Želijo si čim hitrejšega ponovnega zagona Primorja

Ajdovski župan Marjan Poljšak si z nekaterimi še delujočimi deli in zaposlenimi nekdanjega gradbenega velikana Primorje prizadeva za ponovno obuditev tega podjetja. Podporo je dobil tudi pri sedanji vladi, s predstavniki katere se je že večkrat sestal.

"Sedanja vlada in še posebej državni sekretar v kabinetu premierke Gašpar Gašpar Mišič so temu naklonjeni in naredili bodo vse, kar je v njihovih močeh, da bi zamisel o obuditvi Primorja uresničili," je dejal Poljšak.

Za stečaj Primorja in velik porast brezposelnosti v občini je Poljšak okrivil nekdanjo vlado. "Očitno je bil Janez Janša tedaj in že prej odločen sesuti Primorje, podobno kot še marsikatera druga podjetja. Načelo 'država naj se umakne iz podjetij' je le maska za posledico, da ta podjetja kupi ali nadomesti tuj kapital ali tuja podjetja. Če bi v primeru grožnje stečaja Primorja imeli opravka s sedanjo vladno skupino, sem prepričan, da bi tu prisotna minister za gospodarstvo in državni sekretar vlade za gospodarstvo poskrbela, da bi Primorje nekako preživelo. Banke so čakale signal politike in politika je dala signal za likvidacijo," je v slavnostnem nagovoru na seji ob občinskem prazniku poudaril Poljšak.

Za ohranitev Primorja si poleg vodstva Občine Ajdovščina prizadevajo tudi nekateri še delujoči deli in hčerinska podjetja Primorja ter podjetja, ki so sodelovala z nekdanjim gradbenim velikanom. V teh podjetjih so sedaj (pre)zaposleni strokovnjaki Primorja, ki so glavni nosilci znanja in brez katerih reference niso uporabne.

Prav zato so pripravili že nekaj sestankov na temo oživitve Primorja, zadnjega v četrtek popoldan pri državnem sekretarju Mišiču, v Ljubljani. Poleg župana in njegovega svetovalca so se ga udeležili še stečajni upravitelj Primorja Rudolf Hramec z ekipo, predstavniki ministrstva za pravosodje, predstavniki upniškega odbora Primorja iz NLB ter predstavnika SID banke.

Ustanovitev takšnega podjetja je utemeljena tudi z že obstoječimi investicijami - v Sloveniji se v bližnji prihodnosti načrtuje za preko 500 milijonov evrov investicij, pretežno z evropskimi sredstvi, ter z nastopi na dosedanjih trgih Primorja, je še povedal Poljšak.

Za oživitev Primorja si prizadevajo tudi sindikalisti. "V Konfederaciji sindikatov 90 Slovenije (KS 90) pozdravljamo namero Vlade RS, da poskusi ponovno združiti gradbene potenciale, ki so jih ustvarili delavci Primorja na zahtevnih projektih, tako v Sloveniji kot v tujini. V našem sindikatu in hišnem sindikatu Primorje OSO-KS 90 smo že pred stečajem opozarjali Vlado RS na veliko nevarnost propada omenjene družbe in s tem na izgubo velikega potenciala, ki lahko v trenutku stečaja izgine. Žal smo bili kratko odslovljeni, češ da država ne misli reševati tajkunov," je v pozivu sedanji vladi in podpori ajdovski občini zapisal predsednik KS 90 Peter Majcen.

Več iz rubrike Gospodarstvo:

Javnofinančni in reformni program danes v Bruselj

V Ajdovščini o ohranitvi izkušenj Primorja

Čufer: Kriza je trajna, nanjo se moramo prilagoditi

Deli novico: