V življenju Brazilca štejejo le tri stvari: nogomet, nogomet in nogomet. Približno tako je Gabriel, novinar radia Tupi, 75 let stare radijske postaje iz Ria, najstarejše v Braziliji, opisal priprave te južnoameriške države na največji dogodek prihodnjega leta.
Res je, Brazilci, oziroma Rio de Janeiro bo čez tri leta, torej 2016, gostil tudi olimpijske iger, a v deželi sambe največ šteje nogomet.
V teh dneh, ko v mali marakani, dvorani Maracanazinho, neposredno ob slovitem nogometnem stadionu Maracana, poteka svetovno prvenstvo v judu, se območje napolni šele zvečer, ko se judo konča. Sredina tekma med Flamengom in Cruzeirom je na sosednjo Maracano privabila nič manj kot 53.000 gledalcev. Za prvi krog končnice brazilskega pokala. Maracana sicer sprejme 73.000 gledalcev, kar je 50.000 manj od uradne številke, ki jo je stadion lahko sprejel v 60. letih, ko so lahko stadioni imeli tudi stojišča. Neuradne številke sicer govorijo tudi o 200.000 gledalcih na Maracani.
Stadioni za mundial 2014 sicer še niso vsi nared, a večina del je opravljenih. Šest od skupno 12 je novih, ostale so obnovili. Prenova Maracane je stala 500 milijonov ameriških dolarjev, celotno prvenstvo naj bi Brazilce stalo 15 milijard dolarjev. Veliko? Za nekatere prav gotovo, tudi zato je ob sredini tekmi nekaj ljudi jasno izražalo svoje pomisleke in protestiralo, zakaj država namenja toliko sredstev za SP v nogometu. A religija je jasna, ljudje še vedno množično derejo na stadione.
Kaj pa olimpijske igre? "Ah, to je še daleč," je dejal Gabriel. "To je šele čez tri leta, imamo še čas. Svetovno prvenstvo pa je že drugo leto. Pri Brazilcih so pomembne le tri stvari. In to so nogomet, nogomet in nogomet. Da Brazilija ne bi igrala finala na Maracani? To ne pride v poštev. O tem sploh nihče ne govori. Biti v finalu? Brez dvoma, da bomo osvojili svetovno prvenstvo," je samozavesten Gabriel, ki mu pritegnejo tudi vsi domači stanovski kolegi za omizjem.
Čeprav po mestu ni še nobenih plakatov, ki bi promovirali nogometno SP, se ve, kje bo drugo leto največji cirkus. Tudi čez tri leta ne bo nič drugače. "Rio se pripravlja tudi na olimpijske igre. Mok je s tem, kar je videl do zdaj, zelo zadovoljen. Dela tečejo po načrtih. Zgraditi je treba še olimpijski park, olimpijsko vas, bazen za vodne športe, dvorano za košarko in borilne športe ... Prostora je dovolj. Omenjeni objekti bodo v Barra de Tijuca, dela že napredujejo," je dejal radijski moderator.
Kaj pa težave? Tudi te so, čeprav brazilsko gospodarstvo še vedno raste iz leta v leto. Potem ko je od leta 2000 beležilo neprestan vzpon, se je ta v zadnjih štirih letih nekoliko umiril, a posebne krize kot v Evropi ni zaznati. Tudi varnost se je precej izboljšala, število umorov, tudi tistih povezanih z zmeraj manjšim problemom prekupčevanja mamil, prav tako.
"Zaenkrat nas pestijo tri težave. To so letališča s premajhno kapaciteto, preslab transportni sistem in protesti javnosti. Slednjo najbolj moti dejstvo, da poslovanje ni transparentno, da gradbena dela dobivajo gradbeni mogotci, ki so blizu vladajoči politični opciji. Bomo videli. Ljudje so na splošno zadovoljni," je še povedal Gabriel.
Kljub temu, da v Riu ni opaziti nekih vidnih znakov, da bo prihodnje leto gostil sedem tekem svetovnega nogometnega prvenstva in čez tri leta še olimpijske igre, Brazilci zagotavljajo, da so in bodo pripravljeni, ko bo to potrebno.