Vlada bo danes pretresala možnosti o morebitni sprostitvi omejitve gibanja na občine, pri čemer se bo po besedah vladnega govorca Jelka Kacina odločila za tisto, ki bo najbolj ustrezala epidemiološki sliki. "Ta po celi državi ni enaka, pa tudi občine niso enako velike," je dejal. Med možnostmi je navedel omejitev gibanja na območje upravne enote.
VLADA PRETRESA MOŽNOSTI: Se bo odločila za omejitev gibanja na območje upravne enote? (VIDEO)
Slovenija
Jelko Kacin
Za katero od možnosti pri sprostitvi omejitve gibanja na občine, za kar se je vlada odločila v sklopu ukrepov za zajezitev epidemije covida-19, se bo odločila vlada, Kacin na današnji novinarski konferenci ni želel ugibati. Prav tako je poudaril, da ne ve, ali se bo vlada odločila, da gibanje sprosti danes, po praznikih ali po 11. maju. "V primeru, da bi se to zgodilo z jutrišnjim dnem, bomo javnost obvestili danes," je poudaril.
Med morebitnimi scenariji je sicer Kacin izpostavil omejitev gibanja na območje upravne enote. Če bi uvedli tako možnost, bi lahko denimo v Kranju šli do Jezerskega, Preddvora, Naklega, pa tudi v Šenčur in Cerklje in s tem na Krvavec, Storžič ali Grintovec, je ponazoril Kacin. "Tukaj se manevrske možnosti močno povečajo," je dodal.
"Nič nimam proti Ljubljani in ljubljanskemu okolišu, ampak je popolnoma neprimerljivo z občinskimi mejami ene majhne občine v Prekmurju," je še izpostavil. Po drugi strani obstajajo t. i. regije oz. pokrajine. "Zagotovo bo razprava zelo živahna," je napovedal Kacin.
Vlada se pri strategiji za izhod iz epidemije in krize opira na lastno stroko in lastno znanje, kar se je po Kacinovih besedah izkazalo za zelo uspešno. Obenem pa država primerja praske in izkušnje z drugimi državami, je dodal.
Nove korake v strategiji sproščanja varovalnih ukrepov je sicer vlada sprejela že v torek. Vnesla je nove spremembe v odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev. Od 4. maja bo tako izključno na terasah in vrtovih gostinskih lokalov dovoljena strežba. "Gre za korak, ki ga bomo v vse lepših in toplejših dneh zagotovo veseli, a ob tem bo ključna maksimalna pozornost na vse varnostne ukrepe, tako s strani zaposlenih kot strank," je dejal.
Od 4. maja bodo prav tako lahko odprte storitve izdelave in popravil na področju tekstilne, obutvene in usnjarske dejavnosti, izdelava ključev, fotografske dejavnosti, fotokopirnice, urarstva in zlatarstva. Poleg frizerskih in kozmetičnih salonov bodo možne tudi masaže in pedikure, je še povzel vladni govorec.
Že od danes pa so dovoljene storitve nepremičninskega posredovanja, lahko so odprte knjižnice, galerije, muzeji in dimnikarske storitve. "To pa ne pomeni, da gre za obveznost odprtja. Če je za pripravo potreben kakšen dan več, je to ne le razumljivo, ampak tudi pomembno," je poudaril. Kacin sicer verjame, da so imela vodstva knjižic tedne časa, da so razmislili o ukrepih, ki jih bodo izvajala.
Kacin je danes še povedal, da bodo kljub temu, da prodajalne ob nedeljah in dela prostih dnevih ostajajo zaprte, lahko tiste, ki prodajajo v pretežni meri živila, v nedeljo, 3. maja, odprte med 8. in 13. uro. S tem se želi vlada izogniti nakupovalni gneči pred in po prvomajskih praznikih.
Dotaknil se je tudi napovedi Slovenske škofovske konference (SŠK), da se bodo v ponedeljek odprla vrata slovenskih cerkva za udeležbo vernikov pri svetih mašah in drugih bogoslužjih. Kot je poudaril, kot vladni govorec tega ne komentira, saj sta cerkev in država ločeni, si je pa ukrepe SŠK prebral in ocenjuje, da so natančno in celovito pripravljena.
Glede odprtja vrtcev, šol in srednjih šol pa vlada po Kacinovih besedah še nima odgovora. Pristojno ministrstvo mora po njegovih besedah najprej pripraviti modele uresničevanja odločitve, da se ponovno zažene delo v teh ustanovah, vse to pa je zahteven zalogaj. "To kar vemo je, da matura bo in da se razmišlja o načinu in pogojih, kako bi maturantom pred maturo omogočili še nekaj priprav," je dejal.
V zvezi s sproščanjem ukrepov, ki jih je za zajezitev epidemije sprejela vlada, se je danes oglasil tudi vodja opozicijske LMŠ Marjan Šarec. Kot je zapisal na Facebooku, se "zadeve odpirajo stihijsko, brez načrta". "Zakaj cerkve, kjer se zbira veliko ljudi, tudi rizične skupine, prehod med občinami pa še vedno ne? Tudi javnega prometa še vedno ni. Ne želimo, da se vse odpre takoj, želimo pa izvedeti, kakšni so načrti (če so), da se ljudje lahko pripravijo," je pozval prvak LMŠ.