V počitniških hišah in stanovanjih ter podobnih nastanitvah za kratkotrajno bivanje je bilo lani v Sloveniji na podlagi rezervacij prek ene izmed štirih največjih globalnih spletnih platform ustvarjenih 3,48 milijona prenočitev turistov. To je bilo za 27 odstotkov več kot v 2022 in tretjino več kot v predkoronskem 2019.
VSE VEČ REZERVACIJ PREK SPLETNIH PLATFORM: Kako popularne so v obalno-kraški regiji?
Slovenija
Nastanitveni obrati za kratkotrajno bivanje v Sloveniji, metodološko uvrščeni v dejavnost počitniških domov in podobnih nastanitvenih obratov za kratkotrajno bivanje, so v 2023 prek štirih največjih mednarodnih spletnih rezervacijskih platform (Airbnb, Booking, Expedia Group in Tripadvisor) prejeli skoraj 395.000 rezervacij, kar je bilo 29 odstotkov več kot leto pred tem.
Na podlagi teh rezervacij so turisti skupno ustvarili 3,48 milijona prenočitev. To je bilo 27 odstotkov več kot v 2022 in 35 odstotkov več kot v 2019, je razvidno iz eksperimentalne statistike, ki jo je danes objavil statistični urad.
Glede na vse lanske prenočitve v počitniških domovih in podobnih nastanitvenih obratih za kratkotrajno bivanje - teh je bilo skoraj 5,98 milijona - jih je bilo tako 58 odstotkov urejenih z rezervacijami prek omenjenih štirih platform.
Pri rezervacijah kratkotrajnega bivanja prek platform močno prevladujejo tujci. Tuji turisti so tako v nastanitvenih obratih za kratkotrajno bivanje lani na ta način opravili 90 odstotkov vseh rezervacij in ustvarili 93 odstotkov vseh nočitev.
Priljubljenost tovrstnih nastanitvenih obratov se sicer skozi leta ne spreminja. Tako je bilo lani, podobno kot prejšnja leta, več kot 95 odstotkov prenočitev ustvarjenih v nastanitvenih obratih, ki se oddajajo v celoti, npr. v počitniških hišah ali stanovanjih, in v takih z manj kot 10 ležišči.
Dnevno so lastniki takšnih nastanitev za kratkotrajno bivanje prejeli v povprečju 1000 tovrstnih rezervacij, z eno je bilo ustvarjenih povprečno 8,8 prenočitve, skupno pa je bilo na ta način ustvarjenih 9500 prenočitev na dan.
Kot v predhodnih letih je bilo lani največ rezervacij nastanitvenih obratov za kratkotrajno bivanje prek spletnih platform opravljenih julija in avgusta, ko je tudi sicer ustvarjenih največ turističnih prenočitev.
V tem obdobju je bilo opravljenih skupno skoraj 156.000 tovrstnih rezervacij, na podlagi teh pa ustvarjenih skoraj 1,60 milijona prenočitev ali 46 odstotkov vseh tovrstnih prenočitev v opazovanem letu. V primerjavi z letom 2022 je bilo v poletni sezoni ustvarjenih za petino več tovrstnih prenočitev, v primerjavi z 2019 pa za nekaj več kot tretjino.
Na podlagi rezervacij prek spletnih platform v nastanitvenih obratih za kratkotrajno bivanje so največ prenočitev lani ustvarili turisti iz Nemčije - nekaj več kot 569.000 ali 18 odstotkov vseh tovrstnih prenočitev tujih turistov. Sledijo turisti iz Češke, Italije, Madžarske, Francije, Nizozemske, Avstrije, Poljske in Belgije.
Število prenočitev se je povečalo pri vseh teh skupinah, najbolj pri turistih iz Francije (40 odstotkov več), Italije (35 odstotkov več), Poljske (33 odstotkov več) in Češke (25 odstotkov več). Iz strukturno najpomembnejše Nemčije jih je bilo za 22 odstotkov več.
Domači turisti so medtem lani opravili nekaj več kot 39.000 tovrstnih rezervacij ali 19 odstotkov več kot v 2022 in ustvarili nekaj manj kot 262.500 prenočitev ali 13 odstotkov več kot v letu pred tem.
Turisti so največji delež prenočitev, urejenih z rezervacijami prek spletnih platform, lani ustvarili v gorenjski statistični regiji, in sicer 31,5 odstotka vseh. Po deležu prenočitev sta sledili osrednjeslovenska (23 odstotkov) in obalno-kraška regija (21 odstotkov).
Glede na 2022 je obalno-kraška regija prehitela osrednjeslovensko, še bolj pa je izrazito zniževanje deleža osrednjeslovenske regije v primerjavi z 2019. Takrat je na osrednjo Slovenijo z Ljubljano odpadlo 31 odstotkov prenočitev v nastanitvah za kratkotrajno bivanje, rezerviranih prek največjih platform.
Je pa delež prenočitev v nastanitvah v objektih za kratkotrajno bivanje, rezerviranih prek platform, med vsemi prenočitvami v nastanitvah za kratkotrajno bivanje še vedno najvišji v osrednjeslovenski regiji. Lani je dosegel 88 odstotkov. Daleč najpomembnejši razlog za to je Ljubljana, kjer je bilo prek platform rezerviranih 90 odstotkov vseh tovrstnih prenočitev. V gorenjski regiji je bil delež pri 61 odstotkih, v obalno-kraški pa pri 63 odstotkih.