ZAVETIŠČA ALI EVTANAZIJA? Turki razdeljeni glede brezdomnih psov

Svet

Pod senco drevesa na vroče poletno popoldne je Gokcen Yildiz dvignila kepo svetlo rjave dlake. Pes jo je polizal po obrazu, zaradi česar se je začela smejati. Smeh pa je hitro zamenjala bolj resna nota, ko je pokazala na zadnje noge psa, ki jih ni. To je znak, pravi, zlorabe, kateri so izpostavljeni nekateri brezdomni psi v Turčiji.

Gospa Yildiz je srednješolska učiteljica fizike podnevi in zagovornica potepuških psov ponoči. Pes, ki ga je držala v rokah, je eden izmed 160 psov, ki jih je zbrala na svojem posestvu. Živi na obrobju turške prestolnice Ankara. Njeni psi so le majhen del približno štiri milijonske populacije potepuških psov v državi, piše BBC.

To je problem, ki je močno razdelil javno mnenje: ali so brezdomni psi del soseske, za katere je treba skrbeti? Ali pa mora vlada sprejeti bolj drastične ukrepe, kot poročajo državni mediji, vključno z evtanazijo? Na svojem 15.000 kvadratnih metrih velikem posestvu gospa Yildiz skrbi za starejše in invalidne pse ter za tiste s psihološkimi ali vedenjskimi težavami. "To ni moje delo, ampak skrbim za pse v stiski," je dejala. "Vedno imam finančne skrbi, ker se gospodarstvo slabša. Ko se cena bencina dvigne, gre gor tudi vse ostalo, kot so hrana za hišne ljubljenčke, zdravila, stroški veterinarja - vse se podraži." Dejala je, da je zaskrbljena zaradi financ, a večja skrb je, kaj se bo zgodilo s psi, če jih ne vzame k sebi. "Psi zunaj jedo vsake dva ali tri dni, a so živi. Niso na robu smrti. To me res skrbi," je dejala.

Zakonodajalci iz Stranke za pravičnost in razvoj (AKP) predsednika Recepa Tayyipa Erdogana pripravljajo nov zakon, katerega cilj je odstraniti pse s ulic. Ta še ni bil uveden v parlament, a državni mediji poročajo, da bi lahko zahteval, da občine zbirajo potepuške pse, jih za približno 30 dni namestijo v zavetišča, in če v tem času niso posvojeni, jih evtanazirajo.

Ta določba je razjezila aktiviste za pravice živali in ljubitelje psov, kot je gospa Yildiz, a je tudi sprožila vprašanja, ali bi obstoječe zmogljivosti po državi lahko prevzele dodatne odgovornosti. Po besedah ​​doktorja Murata Arslana, predsednika Turškega veterinarskega zdravniškega združenja, ima le približno tretjina občin zavetišča"Ena izmed težav obstoječega zakona, ki zahteva sterilizacijo psov in njihovo vračanje na ulice, je bilo pomanjkanje zavetišč ali zmogljivosti za izvajanje teh operacij. Še posebej v majhnih občinah ni zavetišč niti zadostnega števila zaposlenih veterinarjev."

Če bi bil ta zakon, sprejet pred 20 leti, izvršen, bi bila populacija potepuških psov danes bistveno manjša, pravi dr. Arslan. Zapuščanje živali in pretirano razmnoževanje ter prodaja psov sta tudi prispevala k rasti populacije potepuških psov. Čeprav so živali mikročipirane in registrirane v centralizirani bazi podatkov, je treba bolje spremljati in kaznovati lastnike, kadar so živali najdene na ulici.

Ne glede na to, kaj je privedlo do problema, kampanjske skupine, kot je Združenje za varne ulice, trdijo, da je potrebna rešitev za trajno odstranitev psov z ulic. Odvetnica Meltem Zorba, prostovoljka Združenja za varne ulice, dela z družinami, ki so bile žrtve napadov potepuških psov, in navaja državne statistike, ki kažejo, da so v zadnjih petih letih potepuški psi prispevali k 55 smrtim, več kot 5.000 poškodbam in 3.500 prometnim nesrečam.

"Za zakonodajne spremembe pritiskamo že tri leta," je dejala. "Na ulicah ne sme biti potepuških psov. Ti napadi na ljudi, ki povzročajo smrt, prometne nesreče in napade na druge živali, so nesprejemljivi." Pravi, da bi morala biti evtanazija zadnja možnost in rezultat ugotovitve, da je žival preveč bolna ali predstavlja tveganje za družbo. Tukaj se zdi, da se oblikuje nacionalni konsenz. Nedavna javnomnenjska anketa je pokazala, da skoraj 80 odstotkov anketirancev podpira ukrepe za odstranitev psov z ulic in njihovo namestitev v zavetišča. A manj kot tri odstotke verjame, da bi morali pse evtanazirati.

Tako gospa Zorba kot gospa Yildiz podpirata rešitev, ki bi omogočila, da se psi odstranijo z ulic, zberejo v novozgrajenih zavetiščih po državi, sterilizirajo in se zanje skrbi do konca življenja, če niso posvojeni. Verjame se, da nameravajo ministri lokalnim oblastem zagotoviti nova sredstva za izvajanje novega zakona o potepuških psih. A ni jasno, ali ima vlada, ki se že sooča z gospodarsko krizo in inflacijo, ki je letos narasla na 75 odstotkov, na voljo vire za tako rešitev.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija