja v Uradnem listu RS objavila 'Sklep o začetku priprave Občinskega prostorskega načrta Občine Piran' (OPN). Ta sklep označuje začetek postopka priprave OPN, ki bo zajemal celotno območje občine. Glavni cilj je digitalizacija in prenos obstoječih prostorskih sestavin v nov načrt, brez vključevanja sprememb namenske rabe prostora ali širitve stavbnih zemljišč na podlagi pobud. Občina poziva vse zainteresirane, da se seznanijo z vsebino sklepa, ki je dostopen na občinski spletni strani.
OBČINA PIRAN BO ZAČELA S PRIPRAVO OBČINSKEGA PROSTORSKEGA NAČRTA: To je glavni cilj
Piran
OPN je temeljni prostorski akt občine, ki določa prostorski razvoj in rabo zemljišč na njenem območju
OPN nadomešča prostorske planske akte, kot so prostorski plan in prostorski ureditveni pogoji. OPN določa namensko rabo zemljišč (stavbna, kmetijska, gozdna, vodna …), prostorski razvoj, ki usmerja gradnjo, infrastrukturo in varovanje okolja. Je pravno zavezujoč akt in podlaga za izdajo gradbenih dovoljenj. Sama priprava OPN mora zajemati tudi javno razgrnitev in sodelovanje javnosti ter strokovno obravnavo. Vsaka občina je dolžna pripraviti OPN, ki mora biti skladen z državnimi in regionalnimi prostorskimi akti.
Trenutno veljaven prostorski akt v občini Piran je iz leta 1998
Občina Piran je začela postopek priprave novega OPN, ki bo nadomestil veljavni prostorski akt iz leta 1998. Ta korak je skladen z novim Zakonom o urejanju prostora (ZUreP-3), ki zahteva, da občine do konca leta 2025 uskladijo svoje prostorske akte z novimi predpisi.
Glede na to, da piranska občina trenutno nima sprejetega OPN, smo se na občino obrnili z vprašanji, kateri akt sedaj ureja to področje. Povedali so nam, da še vedno uporabljajo Spremembe in dopolnitve prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega plana Občine Piran:
"Sprejet je bil 4. junija 1998. Skladno z določili 295. člena Zakona o urejanju prostora so z dnem uveljavitve ZUreP-3 (31. decembra 2021) prenehale veljati prostorske sestavine občinskega dolgoročnega plana za obdobje od leta 1986 do leta 2000 in prostorske sestavine občinskega srednjeročnega družbenega plana za obdobje od leta 1986 do leta 1990. Ne glede na to se te sestavine še uporabljajo do uveljavitve OPN v skladu z ZUreP-3, najpozneje pa do 30. oktobra 2026."
Na naše vprašanje, kje se danes kažejo pomanjkljivosti veljavnega plana in jih bo novi OPN odpravil, so nam na občini odgovorili, da se pomanjkljivosti kažejo predvsem v tem, da je bil grafični del sprejet na osnovi temeljnega topografskega načrta in ni bil nikoli uradno digitaliziran.
"OPN bo izdelan na digitalnih podlagah, kar bo omogočalo hitrejše in kvalitetnejše delo vsem, ki te podlage uporabljajo pri svojem delu ali pa v postopkih pridobivanja informacij. V sklopu tekstualnega dela OPN se bodo smiselno prenesla določila prostorskih sestavin in veljavnih prostorskih izvedbenih aktov v Odlok o OPN občine Piran, tako da bo ažuren s stanjem in potrebami v prostoru," so pojasnili.
Glede časovnice postopka priprave OPN in kdaj naj bi zaživel, so nam odgovorili, da bodo roki za pripravo tega akta in posameznih faz postopka usklajeni s 305.a členom ZUreP-3 in morebitnimi nadaljnjimi spremembami in dopolnitvami:
"Roki posameznih faz so odvisni od odzivnosti in zahtevnosti mnenj nosilcev urejanja prostora, okoljske presoje ter pripomb in predlogov, podanih v času javne razgrnitve, in se zato lahko spremenijo."