V času Avstro-Ogrske se je na današnji dan pred 100 leti v Trstu rodil pisatelj Boris Pahor. Že v mladosti sta pisatelja zaznamovala odvzem maternega jezika in življenje v multietničnem okolju, nato pa še taboriščna izkušnja, ki jo je popisal v romanu Nekropola. Pahor še danes opozarja na totalitarizme 20. stoletja: fašizem, nacizem in komunizem.
Pahor je bil že v mladosti priča rasti nacionalistične in fašistične ideologije v Italiji. Komajda sedemleten je videl požig slovenskega Narodnega doma v Trstu, prav tako pa je kot mladostnik zelo trpel ob odvzemu maternega jezika. Tako se je prelevil v zapriseženega borca za pravice ogroženih jezikov in pripadnikov ogroženih kultur.
Pisateljevo življenje je zelo zaznamovala tudi taboriščna izkušnja, ki jo je strnil v romanu Nekropola. Prav ta knjiga mu je prinesla svetovno slavo. Pahor podpisuje 12 romanov in skoraj 30 drugih del, za katera je prejel vrsto nagrad. Med njimi Prešernovo nagrado in francoski red legije časti. Večkrat se ga omenja kot slovenskega kandidata za Nobelovo nagrado.
V zadnjih letih je Pahor, deklarirani antifašist in pričevalec o fašističnem nasilju nad Slovenci v Italiji, sprožil nemalo vprašanj med svojimi privrženci z izjavami in dejanji, kot so nasprotovanje arbitražnemu sporazumu s Hrvaško in predlog za spremembo slovenske himne. Kljub vsemu pa pisatelj pravi, da dogajanje v Sloveniji "sodi od zunaj", oglasi pa se vselej, ko se bistveno ne strinja s slovenskimi politiki, ne glede na politično pripadnost.
Pisateljevo 100-letnico bodo danes v Ljubljani proslavili s predstavitvijo knjige Tako sem živel avtorice Tatjane Rojc, odprtjem razstave v Informacijskem središču SNG Opera in balet Ljubljana ter osrednjo večerno slovesnostjo v prostorih Opere. Slovesnost bodo v živo prenašali na valovih Radia Slovenija ter na 1. programu TV Slovenija in na TV Maribor.