Vstop Hrvaške vpliva na delo 400 carinikov

Carina bo podvržena velikim kadrovskim spremembam zaradi vstopa Hrvaške v Evropsko Unijo. Carinska uprava RS je že v letu 2008 začela s pripravami na reorganizacijo službe zaradi vstopa Hrvaške v EU. V ta namen je pripravila dokument Izhodišča za reorganizacijo Carinske uprave Republike Slovenije zaradi morebitnega vstopa Republike Hrvaške v EU, ki ga je junija 2008 potrdila Vlada.

Za številne zaposlene vstop Hrvaške v EU ne bo povzročil večjih sprememb, saj bo Carinska Uprava Republike Slovenije še naprej opravljala vse naloge s področja pobiranja trošarin in drugih dajatev, izvršb, nekoliko zmanjšanega obsega carinjenja in številne nadzorne funkcije, za katere je pristojna.

Večja sprememba, ki jo prinaša vstop Hrvaške v EU, je ukinitev mejne kontrole, pri čemer pa mejna kontrola ostane v Luki Koper in na mednarodnih letališčih. Naloge carinskega nadzora na meji s Hrvaško danes opravlja 391 carinskih uslužbencev. Za te uslužbence predvidevajo premestitev na druga dela, predvsem na kontrolne funkcije, izterjave in ostala področja, ki so bila sedaj kadrovsko podhranjena predvsem zaradi priprave na reorganizacijo in omejevanja zaposlovanja. Nekateri uslužbenci pa bodo premeščeni tudi na davčne naloge.

Cariniki, ki sedaj delajo na mejnih prehodih, bodo premeščeni na druga dela, pri čemer se bo upošteval tudi kraj bivališča, saj se zanje išče rešitve čim bliže njihovemu prebivališču.

74 uslužbencem, ki so v Carinski upravi RS zaposleni za določen čas do 1. 7. 2013 oziroma do vstopa Hrvaške v EU, bo delovno razmerje prenehalo.

Carinski mobilni oddelki

Potovanje na Hrvaško bo torej nedvomno olajšano. Vendar to seveda ne pomeni, da ne bo več nadzora nad tihotapljenjem blaga iz oziroma prek Hrvaške v Slovenijo in druge države članice EU ali druga nezakonita ravnanja, ki jih do 1. 7. 2013 nadzira in preprečuje carina na slovensko-hrvaški kopenski meji.

Slovenska carina ima v svojem sestavu mobilne oddelke. To so dobro opremljene, usposobljene in prilagodljive enote, ki delujejo v cestnem, železniškem, poštnem, pomorskem in zračnem prometu na celotnem ozemlju Republike Slovenije. Pooblaščeni so za opravljanje nadzorov, kontrol in drugih nalog v skladu s carinsko, trošarinsko, okoljsko davčno in drugo zakonodajo, za izvajanje katere je pooblaščena carina. Pri svojem delu uporabljajo sodobna tehnična sredstva in službene pse za odkrivanje prepovedanih drog, tobaka in tobačnih izdelkov.

Mobilni oddelki vas lahko kjerkoli v Sloveniji usmerijo na prvo parkirišče, počivališče ali bencinski servis, kjer zaustavijo vaše vozilo, vas legitimirajo, pregledajo blago in dokumente, ugotavljajo namensko uporabo goriva, preverijo vinjeto na vašem vozilu (če vozite po cestninskih cestah), pri prevozih blaga in potnikov pa še dokumentacijo o vozilu in blagu.

Več iz rubrike Pod lupo:

Je bil razpis za zaposlitev učiteljice prirejen?

Kdo so davčni neplačniki iz Obale?

FOTO: Ko Sredozemlje sreča Šri Lanko

na morju |  23 .04. 2013 ob  18: 39
Na morju jih ni.Verjetno za to,ker"čudno"nimajo plovila,ali pa ne znajo plavat,ali nimajo carinskih kopalk!ha-ha-ha...