Agrokor noče več kupiti Mercatorja

Hrvaški trgovski koncern Agrokor, ki je s konzorcijem 12 prodajalcev junija sklenil pogodbo o nakupu 53 odstotkov Mercatorja, se nagiba k odstopu od pogodbe za nakup Mercatorja, danes razkriva spletni portal Planet Siol.net. Agrokor naj bi imel težave pri pridobivanju virov za financiranje nakupa po zanj sprejemljivih obrestnih merah.

Po informacijah portala Planet Siol.net bo v vodo tako padla tudi deveta prodaja Mercatorja. Ni sicer za izključiti možnosti, da se do 31. januarja prihodnje leto, ko mora Agrokor dati končno izjavo o sprejemljivosti posla, stališča ne bodo zbližala do te mere, da bo do sklenitve posla vendarle prišlo. A za zdaj kaže, da je posel padel v vodo, piše portal.

Agrokor ne more pridobiti virov za financiranje nakupa

Kot navajajo, Agrokor ne more pridobiti virov za financiranje nakupa po zanj sprejemljivih obrestnih merah, poleg tega pa največji hrvaški trgovec v Mercator ne namerava vplačati 200 milijonov evrov svežega kapitala, kolikor jih za reprogram posojil izčrpanemu Mercatorju zahteva konzorcij bank.

Postopek prodaje Mercatorja je po poročanju portala trenutno v fazi, kjer je mogočih več scenarijev, tudi ta, da se lahko Agrokor izvleče brez kakršnega koli plačila odškodnine ali že vplačane are v višini 18 milijonov evrov.

Če bi namreč Agrokor odstopil od pogodbe, bi ga to stalo are v vrednosti slabih 20 milijonov evrov, ki jo je vplačal poleti. Za odstop od pogodbe pa ima Agrokor na voljo še drugo, ugodnejšo možnost. Če banke za reprogram zahtevajo dokapitalizacijo ali finančno podporo kupca oz. tretje osebe, lahko namreč v skladu s pogodbo Agrokor od prodaje odstopi tudi brez kazni, v tem primeru že vplačane are.

Banke od Agrokorja zahtevajo, da se v primeru prevzema Mercatorja poplača 20 odstotkov oziroma 200 milijonov evrov dolga. Omenjena dokapitalizacija, ki bi jo moral izvesti Agrokor, je sicer posledica t.i. dogovora o reprogramu "stand-alone", ki Mercatorju - njegov dolg do bank sicer znaša približno milijardo evrov - še naprej zagotavlja stabilno samostojno poslovanje.

Todorić prodal pet velikih Konzumovih trgovskih centrov

Hrvaški spletni portal index.hr medtem poroča, da je predsednik Agrokorja Ivica Todorić ameriškemu nepremičninsko-investicijskemu skladu W.P. Carey prodal pet velikih Konzumovih trgovskih centrov. Američani so po poročanju portala za tri centre v Zagrebu ter po enega v Zadru in Splitu odšteli 67 milijonov evrov.

Gre za monetizacijo nepremičnin. Todorić je W.P. Careyju tako prodal svoje nepremičnine, da bi jih takoj vzel v najem. Na maloprodajni trg tako ne prihaja nov igralec, ker je Todorić pravzaprav vzel posojilo, za katerega jamči s Konzumovimi nepremičninami.

"Dokler med investitorji obstaja trend zmanjšanja vlaganj v Vzhodno Evropo, se W.P. Carey še naprej kaže kot zaupanja vreden dolgoročni partner in alternativni izvor kapitala za Agrokor. Ta poslovni odnos je še posebej pomemben, odkar se pripravljamo za potencialen velik prevzem in širitev v regiji," je posel z Američani komentiral Todorić.

Agrokor se že drugič poteguje za nakup Mercatorja

Agrokor se že drugič v dveh letih poteguje za nakup Mercatorja. Lani so Agrokor in prodajalci govorili o ceni 221 evrov za delnico, vendar Agrokor nikoli ni podpisal pogodbe z Mercatorjevimi lastniki, poleg tega pa ni nikoli dal prevzemne ponudbe za Mercatorja, s čimer bi dokazal resnost nakupa. Je pa hrvaški koncern februarja lani sporočil, da odstopa od pogajanj za nakup Mercatorja.

Agrokor ima precej dolgov, na Hrvaškem pa velja za podjetje, ki najpozneje plačuje dobavitelje. Agrokor je kot partnerje za nakup Mercatorja pred kratkim navedel Evropsko banko za obnovo in razvoj, ki pa po informacijah naj ne bi želela podpreti tega nakupa.

Predsednik uprave Agrokorja Ivica Todorić naj bi se o skupnem nakupu dogovarjal tudi s hrvaško družbo Adris, ki je lastnica rovinjske tobačne tovarne. Ta je sicer finančno dovolj močna, da bi pomagala pri nakupu Mercatorja, vendar je Adris zdaj kupil največjo hrvaško zavarovalnico Croatia Osiguranje. Nakup Mercatorja in Croatie pa bi Adris precej izčrpal oz. je vprašanje, če bi banke želele tak projekt podpreti, ocenjujejo poznavalci.

Največji posamični lastnik Mercatorja je Pivovarna Union, sledijo NLB, ki ima 10,75 odstotka Mercatorja, Societe Generale - Splitska banka (10,17 odstotka), Pivovarna Laško, Unicredit Banka Slovenije (8,01 odstotka), NKBM (5,24 odstotka), Hypo Alpe Adria (4,40 odstotka), GB (3,80 odstotka), Prvi Faktor - faktoring Beograd (3,35 odstotka) in Radenska.

agrokor |  22 .12. 2013 ob  09: 22
je navadna tajkunska štorija in če ne bo kupil mercatorja, je to za mercator najboljše!!!!!