Letos je Fakulteta za humanistične študije Univerze na Primorskem vpeljala novost k svojemu dosedanjemu naboru poletnih šol, in sicer prvo Poletno šolo humanistike, namenjeno radovednim dijakom med 15. in 19. letom starosti. Zanje bo organizirala štiridnevni program, v okviru katerega bodo raziskovali, kako večkulturnost oblikuje naš svet in kako lahko vsak posameznik prispeva k odprti ter vključujoči družbi. Potekala bo med 26. in 29. avgustom, rok za oddajo prijav pa je nedelja, 30. junij.
'VEČKULTURNOST – RES NOVOST 21. STOLETJA?': Pester program na prvi poletni šoli humanistike
Koper
Za nadobudne srednješolce bo Fakulteta za humanistične študije organizirala pester štiridnevnim program pod skupnim naslovom 'Večkulturnost – res novost 21. stoletja?' Dopoldanski del programa bo potekal v prostorih fakultete, medtem ko se bodo popoldnevi odvijali na terenu, kjer bodo udeleženci lahko praktično izkusili svoje novo pridobljeno znanje.
Na programu bo šest delavnic, ki so sestavljene iz različnih tematskih sklopov. V prvem s temo Manjšine, migracije, identiteta in jeziki bodo dijaki bodo spoznali proces transformacije lokalnega prebivalstva, se seznanili z vprašanji italijanske narodne skupnosti in njenim položajem v dvojezičnem okolju. V okviru Lova na zaklad bodo na terenu iskali napise na trdnih materialih, jih s pomočjo terenskih metod evidentirali in tehnik kartiranja v aplikaciji na pametnih telefonih tudi umestili na zemljevid. Tretji sklop Spoznavni zemljevidi bo namenjen odkrivanju stereotipov, ki sooblikujejo naše predstave o različnih krajih, državah in njihovih prebivalcih. Na delavnici Kartiranje funkcije stavb v mestnem jedru Kopra bodo dijaki kartirali funkcije stavb v različnih stavb v mestnem jedru Kopra. Peti sklop Stereotipi bo prek naslavljanja konkretnih primerov dijakom približal, kako stereotipi vplivajo na naše delovanje in razumevanje stvarnosti.
Poleg intelektualnih izzivov bodo udeleženci uživali tudi v športnih in zabavnih aktivnostih ter se ob večernih urah potopili v svet Daljnega vzhoda. Večerne delavnice Kung fu bodo namenjene spoznavanju kitajskih borilnih veščin, konkretno taijiquan, mehko borilno veščino, ki je namenjena sproščanju in kroženju energije ter s tem samozdravljenju telesa. Gre za sklop vaj, ki so še posebej primerne za današnji hiter tempo življenja, saj z njimi umirimo um in telo.
Sodelujoči bodo imeli priložnost poglobiti svoje razumevanje kultur in jezikov ter razviti kritično razmišljanje skozi raznolike delavnice, predavanja in terensko delo. Več informacij o programu poletne šole je na voljo na spletni povezavi. Rok za oddajo prijav je 30. junij.
Za dnevi program (8.45 in 17.30) poletne šole, ki vključuje strokovno vodenje delavnic, material in prehrano, bodo starši odšteli 150 evrov. Celodnevni program poletne šole s strokovnim vodenjem delavnic, materialom, prehrano, tremi popoldanskimi aktivnostmi in tremi nočitvami v bližnjem dijaškem in študentskem domu znaša 200 evrov. Po potrditvi prijav boste na e-mail prejeli račun za plačilo kotizacije poletne šole. Rok plačila je 10. julij.
Starši prijavo na poletno šolo oddajo prek spletnega obrazca.