Predlog novele obrtnega zakona, s katero vlada predlaga odpravo obveznega članstva v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) in uvedbo prostovoljnega članstva, je na včerajšnji seji DZ razdelil koalicijo in opozicijo. Slednja opozarja, da je novela nedodelana in premalo premišljena ter da bo obrtnike razdruževala.
Poslanci opozicije so na včerajšnji seji državnega zbora opozarjali na pasti novele obrtnega zakona, s katero vlada predlaga odpravo obveznega članstva v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) in uvedbo prostovoljnega članstva.
Vlada je predlog novele obrtnega zakona pripravila po tem, ko so se člani OZS za odpravo obveznega članstva izrekli na volitvah. Državni sekretar Uroš Rožič je poslancem pojasnil, da je vlada pri pripravi novele želela slediti izhodiščem OZS in jo opredelila kot edinega reprezentativnega predstavnika obrti ter ji dodelila izvajanje obstoječih javnih pooblastil.
Izredna seja DZ, na kateri bodo poslanci odločali o predlogu za ustavno presojo referendumske zahteve o slabi banki, bo v petek, je včeraj sklenil kolegij predsednika DZ Gregorja Viranta. Izredno sejo so zahtevale koalicijske skupine, ki ustavnemu sodišču predlagajo presojo, ali bi z odločitvijo uveljavitve zakona o slabi banki ali zaradi njegove zavrnitve na referendumu lahko nastale protiustavne posledice.
Z novelo bi odpravili vpis v obrtni register za obrti podobne dejavnosti in dejavnosti, za katere ni potrebna ustrezna poklicna kvalifikacija. Ohranja pa se vpis za tiste obrtne dejavnosti, kjer je poklicna kvalifikacija še vedno potrebna.
Kot je povedal Danijel Krivec (SDS), pričakujejo, da se bo predlog novele v obravnavi dopolnjeval. Prepričan je, da bo ob ukinitvi obveznega članstva zbornica v najslabšem primeru prikrajšana za 20 odstotkov prihodkov. Noveli so naklonjeni tudi v ostalih poslanskih skupinah koalicije.
V SD zadržani, v PS pa proti
V SD pa menijo, da vlada s tem omogoča preveč liberalizacije poklicev, kar lahko okrni kakovost storitev. Deregulacija poklicev po njihovem mnenju vodi v razvrednotenje obrtnih dejavnosti. V prvem branju zakonu ne bodo nasprotovali, od vlade in ministra pa pričakujejo, da bosta resno pristopila k oblikovanju dogovora, ki bo ugoden za obrtnike. Odločno proti noveli v zdajšnji obliki pa so v PS. Po njihovem mnenju iz OZS ustvarja hibrid med zasebno in javno zbornico, predvsem pa predlog zakona ni usklajen z območnimi zbornicami. Zaznavajo tudi nevarnost, da bo zakon obrtnike razdruževal.
Sorodne vsebine:
Poslanci vsaj nekje soglasni: bo novela o živalih kmalu pod streho?
Študentska organizacija v DZ vložila svoj predlog zakona o štipendiranju
Za Slovenijo Van Rompuyev predlog za proračun 2014-2020 nesprejemljiv