Kitajski predsednik Xi Jinping se je v sredo v Astani, glavnem mestu Kazahstana, sestal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom ob robu vrha Šanghajske organizacije za sodelovanje (SCO). To je bilo njuno drugo srečanje v manj kot dveh mesecih in peto od ruske invazije na Ukrajino februarja 2022. Xi je v pogovorih s kazahstanskim predsednikom Kasimom-Žomartom Tokajevom izrazil podporo Kazahstanu pri pridružitvi Brics, kar kaže na vse večji vpliv Kitajske v Srednji Aziji.
XI JINPING IN VLADIMIR PUTIN: Krepitev kitajsko-ruskega partnerstva v Kazahstanu (FOTO, VIDEO)
Svet
Kitajska je lani prehitela Rusijo in postala največji trgovinski partner Kazahstana, z obsegom trgovine, ki presega 41 milijard ameriških dolarjev (približno 38 milijard evrov). Xi je Tokajevu obljubil globlje gospodarsko in tehnološko sodelovanje, od energije in kmetijstva do novih področij, kot so električna vozila in satelitske komunikacije.
???????????????????? Incontro tra Vladimir Putin e Xi Jinping al vertice SCO di Astana
— Lukyluke31 (@Lukyluke311) July 3, 2024
Putin: le relazioni tra Russia e Cina sono al livello più alto della storia; costruite sul rispetto reciproco e a beneficio di entrambi i Paesi
1/4 pic.twitter.com/zR6PIshIGC
Kazahstan, ki meji na kitajsko avtonomno regijo Xinjiang, je bil vedno pomemben partner Pekinga v boju proti terorizmu v regiji. Xi je poudaril pomembnost transportnih povezav med državama in pogostejše izmenjave med ljudmi. Tokajev je dodal, da je sodelovanje med državama v "zlati dobi" in da je poglobitev strateškega partnerstva s Kitajsko prednostna naloga Kazahstana.
The main statements of Vladimir Putin during the meeting with Xi Jinping during the SCO summit in Astana
— S p r i n t e r F a m i l y (@SprinterFamily) July 3, 2024
◻️ Positive dynamics in mutual trade between Russia and China;
◻️ Russia will support the Chinese presidency of the SCO in 2024 - 2025;
◻️ Today, the SCO is one of the key… pic.twitter.com/Z5NNT1H8Hy
Poleg srečanja s Putinom in Tokajevom je Xi prek videopovezave sodeloval tudi pri odprtju nove železniške povezave med Kitajsko in Evropo. Opazovali so prihod prvih kitajskih tovornjakov v pristanišče Kaspijskega morja, poroča South China Morning Post.