Začelo se bo sojenje kitajskemu politiku Bo Xilaiju

Kronika

Na Kitajskem se bo danes začelo dolgo pričakovano sojenje nekoč vplivnemu politiku Bo Xilaiju, ki je lani zakuhal enega največjih političnih škandalov v državi v zadnjih desetletjih. 64-letni Bo bo sedel na zatožno klop sodišča v Jinanu v provinci Shandong zaradi korupcije in zlorabe položaja.

Škandal, v katerega je bil vpleten nekdanji šef partije v metropoli Chongqing, je izbruhnil lani pred kongresom kitajske komunistične partije, na katerem naj bi Bo postal član politbiroja stalnega komiteja partije - najvplivnejšega organa v državi.

Toda njegova bleščeča politična kariera se je sesula kot hišica iz kart, ko so na dan prišle obtožbe, da je bila njegova žena Gu Kailai vpletena v umor britanskega poslovneža in v poskus oviranja policijske preiskave. Avgusta lani je bila obsojena na smrtno kazen z dveletnim odlogom.

Bo je bil zaradi škandala odstavljen z vseh položajev in izključen iz partije, minuli mesec pa je bila proti njemu vložena obtožnica. Če bo spoznan za krivega, mu grozi dosmrtna kazen. Kako bo potekal proces, bo po mnenju analitikov odvisno od politične elite, ki dejansko lahko narekuje potek sodnega postopka.

Predsednik države Xi Jinping, ki je položaj prevzel marca, je obljubil izkoreninjenje korupcije v partijskih vrstah na vseh ravneh, pri čemer je opozoril, da bi lahko ta problem ogrozil obstoj partije.

Po poročanju kitajskih medijev se obtožbe proti Boju glede korupcije nanašajo na obdobje, ko je v 90. letih prejšnjega stoletja vodil sedemmilijonski Dalian. Od tam je odšel v Peking, kjer je prevzel ministrstvo za trgovino, nato pa v 30-milijonski Chongqing.

Obtožbe o zlorabi položaja pa naj bi bile povezane z Bojevo namero, da šefu policije v Chongqingu Wang Lijunu prepreči preiskavo o vlogi Bojeve žene pri umoru britanskega poslovneža Neila Heywooda. Ker se je Wang ustrašil maščevanja svojega šefa, je prebegnil na ameriški konzulat v Chengduju, kjer je razkril zaplet, ki je nazadnje pripeljal do Bojevega spektakularnega padca.