Kot kažejo številke, ki so jih od Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije pridobili pri portalu necenzurirano.si, je do sedaj hitro testiranje državo stalo 100 milijonov evrov. Samo od novembra lani, ko je vlada ponovno uvedla sofinanciranje hitrih testov iz proračuna, je zanje porabila kar 40 milijonov evrov ali v povprečju več kot 440.000 evrov na dan, piše portal. Največji delež gre zasebnikom, katerim?
ZMAGOVALCI TESTIRANJA TUDI NA OBALI: Med rekorderji tudi klinika Fabjan, zaslužili so toliko
Slovenija
Zasebniki naj bi po podatkih portala do konca januarja prejeli 54 milijonov evrov. V zadnjih štirih mesecih je iz naslova hitrih testov največ zaslužila ambulanta GroMed iz Kranja, dr. Mateja Svetca, in sicer 5,26 milijonov evrov. Na drugem mestu je klinika Estetika Fabjan s 4,3 milijona evrov.
Sledita ambulanta Košir iz Škofje Loke, v lasti dr. Branka Koširja, s 3,3 milijona evrov in Zdravstveni zavod Zdravje, kirurga dr. Marka Bitenca, tudi nekdanjega člana vladne svetovalne skupine za covid-19, s 3,1 milijona evrov. Na petem mestu je z 2,5 milijona evrov zobozdravstveni center Medical Fabjan, ki je v lasti dr. Tine Fabjan.
Kot piše portal, se ta imena pojavijo tudi na seznamu največjih prejemnikov proračunskih sredstev v celotnem obdobju množičnega testiranja prebivalstva. Spomnimo, da se je to začelo decembra 2020, zadnji dan Tomaža Gantarja na čelu zdravstvenega ministrstva. Od takrat je bilo opravljenih že več kot deset milijonov hitrih testov.