Danes smo že poročali o čili Brkinki Olgi Černetič, ki je 9. januarja praznovala 103. rojstni dan. Nič manj čila ni Anna Possi iz Nebbuina v provinci Novaro v italijanski regiji Piemont, majhnega kraja s pogledom na jezero Maggiore, ki je pred dnevi praznovala 100. rojstni dan. V svojem lokalu Bar Centrale od 7.00 streže kavo in običajno zapre ob 19.00. Edino pri računih najstarejši italijanski natakarici pomaga hčerka.
"VEDNO DELAM": Recept 100-letne italijanske natakarice za dolgo življenje (VIDEO)
Svet
Od 1. maja 1958, ko je z možem Renéjem odprla bar, Anna Possi vedno dela – ob nedeljah, za veliko noč, za božič. "Nikoli nisem na počitnicah," je povedala za medije. Od začetka sta z možem stregla gostom samo espresso in kapučino, šele leta 1971 sta dobila licenco za strežbo alkoholnih pijač. Z jukeboxom in namiznim nogometom so bili najsodobnejši bar v kraju. Po smrti moža leta 1974 se je Anna posvetila vzgoji dveh otrok in vodenju lokala.
Danes jukeboxa ni več, ima pa bar čitalnico, kjer gosti lahko zamenjajo ali preberejo knjigo in ob tem spijejo kavo. Ob nedeljah dobijo kos jabolčne pite.
Meraviglia ❤️
Objavil/a Imperfect dne Četrtek, 9. januar 2025
Anna ima svoj računalnik, na katerem vsako jutro prebere novice, "še vedno se želim kaj novega naučiti in razumeti stvari". Njeni redni gosti so večinoma upokojenci iz domačega kraja, zadnje čase pa tudi prišleki, ki pridejo obiskat najstarejšo italijansko natakarico. In prav v tem, verjame Anna, je skrivnost dolgega življenja – biti v družbi. Kot pravi, bo delo za šankom opravljala, dokler ji bo zdravje dopuščalo. Zato mladim svetuje, naj si izberejo službo, v kateri uživajo.
Tudi v Italiji število stoletnikov narašča, velika večina je žensk. Do konca leta 2023 jih je bilo že 22.552. V Sloveniji smo maja lani imeli 400 stoletnikov, največ v Ljubljani, 100. V Mariboru 46, v Kopru 12, v Kranju 11, v Celju osem, v Novi Gorici sedem, v Piranu pa šest stoletnikov.