ZAKAJ DOLOČENE KAMERE NISO POSNELE PERIŠA? Strokovnjaki analizirali čudno vedenje pogrešanega Splitčana (VIDEO)

Kronika

Od izginotja 27-letnega Splitčana Mateja Periša v Beogradu je minilo že več kot 40 dni. Sredi januarja je srbska policija objavila rekonstrukcijo njegovega gibanja tik pred izginotjem. Zanimivo je, da se v enem kadru na križišču Travničke ulice in ulice Braće Krsmanović vidi silhueta, za katero menijo, da je pogrešani. Naslednji kader, ki se pojavi, pa je šele na sprehajališču Savanova. Kako je mogoče, da Mateja usodne noči ni posnela niti ena kamera na poti od ulice Braće Krsmanović do sprehajališča, glede na to, da jih je prav na tem delu poti postavljenih veliko?

Med rekonstrukcijo gibanja, ki jo je opravila srbska policija, se na ulici Braće Krsmanović vidi samo silhueta mladeniča, čeprav je ta predel Beograda izredno prometen in obkrožen s kamerami videonadzora, ki so jih postavili lokali. Ta pomemben podatek so razkrili srbski novinarji, ki so se na licu mesta sami prepričali, da nadzorne kamere stojijo in da gledajo točno v smer, v kateri se nahaja silhueta. Zakaj niso uspele posneti Periša usodne noči, ni znano.

Morda niso delovale, morda niso uspele posneti kota, v katerem se je Periš nahajal. Posledično se postavlja vprašanje, ali je silhueta na posnetku, ki ga je objavila srbska policija, res Periš. Od strani, v ulici kjer je Periš bil opažen, je pred lokalom postavljenih več kamer, prav tako pod mostom, kjer so posnele silhueto.

Zakaj kamere v klubu Gotik niso delovale?

Čeprav je Beograd znan po tem, da je prepreden s kamerami videonadzora, se zdi, da v ključnih trenutkih od njih ni nobene koristi. Vse kaže, da največkrat ne delujejo, ali pa so postavljene samo fiksno in sploh ne snemajo. Tudi v klubu Gotik, kjer je bil Periš usodne noči s prijatelji, kamere niso delovale.

Srbski novinarji so preverili in odkrili, da je po vseh ulicah, kjer se je gibal Matej, postavljenih izredno veliko kamer, njihovih posnetkov pa v rekonstrukciji gibanja mladeniča ni. Poleg tega srbska policija vztraja, da je Periš vstopil v reko Savo. Celo srbski notranji minister Aleksandar Vulin je izjavil, da policija išče truplo, čeprav javnosti ni bil predstavljen niti en konkreten dokaz za to, poročajo srbski mediji.

"Kritične noči smo preiskali celotno linijo gibanja in zdaj iščemo truplo. Policija izključuje možnost napada, še posebej etnično motiviranega nasilja. Bilo je več poskusov, da se ta tragedija privede na nivo nacionalnega pretepa. Beograd je varno in odprto mesto. To je tragedija in srbska policija bo naredila vse, da se to pojasni. Tudi hrvaška policija je bila tukaj, prepričali so se glede naše zavezanosti in nam dali priznanje za to, kar delamo. Iskali bomo, dokler resnica ne bo znana," je nedavno dejal Vulin.

Kljub temu srbska policija ni podala dodatnih informacij v primeru Periš, razen rekonstrukcije gibanja in podatka, da je signal telefona lociran v bližini Velikega vojnega otoka. Srbski novinarji javno sprašujejo, ali je to zato, ker druge informacije ne obstajajo, ali zato ker se ščiti zasebnost preiskave. Po poročanju nekaterih medijev naj bi policijsko preiskavo oviralo ravno to, da policija zaradi tehničnih pomanjkljivosti ni uspela priti do določenih podatkov.

Nepojasnjen misterij telefonskega signala

Šlo naj bi za podatke v zvezi s stiki, ki jih je Periš imel tistega večera. Signal njegovega telefona je zadnjič lociran v bližini Velikega vojnega otoka, Periš pa naj bi bil opažen kar dve uri in pol prej, ko naj bi bil viden na videoposnetku, kjer se po stopnicah spušča k reki Savi. Kar je za primer še posebej vznemirjujoče, saj naj bi takšen aparat oddajal signal še največ pol ure zatem, ko je bil v vodi, je povedal proizvajalec telefona.

"Kako je mogoče, da se signal pojavi pri Velikem vojnem otoku okoli 4.15, to pa je dve uri in 20 min zatem, ko je Matej posnet pri Savanovi ob 1.55? Kako je mogoče, da telefon deluje, če je v reki? Če je Matej potonil v reki, telefon pa je imel v žepu, je po dveh urah in pol neuporaben, moker, na dnu reke in ne bi mogel oddajati signala. Proizvajalec pravi, da lahko oddaja signal, če je moker, še največ pol ure," se že dlje časa sprašuje Perišev oče Nenad.

Že nekaj časa v javnosti kroži tudi informacija, da naj bi Periš s prijatelji v Beograd prinesel narokotike, domnevno spid, ki so ga kupili v Zagrebu. Kot je dejala za medije nevrologinja iz Specialistične bolnišnice za zdravljenje bolezni odvisnosti, Svetlana Vučetić Arsić, se ljudje, ki uživajo spid vedejo nenavadno, v tem primeru je bil to tek.

Stroka: ljudje 'na spidu' se vedejo nenavadno

"Edini način, da se dokaže, da je oseba zaužila narkotik, je preko analize krvi, urina in podobno. Dejstvo je, da ljudje 'na spidu', ki se uvršča med amfetamine, imajo nenavadno vedenje, ki je čudno za njihovo okolico in njih same," pojasnjuje zdravnica.

Spid začne delovati 15 do 30 min po zaužitju, njegovo delovanje traja štiri do šest ur, lahko pa tudi do 24 ur. Takšne osebe so nemirne, vznemirjene, čudne, včasih tudi zlobne. Večje doze okrepijo učinek. Taka oseba postane še bolj vznemirjena, pretirano govori, doživlja lažen občutek samozavesti ali nadmoči, lahko se vede bizarno, nekateri postanejo agresivni.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija