Poročali smo že o načrtovani prodaji oziroma javni dražbi poslovnega prostora in pripadajočih nepremičnin na Morovi ulici 4 v Izoli, v katerem deluje znana gostilna Sonja. O predlogu župana Milana Bogatiča bo danes na seji odločal izolski občinski svet, saj gre župan s predlogom pred svetnike, kljub temu da je krajevna skupnost izrazila negativno mnenje do prodaje občinskih nepremičnin.
"ZAKAJ BI KURO, KI PRINAŠA ZLATA JAJCA, PRODAJALI?" Lucio Gobbo o vzrokih za nestrinjanje z Bogatičem
Izola
Predmet javne dražbe je del stavbe na Morovi ulici 4, ki predstavlja gostilno, bivalni prostor v funkciji garderobe za osebje gostilne, shrambo, nadkrito skladišče in gostinski vrt, kot tudi dostop do gostinskega vrta in skladišča. Celoten objekt ima sicer sedem posameznih delov, poleg omenjenih še dve stanovanji in prostore za skupno rabo.
Kot pojasnjujejo v kabinetu župana Milana Bogatiča, je prodajo omenjenih nepremičnin sprožila pobuda sedanjega najemnika, kot vzrok za prodajo pa navajajo, da teh nepremičnin občina ne potrebuje za opravljanje svojih nalog.
"Pobudo za nakup je dal sedanji najemnik. Navedenih nepremičnin občina trajno ne potrebuje za opravljanje svojih nalog," so zapisali v odgovoru na naša vprašanja, kot cilj prodaje pa navedli "zagotavljanje gospodarne rabe nepremičnega premoženja, kupnina bo uporabljena za naložbe in vzdrževanje stvarnega premoženja občine".
Pomisleke Krajevne skupnosti (KS) Haliaetum, ki je podala glede nameravane prodaje negativno mnenje, občina zavrača, pri tem izpostavlja navajanja KS, da je bil "prostor obnovljen pred nekaj leti, da ne vidi koristi od prodaje z izjemo polnjenja proračunske blagajne ter da sredstva od prodaje ne bodo razvojno usmerjena", a kot dodajajo v županovem kabinetu: "Nič od navedenega ne drži. Sredstva od prodaje premoženja se morajo – skladno z zakonodajo – nameniti za naložbe, kar je tudi cilj prodaje. Prostor je bil že večkrat predmet investicijskih vlaganj." Na vprašanje, zakaj občina mnenja krajanov ne upošteva, pa odgovarjajo: "Po mnenju občine pripombe niso utemeljene."
Pa res niso?
V zvezi s prodajo nepremičnin na Morovi ulici 4 v Izoli smo se obrnili tudi na Krajevno skupnost Haliaetum, kjer so potrdili, da je bil glavni pomislek zoper prodajo v tem, da je bil objekt s strani občine pred leti v celoti obnovljen in zlasti tudi to, da prejema občina z oddajanjem dohodek.
"Zakaj bi kuro, ki prinaša zlata jajca, prodajali? Zelo smo zadovoljni, da gostinski lokal dobro posluje, saj dobiva občina od oddajanja objekta najemnino. V tem primeru sta torej tako najemnik, ki v objektu dobro posluje, kot občina, ki je lastnica objekta, zadovoljna in ne vidimo razloga, zakaj bi morala zdaj občina nepremičnine prodajati. Zelo je pomembno, da ima občina premoženje, ki prinaša prihodke," je razloge na odklonilno mnenje pojasnil predsednik KS Haliaetum Lucio Gobbo.
"Kot krajevna skupnost smo mnenja, da se ne prodaja občinskega premoženja, če ni tehtnega razloga. V tem primeru pa razen interesa najemnika drugih razlogov ni," je prepričan Gobbo.
Čudi ga tudi utemeljitev, ki jo navajajo na občini, češ da občina objekta ne potrebuje za opravljanje svojih nalog. "Doslej so vse prodaje utemeljevali s stroški vzdrževanja, nikoli pa s čem takim, da občina nepremičnin ne potrebuje za svoje naloge. S tako obrazložitvijo bi lahko občina prodala kar vse občinske prostore, ki jih zdaj oddaja za gospodarsko dejavnost, kar je absurdno."
Gobbo opozarja tudi na to, da je glede tega zemljišča precej neznank, kaj bo na tej lokaciji v prihodnosti, saj se nahaja v t. i. "izolskem trikotniku", kjer so se pred kratkim zgodile pomembne spremembe lastništva, kar dodatno potrjuje stališče krajevne skupnosti, da je trenutek prodaje neprimeren.
"Glede na nove lastnike ne vemo, kaj se bo tukaj dogajalo v prihodnosti, po vsej verjetnosti se bo zahtevalo spremembo občinskega prostorskega načrta. Zato je povsem neprimerno, da gre občina v tem trenutku v prodajo," je prepričan Gobbo.
Spomnimo. Zemljišče pri hotelu Delfin je pred kratkim dobilo novega lastnika; to je postala družba BSL inženiring iz Ljubljane v lasti finančne družbe Artos Skupina d.o.o. Gre za družinski holding, ki po javno dostopnih podatkih povezuje podjetja BSL finančni inženiring d.o.o., Odvetniško Pisarno Toš in Partnerji d.o.o., podjetja Parking d.o.o., Uni Gran Mer d.o.o. (Makedonija), Artos Africa LDA (Angola), Noon d.o.o. in Kreditno družbo Ljubljana d.o.o. Lastnik finančne družbe je FC Meinrat Holding AG s sedežem v Švici. Ob nakupu so predstavili projekt, po katerem bodo na lokaciji razvijali hotelske in zdravstvene storitve.
Glede pomislekov, da so občinske nepremičnine glede na velikost in elitnost lokacije relativno nizko ocenjene – skupaj na 431.230 evrov (brez DDV), na občini navajajo, da je vrednost nepremičnin ocenil sodni cenilec in izvedenec gradbene stroke. "Pri oceni vrednosti je upošteval primerljive prodaje kot tudi nazadnje ocenjeno najemnino," glede končne cene, ki jo pričakujejo z javno dražbo, pa se občina nadeja "optimalnih ekonomskih učinkov".
Komentiraj
V slabem letu delovanja so pridelali skoraj 3.000.000 evrov izgube.
Komunala je dolžna Marjetici dobrih 400.000 evrov.
Pravijo. da ta objekt ni potreben za opravljanje njihovih nalog.
A so njihove naloge POTREBNE ?
Tukaj eni pravite, da se prodaja foreštom...pol pa kupi ti, če se imaš za tako "sposobnega"? Aja, buzerant v življenju ni vodil podjetja, kaj šele, da bi karkoli ustvarjali. Bwahahahaahahahahaha
Ta župan in njegova četica pa delajo, kot da je to njihova last.
Jaz bi malo pogledal v kakšni navezi so vsi akterji te sramotne prodaje občinskega premoženja skupaj s komunalo.. potem bi bilo vse bolj jasno.
... osebno me argumenti, dejstva, ki jih krajevna skupnost navaja v članku, bolj prepričajo od obrazložitve občine, župana, o prodaji nepremičnine ...