ZAHODNA SLOVENIJA BI IMELA POSLEDICE LE V PRIMERU NAJMOČNEJŠE JEDRSKE BOMBE: Institut Jozef Stefan o možnem napadu na Aviano

Slovenija

Dve leti in pol po začetku vojne v Ukrajini tamkajšnji predsednik Volodimir Zelenski vztrajno poziva zahodne zaveznike, naj mu dovolijo z raketami dolgega dosega obstreljevati cilje globoko znotraj Rusije. Oči Primorcev so medtem uprte v ameriško vojaško letalsko bazo Aviano, kjer poleg Ghedija v Brescii, prav tako skladiščijo jedrske konice. Na slovenski javni raziskovalni zavod Institut Jožef Stefan, kjer se ukvarjajo z naravoslovnim in tehniškim znanjem v dobrobit Slovencev in celotnega človeštva, smo vprašali, ali so morda preučili, naredili simulacijo, kakšne posledice bi lahko nastale, če bi prišlo do napada z jedrskim orožjem na Aviano.

"Na Institutu Jožef Stefan se z raziskavami orožja ne ukvarjamo. Raziskujemo pa vplive različnih procesov, tudi radioaktivnega sevanja, na okolje in zdravje ljudi. Simulacij, kakršne omenjate, ne izvajamo," odgovarjajo. Za ugotavljanje neposrednega vpliva jedrske bombe obstaja poseben program, preko katerega se lahko okvirne posledice na hitro ocenijo, dodajajo na inštitutu, najdete ga na tej povezavi.

"Zahodni del Slovenije bi čutil posledice le v primeru napada na Aviano z najmočnejšo jedrsko bombo, ki so jih kadarkoli izdelali, to je Car bombo. Sicer posledic ne bi čutil," pravijo in dodajajo:

Aviano

"V primeru zahodnih vetrov bi lahko del radioaktivnega oblaka odneslo nad Slovenijo, a bi bila radioaktivnost nenevarna za ljudi. Dandanes je pri razvoju jedrskega orožja tren jedrske bombe manjše moči, to je moč bombe, ki so jo vrgli na Hiroshimo in Nagasaki."

Kot pojasnjujejo na Institutu Jožef Stefan, bi lahko ob hipotezi eksplozije jedrske bombe pričakovali hude psihološke in sociološke posledice, udarni val pa ne bi segel v Slovenijo, "tako, da žrtev ne bi bilo".

"Ob vaših vprašanjih je potrebno izpostaviti, da se dotikajo tako rekoč scenarija o 'koncu sveta' ali vsaj koncu civilizacije, kakršno poznamo. Če bi se jedrska vojna začela, ni nobenega razloga, da bi se končala z napadi na vojaška oporišča. Zato razglabljanje o smrtnosti zaradi jedrskih bomb nima smisla. Ne smemo spregledati tudi dejstva, da Rusija uničuje ukrajinsko energetsko infrastrukturo, ne dotika pa se ukrajinskih jedrskih elektrarn. Ob hipotezi eksplozije jedrske bombe bi bila smrtnost zaradi eksplozij in radioaktivnosti zanemarljiva v primerjavi z vsemi drugimi vzroki, kot so lakota, nedostopnost pitne vode, mraz, razpad zdravstvenega sistema in podobno," zaključujejo na Institutu Jožef Stefan.

Kaj bi lahko vodilo do jedrskega spopada med Natom in Rusijo, pa tudi, kaj neposredna bližina skladišča jedrskih konic Aviano pomeni za našo varnost, smo pred dnevi vprašali nekdanjega evropskega poslanca in poslanca državnega zbora Aurelija Jurija, predsednika Slovenske nacionalne stranke Zmaga Jelinčiča Plemenitega in rednega profesorja na Univerzi na Primorskem Dragana Marušiča. Kaj so povedali, si lahko preberete na tej povezavi.

Olaf Scholz

Medtem ko ukrajinski predsednik Zelenski vztrajno poziva zahodne zaveznike, naj Ukrajini dovolijo z raketami dolgega dosega obstreljevati cilje globoko znotraj Rusije, je nemški kancler Olaf Scholz včeraj dejal, da Berlin ne bo sprostil pravil glede uporabe določenega nemškega orožja. "Tega ne bomo storili in za to imamo dobre razloge," je dejal Scholz. Ukrajina želi nemške manevrirne rakete taurus z dosegom 500 km. ZDA, Velika Britanija in Francija pa so Kijevu že poslale manevrirne rakete z dometom do 300 km.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
ManofSteel |  25 .09. 2024 ob  07: 42
-2
Ko sleherni lewajzarki Orangutan živi v blodnji širokih razsežnosti...
Če bi Rusija želela jedrsko vojno...bi jo že zdavnaj izpeljala. Zakaj ne? Ker se dobrovzavedajo, da bi s tem dosegli konec civilizacije. In kaj bi voditelji brez civilizacije? Aja, morali bi delat za golo preživetje bwahaahahahahahaha...faking zarukan lewajzar ne bo nikoli delal, zato ne bo nikoli jedrske vojne. Itak!
Pjero Panin |  25 .09. 2024 ob  06: 22
Evropa nima geopolitične teže več in z politiko ozaveščanja na podnebne spremembe in okolje smo postali turistična destinacija.
kokodek |  24 .09. 2024 ob  13: 52
12
haha, po mnenju inštituta jedrske bombe sploh niso nevarne, hahaha, kakšna sprevrženost strokovnjakov
Drek |  24 .09. 2024 ob  13: 24
11
Izjave Istituta Jozef Stefan zadnjih let, razkrivajo , da je ta istitut le propagandi instrument.
V Aviani je shranjenih najmanj 50 atomskih bomb. O cemu tukaj vi spekulirate? Govorimo o eksploziji 50 bomb ne o neki mali taktični (kao)