Zgodba Green Hilla pretresla gledalce

Koper

V petek se je v organizaciji spletnega portala Pes moj prijatelj v koprski Casi Veneziani zgodila premiera dokumentarnega filma Green Hill: Zgodba o svobodi. Premieri je sledil še pogovor s predstavniki Veganske Iniciative in Obalnega društva proti mučenju živali ter odlična veganska pogostitev, ki so jo pripravili prostovoljci gibanja za pravice živali.

Dvorano so do zadnjega kotička napolnili ljubitelji živali, ki jih zgodba in požrtvovalna dejanja aktivistov pri reševanju beaglov, namenjenih laboratorijskim poizkusom iz podjetja Green Hill v mestu Montichiari, niso pustili ravnodušne: "Žalostno, da ljudje dovolimo, da sploh pride do tega. Prikazana je samo posledica tega, da te poskuse izvajajo za nas, potrošnike produktov, ki so testirani na živalih. In to je grozno," je bil prvi komentar Ane Mokole, ene od obiskovalk dogodka.

Podjetje Green Hill je dolga leta skrbelo za razmnoževanje beaglov, ki so jih nato prodajali raznim podjetjem, ki so na njih izvajala različne laboratorijske poskuse. Psi so živeli v povsem nemogočih razmerah, v kletkah so dolga leta trpeli zavoljo kozmetične, farmacevtske in prehrambene industrije. Bitka za osvoboditev teh psov je trajala dobri dve leti, do lanskega junija, ko je 2.600 beaglov končno ugledalo luč sveta. S pripovedjo glavnih akterjev smo v filmu spoznali, kako trnova, a na koncu uspešna je bila ta pot do svobode nemočnih psov.

"Tovrstnih zgodb mediji ne obravnavajo, zato je bilo videno zame nekaj novega. Mislim, da se ljudje te problematike ne zavedamo dovolj," je film komentiral radijski voditelj Blaž Maljevac.

Da se o tej tematiki v javnosti še vedno premalo govori, pritrjuje tudi Darja Gostinčar: "Krasen film, s srečnim koncem, kar je najpomembnejše! Moram pa priznati, da o tem nisem vedela veliko. Nad določenimi prizori sem bila šokirana!"

Nad odzivom obiskovalcev je bil zelo zadovoljen tudi predstavnik spletnega portala Pes moj prijatelj, organizator Tilen Pajek: "Nabito polna dvorana in prijeten večer, ki je še enkrat združil ljubitelje živali v Kopru. Prepričan sem, da bomo po tej poti nadaljevali tudi v prihodnje. Morda bomo projekcijo filma pripravili še v drugih regijah po Sloveniji, nekaj ponudb je že prišlo."

Predstavnica Veganske iniciative Špela Šuškovič je zbranim po projekciji filma predstavila državljansko pobudo Stop Vivisection: "Pobuda zahteva od Evropske komisije, da razveljavi sporno direktivo o živalih, ki se uporabljajo za poskusne namene, in poda nov predlog za novo direktivo. V celotni Evropi je potrebno zbrati najmanj milijon podpisov. V Sloveniji smo do tega trenutka zbrali že skoraj 6.000 podpisov, kar je tudi uradni minimum za našo državo. Državljani lahko svoj podpis podajo na spletni strani www.stopvivisection.eu."

Pred pogostitvijo pa je obiskovalcem svoj pogled predstavila tudi predsednica Obalnega društva proti mučenju živali, Andrea Bogataj Krivec: "Zelo sem vesela, da se je nocoj zgodil ta dogodek! Menda v Sloveniji trenutno nimamo poskusnih živali, če izvzamem glodalce. Včasih je imela Slovenija farmo beaglov v Krki, te pse pa so od tam pošiljali v druge laboratorije v Sloveniji. Samo za primer lahko povem, da so se v Ljubljani izvajali redni poskusi operacije čeljusti. Psu so enostavno zlomili čeljust, da so se nato lahko učili, kako jo "dajati skupaj". Podobnih primerov je bilo še nešteto. Lahko le upam in si želim, da je pri nas to le še zgodovina."

Bogatajeva je povedala, da jo žalosti uredba Evropske direktive, po kateri se bodo lahko poskusi izvajali na živalih iz zavetišč: "Zavetišče bo pse lahko enostavno prodalo za namene izvajanja poskusov. Ti psi imajo že tako eno žalostno zgodbo za seboj, potem pa bodo končali maltretirani na neki mizi, menda v dobro človeštva … Že danes skrivnostno izginjajo psi, predvsem iz Bosne. V eni noči izgine po 200 psov iz raznih zbiralnih centrov in nihče ne ve, kam so šli. Mislim, da ena taka črna trgovina že teče, saj vsi dobro poznamo primere poti tovornjakov polnih psov, ki so namenjeni v Nemčijo. Za to državo je znano, da ima mnogo takih laboratorijev, v katerih se izvajajo poskusi na živalih. Mislim, da se nam niti sanja ne, kam vse so ti psi še namenjeni …"

Andrea Bogataj Krivec aktivna prizadevanja aktivistov za osvoboditev živali in zaprtje Green Hilla jemlje za zgled. Po njenem se bo morala revolucija zgoditi tudi pri nas: "Film nam pokaže, kaj lahko ljudje z veliko volje dosežemo sami! Zelo sem razočarana nad zakonodajo, ki se dotika slovenskih zavetišč! Mi smo še ena redkih držav, kjer je dovoljena evtanazija živali v zavetiščih po 30. dneh bivanja v zavetišču," pojasnjuje Bogatajeva, ki si je kot članica Sveta za zaščito živali sicer na vse pretege prizadevala, da bi rok, po katerem bi lahko v zavetišču uspavali žival, podaljšali vsaj na 60 dni. "Očitno me nihče ni razumel ali ni želel razumeti. Moje stališče še vedno ostaja, da bi se moral strošek oskrbnega dne psa z zavetišču enostavno prepoloviti in preiti na ceno, ki velja v drugih državah. To pomeni, da bi občine plačevale enake zneske kot sedaj, pes pa bi v zavetiščih lahko dom iskal 60 dni, brez možnosti, da bi pred tem lahko pristal v skrinji. Potem pa bi se takoj videlo, kateremu zavetišču je res mar za živali in mu ne gre zgolj za dobičke!" je prepričana.

Večer so zaključili glasbeni nastop kitaristov − igrala sta Maj Uran in Jure Žunič iz OŠ Dušana Bordona Semedela Koper, ter druženje ob veganski pogostitvi, za katero so poskrbeli Pes moj prijatelj, prostovoljci gibanja za pravice živali in Super sok.

Sorodne vsebine:

"Green Hill je film, ki ga priporočam vsakemu!"

Kaj pomeni za nas vstop Hrvaške v EU?

Kje (brezplačno) parkirati v Kopru?