VSILJIVI PRODAJALCI KRAME TUDI NA NAŠIH PLAŽAH: Kazni za prodajo in nakup brez računa so visoke, a problem ostaja

Koper

V času poletne turistične sezone se na nekaterih plažah pojavljajo prodajalci, ki vsiljujejo obiskovalcem različne izdelke, večinoma razne drobne predmete, ogrlice in podobno, seveda brez računa. Bralci so nas opozorili, da so na prizore tovrstne prodaje že večkrat naleteli pri Svetilniku v Izoli. Preverili smo, kako je z nadzorom. 

Na Finančni upravi Republike Slovenije (Furs) so potrdili, da so o prodaji na črno na slovenskih plažah obveščeni, tudi v preteklosti so bili prepoznani posamezni primeri takšne prodaje. "Ukrepalo se je v skladu z zakonom, ukrepanje pa je bilo odvisno od zaznanih kršitev, npr. izvajanje dela na črno, nespoštovanje Zakona o davku na dodano vrednost (ZDDV) in/ali Zakona o davčnem potrjevanju računov (ZDavPR)," navajajo.

Kot poudarjajo, se nadzor tovrstne prodaje preverja tudi v okviru nadzorov dela na črno, za kar pa so predpisane tudi občutne globe. V primeru, da je pri prodajalcu, ki nima priglašenega dela, ugotovljena kršitev dela na črno, ga čaka od 1.000 do 7.000 evrov kazni in odvzem premoženjske koristi, pridobljene z delom na črno. Kadar stori prekršek v zvezi s prepovedjo dela na črno domača ali tuja pravna oseba ali samozaposlena oseba, se le-ta kaznuje z globo od 2.000 do 26.000 evrov, z globo od 520 do 2.600 evrov pa tudi odgovorna oseba. 

Visoke kazni so predpisane tudi za kršitve zaposlovanja na črno državljana tretje države – od 5.000 do 26.000 evrov za delodajalca in z globo od 500 do 2.500 evrov tudi za posameznika, ki mu je delodajalec omogočil delo brez sklenitve pogodbe.

Furs je v obdobju januar–junij 2024 opravil že 3.861 nadzorov s področja dela na črno in zaposlovanja na črno. Podatki se nanašajo na celotno državo. V okviru 532 nadzorov dela na črno so za kršitve izrekli za skupaj 177.580 evrov glob. Ostali nadzori so se nanašali na zaposlovanje na črno, pri čemer so kršiteljem izrekli že za več kot 2,8 milijona evrov (2.875.700 evrov) glob.

Ob tem Furs opozarja tudi na kršitve, povezane z izdajanjem računov. Prodajalca, ki ne izda ob vsaki dobavi blaga in storitev za plačilo z gotovino račun in ga ne potrdi v davčnih blagajnah, čaka visoka globa. "Globa za neizdajo računa znaša najmanj 3.000 evrov. V kolikor se prodajalec ni registriral za DDV, je predpisana globa od 1.200 do 41.000 evrov," navajajo.

Globe 40 evrov pa bo deležen tudi kupec, ki ne bo ob pregledu pristojnih organov imel pri sebi računa. "Obveznost kupca blaga oziroma prejemnik storitve mora prevzeti račun in ga zadržati neposredno po odhodu iz poslovnega prostora in ga na zahtevo predložiti pooblaščeni osebi davčnega ali tržnega organa v skladu z zakonom, ki ureja tržno inšpekcijo," poudarja Furs.

Če vas torej vsiljivo obnašanje trgovcev s kramo na plaži moti, obenem pa opazite, da pri prodaji ne izdajajo računov, lahko podate na Furs prijavo. "Vsi, ki zaznavajo kršitve prepisov s področja FURS, lahko podajo prijave na FURS, pri čemer pa pozivamo, da je v prijavi potrebno navesti čim bolj natančne podatke o kršitvi, saj le-ti omogočajo učinkovito in uspešno izvedbo postopka na podlagi podane prijave," svetuje Furs. Informacije se lahko posredujejo tudi na anonimni telefon 080 11 22.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Pjero Panin |  23 .07. 2024 ob  06: 52
Še najbolj sigurno je prosjacit za denar