Vsaki tretji zakon na Hrvaškem se konča z ločitvijo

Odklop

Na Hrvaškem je v prvih sedmih mesecih letos razpadlo 261 zakonov več kot v enakem obdobju lani, je objavil državni statistični urad. Sociologi pričakujejo, da bo Hrvaška čez nekaj let dosegla povprečje v Evropski uniji. V EU beležijo 34 ločitev na 100 zakonov, na Hrvaškem pa slabih 30. V Zagrebu in na Reki so povprečje EU krepko presegli.

Do avgusta letos so na Hrvaškem zabeležili 9831 porok in 3288 ločitev, medtem ko je bilo v enakem obdobju lani sklenjenih 10.686 novih zakonskih zvez, 3027 parov pa se je uradno ločilo. Za primerjavo, v enakem obdobju leta 2007 je bilo 14.348 porok in 2581 ločitev.

Sociologi opozarjajo, da se število ločitev na Hrvaškem zvišuje od leta 1960, ko so začeli spremljati trende v družinskih odnosih. Sicer se razlogi za ločitve na Hrvaškem nekoliko razlikujejo od tistih v zahodnih državah, kjer zakoni razpadajo predvsem zaradi medsebojnega nerazumevanja in slabe komunikacije.

Hrvaška ima značilnosti tradicionalne družbe in delitev hišnih opravil na moška in ženska je eden najbolj pogostih razlogov za ločitev.

"Ženske se lažje prilagajajo spremembam sodobne družbe, medtem ko se moški upirajo, ker ocenjujejo, da izgubljajo nekatere privilegije, ki so jih imeli kot edini, ki so služili denar za družino. Moški se izogibajo hišnim opravilom tudi v času, ko so brezposelni, njihove partnerke pa delajo in morajo poleg tega skrbeti za dom," je pojasnil znan hrvaški sociolog na področju družinskih odnosov Josip Obradović.

Razlog za ločitev je tudi nasilje v družini

Drugi razlog za ločitve na Hrvaškem je nasilje v družini, predvsem nad ženskami, čeprav je vsaka deveta žrtev nasilja v družini moški.

Tudi takšno obnašanje je povezano s patriarhalnimi oblikami obnašanja. Nasilje pogosto povzroča alkohol, ki se pojavlja kot tretji najpogostejši razlog za ločitve. Na četrtem mestu je varanje, ki se je pokazalo za manj pomemben razlog, kot si predstavljamo, je dodal Obradović.

Več zakonskih zvez razpade na severu in zahodu države

Na območju Zagreba in Reke se z ločitvijo konča več kot 40 od 100 porok, medtem ko je na območju Dubrovnika povprečje 12 ločitev na 100 zakonskih zvez.

V raziskavi so še ugotovili, da zakon nima več vrednosti, kakršno je imel pred desetletji, in vse več je mladih, ki si ne želijo skleniti zakonske zveze. Le dobra polovica oseb, mlajših od 27 let, bi se namreč rada poročila.