Vodeni ogledi kobilarne bodo 8. februarja prosti plačila

Slovenija

Kobilarna Lipica se bo v soboto, 8. februarja, pridružila praznovanju Prešernovega dne, slovenskega kulturnega praznika. Na ta dan se bodo lahko obiskovalci brez plačila vstopnine podali na voden ogled kobilarne, ki je zibelka lipicanske pasme konj in je bila zaradi svoje 433-letne dediščine razglašena za kulturni spomenik izrednega pomena za Republiko Slovenijo.

Izjemno dediščino kobilarne in osupljivo lepoto lipicancev bosta obenem predstavili dve razstavi. Razstava fotografij lipicancev slovenske fotografinje Alenke Slavinec je v teh dneh na ogled v Muzeju moderne umetnosti v Kuvajtu, razstava izbranih koledarjev Kobilarne Lipica z naslovom Lipica skozi čas pa bo 8. in 9. februarja na ogled v hotelu Maestoso v Lipici.

"Verjamem, da sta izjemna dediščina Kobilarne Lipica in presunljiva lepota lipicanca nekaj, kar vedno znova pritegne obiskovalce in kar je za dejansko vredno ohraniti za naslednje rodove v najbolj celoviti in najbolj čisti obliki, ne glede na trenutna razmišljanje, želje ali ugibanja," je dejal direktor Kobilarne Lipica dr. Boštjan Bizjak.

Vodeni ogledi kobilarne bodo na ta dan potekali po rednem zimskem urniku, in sicer ob 11. uri, 13. uri, 14. uri in 15. uri. Vodniki Kobilarne Lipica bodo obiskovalcem predstavili zgodovinsko jedro kobilarne, ki je že od leta 1580 zibelka lipicanske pasme konj, z dvoriščem Hof ter najstarejšim in najlepšim lipiškim hlevom – Velbanco, kjer so nastanjeni plemenski žrebci.

Obenem bodo si bodo lahko obiskovalci ogledali Lipikum – muzej lipicanca in Galerijo Avgusta Černigoja z obsežno zbirko likovnih del utemeljitelja slovenskega konstruktivizma in enega najvidnejših predstavnikov zgodovinske avantgarde v slovenski umetnosti Avgusta Černigoja. Ta je namreč v Lipici preživel zadnje obdobje svojega izjemno ustvarjalnega življenja in kobilarni zapustil svojo umetniško zapuščino.

Razstava umetniških fotografij Alenke Slavinec bo od 2. do 6. februarja v Kuvajtu izpostavila lepoto lipicanca in enega njegovih prednikov, to je konja arabske pasme. Po letu 1580, ko je  habsburški nadvojvoda Karel II ustanovil Kobilarno Lipica, so namreč arabski konji, skupaj s kraškimi, španskimi in italijanskimi konji, prispevali k nastanku lipicanske pasme.

Razstava Lipica skozi čas je nastala v sodelovanju s Kosovelovo knjižnico iz Sežane. Izbrani koledarji pričajo o številnih statusnih spremembah, ki jih je KobilarnaLipica doživela v obdobju od leta 1982, ko je izšel najstarejši razstavljen koledar. Obenem pa razkrivajo vztrajno skrb za lipicanca in prizadevanja za ohranitev lipicanske pasme, kot rdeča nit predstavljenega obdobja.

Deli novico: